Діти

Діти
Вакцинація є одним з геніальних винаходів людства, які дозволили суттєво знизити дитячу смертність в світі. Згідно даних ВООЗ імунізація зберігає від 2 до 3 мільйонів дитячих життів щороку.

Чому мені варто вакцинувати дитину?

  • Вакцинація може захистити її від ускладнень небезпечних захворювань, госпіталізації та смерті.
  • Вакцинація заощаджує час та бюджет родини, дозволяючи скоротити кількість робочих та навчальних днів, втрачених через хворобу.
  • Вакцинація захищає не тільки вашу дитину, а й тих дітей та дорослих з її оточення, які через реальні медичні протипокази чи малий вік не можуть бути вакциновані. 
  • Вакцинація має додаткові переваги для здоров’я. Наприклад, згідно результатів наукових досліджень у вакцинованих дітей рідше розвиваються хронічні алергічні захворювання, а вакцинація немовлят від ротавірусу знижує шанси на розвиток в них цукрового діабету 1 типу.
  • Вакцинація дозволяє віддати дитину в садочок чи школу у випадку переїзду за кордон до країн, де щеплення є обов’язковою умовою для відвідування дитячих навчально-виховних закладів.

Пам’ятайте: вакцинація є одним з геніальних винаходів людства, який дозволив суттєво знизити дитячу смертність в світі. Згідно даних Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (WHO) імунізація зберігає від 2 до 3 мільйонів дитячих життів щороку.

Які вакцини використовуються в комунальних медзакладах для забезпечення щеплень згідно Національного календаря?

Всі вакцини, які держава закуповує за кошти державного бюджету, є якісними та безпечними і обов’язково проходять сертифікацію згідно стандартів GMP (Good manufacturing practice – належної виробничої практики).

Назва вакцини Виробник Від яких інфекцій захищає
БЦЖ СЕРУМ ІНСТИТУТ ІНДІЇ ПВТ. ЛТД., Індія туберкульоз
Еувакс ЕлДжі Кем, Лтд., Південна Корея гепатит В
Пентахіб  (вакцина для профілактики дифтерії, правця, кашлюку, гепатиту В та захворювань, спричинених  Haemophilus Influenzae типу b) СЕРУМ ІНСТИТУТ ІНДІЇ ПВТ. ЛТД., Індія кашлюк, дифтерія, правець, хіб-інфекція, гепатит В
Пентабіо ПТ Біо Фарма (Персеро), Індонезія кашлюк, дифтерія, правець, хіб-інфекція, гепатит В
АКДП  СЕРУМ ІНСТИТУТ ІНДІЇ ПВТ. ЛТД., Індія кашлюк, дифтерія, правець
Хіб (вакцина кон’югована для профілактики захворювань, збудником яких є Haemophilus Influenzae типу b)  СЕРУМ ІНСТИТУТ ІНДІЇ ПВТ. ЛТД., Індія хіб-інфекція
Імовакс поліо Санофі Пастер, Франція поліомієліт
ОПВ (оральна поліомієлітна вакцина)  Санофі Пастер, Франція поліомієліт
Пріорикс GSK, Бельгія кір, епідпаротит, краснуха
М-М-РВакспро Мерк, Нідерланди кір, епідпаротит, краснуха
Діфтет (АДП) ББ-НЦІПХ Лтд., Болгарія  дифтерія, правець (вводиться для ревакцинації в 6 років)
АДП СЕРУМ ІНСТИТУТ ІНДІЇ ПВТ. ЛТД., Індія дифтерія, правець (вводиться для ревакцинації в 6 років)
АДП  ПТ Біо Фарма (Персеро), Індонезія дифтерія, правець (вводиться для ревакцинації в 6 років)
АДП-М  Байолоджикал Лімітед, Індія дифтерія, правець (вводиться для ревакцинації з 16 років, а також для первинної вакцинації раніше нещеплених з 7 років)

Чим, коли й навіщо вакцинувати дитину в пологовому будинку?

  • в 1 добу життя – від гепатиту В (вакциною Еувакс)
  • на 3-5 добу життя – від туберкульозу (вакциною БЦЖ)

Чи необхідно вакцинувати дитину в пологовому будинку?

Так, необхідно й дуже важливо. Інфікування гепатитом В найбільш небезпечне в перший рік життя дитини, оскільки ризик розвитку таких небезпечних ускладнень хвороби, як цироз і рак печінки в цьому віці складає 80 – 90%. Через наявність періоду “серологічного вікна”, коли інфікування гепатитом В не визначається, майбутня мати може не знати про свою хворобу і передати її дитині під час пологів. В такому випадку вакцинація немовляти, яка проводиться в першу добу життя, працює як екстрена. Також рання вакцинація захищає дитину від ризику інфікуватись в подальшому через медичні маніпуляції (від яких дитина не застрахована навіть в перші дні та місяці життя), від інших члені родини, через інфіковані предмети побуту тощо. Вакцина від гепатиту В є однією з найбезпечніших у світі. Технологія її виробництва є такою, що вона не містить ані живого, ані навіть вбитого збудника хвороби. Вакцина виробляється за допомогою технології рекомбінантної ДНК. Плазміда, що містить ген поверхневого антигену вірусу гепатиту В (HBsAg), вставляється в звичайні пекарські дріжджі, які потім продукують HBsAg. HBsAg збирають та очищають. Ця вакцина не може викликати інфекцію вірусу гепатиту В, (оскільки під час цього процесу не виробляється потенційно інфекційна вірусна ДНК або повні вірусні частинки), але при цьому формує стійкий імунітет проти нього. На вакцину від гепатиту В не зафіксовано жодних серйозних реакцій, і зазвичай вона переноситься “непомітно” для дитини.

Вакцинація дітей від туберкульозу вакциною БЦЖ також проводиться в пологовому будинку – на 3-5 день життя дитини. Це важливо для захисту немовлят від деяких небезпечних форм туберкульозу, які на першому році життя можуть призвести до летального випадку: міліарний туберкульоз та туберкульозний менінгіт. Тож дуже важливо провести щеплення БЦЖ якомога раніше. Хоча БЦЖ належить до живих вакцин, збудник в її складі є настільки ослабленим, що не здатен викликати захворювання. Особливістю вакцини БЦЖ є те, що в більшості вакцинованих спостерігається місцева реакція в місці введення. Через 1-6 місяців на місці введення утворюється папула (пляма, що виступає над поверхнею шкіри) червоного кольору, яка загоюється через декілька тижнів. Через 6-12 тижнів на місці папули може утворитись невеличка мокнуча виразка: в такому випадку накладіть суху пов’язку і не використовуйте пластир. Процес загоєння виразки може зайняти біля трьох місяців, після чого утвориться невеличкий шрам (“рубчик”). Цей процес є нормальним і очікуваним (хоча відсутність “рубчика також є варіантом норми). Якщо з певних причин щеплення БЦЖ не було зроблене в пологовому будинку, якнайшвидше введіть вакцину в поліклініці. Після 2-місячного віку БЦЖ вводиться дитині лише у випадку, якщо результат проби Манту (шкірної проби на наявність в організмі мікобактерії туберкульозу) є негативним.

Чим вакцинувати дитину згідно Календаря в віці 2 місяців?

В 2 місяці: від кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, хіб-інфекції, гепатиту В.

Варіанти вакцин чи їхніх комбінацій: Гексаксим; Інфанрикс Гекса; Пентахіб + ІПВ, Пентаксим + ІПВ; Інфанрикс ІПВ/Тетраксим + Хіб/Хіберикс + Еувакс/Енджерикс; АКДП + Хіб+ІПВ + Еувакс/Енджерикс; Інфанрикс + Хіберикс + ІПВ + Еувакс/Енджерикс.

Примітка 1: комбінована вакцина від кашлюку, дифтерії та правця вводиться в одному шприці з хіб-вакциною того самого виробника, тобто комбінації АКДП+Хіб чи Інфанрикс + Хіберикс вводяться однією ін’єкцією – в одному шприці.

Примітка 2: виділені жирним шрифтом вакцини вводяться за кошти державного бюджету.

Примітка 3: знак / позначає “або”, наприклад Інфанрикс ІПВ/Тетраксим = Інфанрикс ІПВ або Тетраксим.

Чим вакцинувати дитину згідно Календаря в віці 4 місяців?

В 4 місяці: від кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, хіб-інфекції.

Варіанти вакцин чи їхніх комбінацій:  Інфанрикс ІПВ/Тетраксим + Хіб/Хіберикс ; АКДП + Хіб+ІПВ ; Інфанрикс + Хіберикс + ІПВ + .

Примітка 1: комбінована вакцина від кашлюку, дифтерії та правця вводиться в одному шприці з хіб-вакциною того самого виробника, тобто комбінації АКДП+Хіб чи Інфанрикс + Хіберикс вводяться однією ін’єкцією – в одному шприці.

Примітка 2: виділені жирним шрифтом вакцини вводяться за кошти державного бюджету.

Примітка 3: знак / позначає “або”, наприклад Інфанрикс ІПВ/Тетраксим = Інфанрикс ІПВ або Тетраксим.

Примітка 4: якщо в пологовому будинку не було проведено вакцинацію від гепатиту В, допускається схема вакцинації в 2, 4, 6 та 18 місяців 6-компонентними вакцинами Гексаксим чи Інфанрикс Гекса. 

 

Чим вакцинувати дитину згідно Календаря в віці 6 місяців?

В 6 місяців: від кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гепатиту В.

Варіанти вакцин чи їхніх комбінацій: АКДП+ОПВ (краплі)+Еувакс/Енджерикс; Інфанрикс +ОПВ (краплі)+Еувакс/Енджерикс; Інфанрикс ІПВ/Тетраксим + Еувакс/Енджерикс.

Примітка 1: виділені жирним шрифтом вакцини вводяться за кошти державного бюджету.

Примітка 2: знак / позначає “або”, наприклад Інфанрикс ІПВ/Тетраксим = Інфанрикс ІПВ або Тетраксим.

Примітка 3: у випадку відсутності в поліклініці 3-х компонентної вакцини АКДП можна використати 5-компонентну вакцину Пентахіб (від кашлюку, дифтерії, правця, хіб-інфекції та гепатиту В), в такому випадку отримана додаткова доза вакцини від хіб-інфекції не зашкодить дитині.

Чим вакцинувати дитину згідно Календаря в віці 12 місяців?

В 12 місяців: від кору, епідемічного паротиту, краснухи, хіб-інфекції.

Варіанти вакцин: КПК (Пріорикс чи М-М-РВакспро), Хіб чи Хіберикс.(Примітка: виділені жирним шрифтом вакцини вводяться за кошти державного бюджету).

Чим вакцинувати дитину згідно Календаря в віці 18 місяців?

В 18 місяців: від кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту. Варіанти вакцин чи їхніх комбінацій: АКДП+ОПВ, Інфанрикс + ОПВ; Інфанрикс ІПВ/Тетраксим.

Примітка 1: інструкції до вакцин Гексаксим та Інфанрикс Гекса дозволяють використання цих вакцин за схемою 2,4,6,18 місяців: у випадку застосування такої схеми ревакцинація від хіб-інфекції у 12 місяців не проводиться, а робиться у 18 місяців у складі комплексної вакцини.

Примітка 2: у випадку відсутності в поліклініці 3-компонентної вакцини АКДП допускається використання у 18 місяців 5-компонентної вакцини (від кашлюку, дифтерії, правця, хіб-інфекції, гепатиту В: додаткова доза вакцини від гепатиту В не зашкодить дитині).

Примітка 3: виділені жирним шрифтом вакцини вводяться за кошти державного бюджету.

Чим вакцинувати дитину згідно Календаря в віці 6 років?

В 6 років: від кору, паротиту, краснухи, дифтерії правця, поліомієліту.

Вакцини: КПК (Пріорикс чи М-М-РВакспро) + АДП + ОПВ. Всі ці вакцини доступні коштом державного бюджету.

Примітка: за бажанням батьків дитина може отримати ревакцинальну дозу вакцини від кашлюку власним коштом. В таком випадку для вакцинації від кашлюку, дифтерії та правця можна використати вакцини Інфанрикс чи Бустрикс.

Чим вакцинувати дитину згідно Календаря в віці 14 років?

В 14 років: від поліомієліту (ОПВ) (вводиться бюджетним коштом)

Чим вакцинувати дитину згідно Календаря в віці 16 років?

В 16 років: від дифтерії та правця (АДП-М) (вводиться бюджетним коштом). Надалі ця вакцина вводиться кожні 10 років.

Примітка: за бажанням батьків дитина може отримати ревакцинальну дозу вакцини від кашлюку власним коштом. В таком випадку для вакцинації від кашлюку, дифтерії та правця можна використати вакцину Бустрикс. Цю вакцину можна за бажанням використовувати й для ревакцинації дорослих кожні 10 років.

Які вакцини, доступні в аптечній мережі, можна використовувати для вакцинації згідно Національного календаря щеплень?

Назва вакцини Виробник Від яких інфекцій захищає
Інфанрикс Гекса GSK, Бельгія кашлюк, дифтерія, правець, хіб-інфекція, гепатит В, поліомієліт
Інфанрикс ІПВ ХІБ GSK, Бельгія кашлюк, дифтерія, правець, хіб-інфекція,  поліомієліт
Інфанрикс ІПВ GSK, Бельгія кашлюк, дифтерія, правець,  поліомієліт
Інфанрикс GSK, Бельгія кашлюк, дифтерія, правець
Хіберикс GSK, Бельгія хіб-інфекція
Енджерикс – В GSK, Бельгія гепатит В
Гексаксим Санофі Пастер, Франція кашлюк, дифтерія, правець, хіб-інфекція, гепатит В, поліомієліт
Пентаксим Санофі Пастер, Франція кашлюк, дифтерія, правець, хіб-інфекція,  поліомієліт
Тетраксим Санофі Пастер, Франція кашлюк, дифтерія, правець,  поліомієліт

 

Що робити, якщо дитина не почала вакцинуватися згідно календаря вчасно або пропустила якесь із щеплень?

В такому випадку не потрібно починати курс щеплень спочатку: введені раніше дози не “пропадають”. Просто продовжуйте курс щеплень згідно з Календарем щеплень при порушенні графіку з урахуванням мінімальних інтервалів між щепленнями, вказаних в таблиці.

22.03_Флаєр Календар профілактичних щеплень_гот_ob

Які ще щеплення варто зробити дитині, окрім календарних?

Календарі щеплень більшості країн світу є ширшими, ніж український. На жаль, через військовий стан найближчим часом розширення українського календаря не передбачається. Але батьки все ж можуть захистити дитину від ряду небезпечних захворювань, придбавши вакцину власним коштом. Для цього можна замовити вакцину в аптеці та ввести її в медзакладі, де дитина обслуговується, або записатися на щеплення до приватної клініки. (Це не стосується вакцини від COVID-19, яка хоч і не входить до календаря щеплень, але забезпечується державою безоплатно для пацієнта).

Ротавірусна інфекція. Немовлят важливо щепити від цієї інфекції, яка є особливо небезпечною для них. Для цього можна використати одну з оральних (краплі в рот) вакцин від ротавірусу: Ротарикс (2 дози) чи Ротатек (3 дози). Важливо отримати першу дозу вакцини до досягнення дитиною віку 15 тижнів (Ротарикс) чи 12 тижнів (Ротатек). Завершити курс Ротариксу необхідно до 24 тижнів, курс Ротатеку – до 32 тижнів.

Пневмококова інфекція. Вакцинація від неї входить до національних календарів багатьох країн світу через важливість захисту від цієї інфекції для дітей. Пневмокок викликає великий відсоток бактеріальних ускладнень, яких так бояться батьки: отитів, пневмоній, менінгітів. Вакцинуватися від пневмококу можна паралельно з календарними щепленнями: у 2, 4, 6 та 18 місяців. Якщо ви почали вакцинуватись пізніше, то кількість доз може варіювати в залежності від віку початку вакцинації; щепитись можна вакциною Синфлорикс (використовується до віку 5 років) чи вакциною Превенар 13 (використовується без вікових обмежень). Хоча найбільш вразливими  до пневмококової інфекції є діти до 5 років, вакцинація можлива і в більш старшому віці (а у випадку, коли дитина відноситься до групи медичного ризику, вона навіть є рекомендованою). 

Менінгококова інфекція. Попри те, що це гостре інфекційне захворювання не є дуже поширеним і часто перебігає безсимптомно, воно може призводити до таких ускладнень, як менінгіт та менінгоенцефаліт. А розвиток такого ускладнення як менінгококцемія (“зараження крові”) може мати блискавичний перебіг  і закінчитись інвалідністю та смертю. Найбільш небезпечною ця інфекція є для дітей до 2 років, підлітків та груп медичного ризику. Наразі в Україні зареєстровано вакцини від менінгококу типів A C W Y (Німенрикс, Менактра) та від менінгококу типу В (Бексеро).  Вакцини від різних типів менінгококу не є взаємозамінними і за можливістю варто отримати обидві. 

Грип. Діти до 5 років та діти з груп медичного ризику мають ризик важкого перебігу цього захворювання. Проте навіть у випадку легкого перебігу родина втрачає час та кошти, перебуваючи вдома через хворобу. Крім того, хвора дитина може заразити вразливих членів родини – наприклад, дідусів та бабусь чи вагітну маму. Тож в будь-якому випадку варто щорічно вакцинувати дітей від грипу. Вакцинація від грипу проводиться з віку 6 місяців. Діти до 9 років, що щеплюються вперше, мають отримати 2 дози вакцини з мінімальним інтервалом 1 місяць і надалі щорічно вакцинуватись однією дозою. Всі інші діти щеплюються однією дозою щорічно. Всі вакцини від грипу, які зареєстровано в Україні – Джисі Флю квадрівалент, Ваксігрип тетра, Інфлувак тетра – дозволені для використання з 6 місяців. Вони є неживими і можуть використовуватися для вакцинації дітей з груп медичного ризику (включно з імуноскомпрометованими).

COVID-19. Попри те, що більшість дітей переносить цю хворобу досить легко, вона в окремих випадках може призводити в них до серйозних ускладнень (наприклад, до мультизапального синдрому). Крім того, хвора дитина може заразити вразливих членів родини: осіб похилого віку чи вагітних. Тож варто захистити дитину від цієї інфекції. Наразі в Україні проводиться вакцинація дітей віком 12+: отримати щеплення можна безоплатно в будь-якому пункті щеплень від COVID-19 чи в поліклініці, де обслуговується дитина. Для вакцинації дітей 12+ в Україні використовується вакцина Comirnaty від Pfizer в стандартному дозуванні (0,3 мл). Первинний курс щеплень складається з двох доз з мінімальним інтервалом 21 день; за 6 місяців від первинного курсу дитина може отримати бустерну дозу. Щодо дітей віком 5-11 років, то вакцинація цієї вікової групи в Україні проводиться вакциною Comirnaty виробника Pfizer у відповідному дозуванні (0,2 мл.. Курс щеплень складається з двох доз з мінімальним інтервалом 21-28 днів (НТГЕІ рекомендує за можливості витримати інтервал 8 тижнів); бустерна доза для дітей цього віку наразі не передбачена.

Вітряна віспа (“вітрянка”). Попри популярний міф ця інфекція не є “легкою дитячою хворобою” і може призводити до тяжких ускладнень, таких як вітрянковий енцефаліт. А в майбутньому особи, що перехворіли на вітряну віспу, мають високі шанси захворіти на оперізувальний герпес. Тож якщо дитина не хворіла на вітрянку, її варто вакцинувати від цієї інфекції. Вакцину Варілрикс можна використовувати з 9 місяців; курс щеплень складається з 2 доз з мінімальним інтервалом 6 тижнів.

Гепатит А. Це захворювання печінки вірусного походження може мати як легкий, так і важкий перебіг, тож за наявності вакцини та фінансової можливості ви можете захистити дитину від цієї інфекції. Проводити щеплення можна з 12 місяців життя вакциною Хаврикс 720 чи вакциною Твінрикс (комбінована вакцина від гепатиту А та гепатиту В)

Які вакцини зареєстровано в Україні для проведення рекомендованих щеплень?

(Примітка: всі перераховані вакцини, окрім вакцини Comirnaty, пацієнт має купувати самостійно. Вакцина Comirnaty надається державою безоплатно, але не входить до Національного календаря щеплень)

Назва вакцини Від якої інфекції захищає Схема вакцинації
Твінрикс Гепатит А + гепатит В  Діти віком від 1 року до 15 років: дві дози, першу з яких вводять у вибраний день, другу – у проміжку між шостим та дванадцятим місяцями після введення першої дози. 

Підлітки віком від 16 років та дорослі: три дози. Першу дозу вводять у вибраний день, другу – через місяць, а третю – через 6 місяців після першої дози

Хаврикс 720 Гепатит А Діти від 1 року та підлітки до 18 років включно: дві дози (друга доза вводиться між 6 і 12 місяцями після введення першої).

Дорослі можуть вакцинуватися вакциною Хаврикс 1440 за тією самою схемою.

Синфлорикс Пневмококова інфекція (10 штамів + нетипована гемофільна паличка) Немовлята віком від 6 тижнів до 6 місяців: 4 дози (3 дози з інтервалом не менше 1 місяця + 4-а, бустерна, доза не раніше, ніж через 6 місяців після 3-ої дози, бажано у віці між 12 та 15 місяцями) АБО 3 дози ( у цьому випадку 1-у дозу вводять, починаючи з 2-місячного віку, 2-у дозу –  через 2 місяці а 3-тя, бустерна, доза рекомендується не раніше ніж через 6 місяців після 2-ї). 

Немовлята віком 7 – 11 місяців: три дози (2 дози з інтервалом не менше 1 місяця між дозами;  третя доза рекомендується на другому році життя з інтервалом не менше ніж 2 місяці від попередньої дози).

Діти віком 12 місяців – 5 років: дві дози з інтервалом не менше 2 місяців. 

Превенар 13 Пневмококова інфекція (13 штамів) Немовлята віком від 6 тижнів до 6 місяців: чотири дози (інтервал між першими трьома дозами становить не менше 1 місяця; четверту дозу (ревакцинація) рекомендується вводити у віці 11-15 місяців) АБО 

три дози ( в цьому випадку першу дозу можна вводити, починаючи з 2-місячного віку, другу – через 2 місяці. Третю дозу (ревакцинація) рекомендується вводити у віці 11-15 місяців).

Немовлята віком 7-11 місяців: три дози з інтервалом між введеннями не менше 1 місяця (третю дозу рекомендується вводити на другому році життя).

Діти віком 12-23 місяці: дві дози з інтервалом не менше 2 місяців.

Діти віком від 2 років та дорослі: одна доза

Необхідність ревакцинації наступною дозою вакцини Превенар® 13 встановлено не було.

Менактра Менінгококова інфекція (серогрупи A, C, Y, W-135) Діти від 9 до 23 місяців – 2 дози з інтервалом не менше 3 місяців

Особи у віці від 2 до 55 років – одноразово.

Необхідність введення бустерної дози не визначалася.

Німенрикс Менінгококова інфекція (серогрупи A, C, Y, W-135) Діти 6 тижнів – 6 місяців: первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза у віці 12 місяців з мінімальним інтервалом 2 місяці від первинного курсу

Діти 6-12 місяців: одна первинна доза + бустерна доза у віці 12 місяців з мінімальним інтервалом 2 місяці від первинної дози

Діти від 12 місяців і дорослі: одна доза

Бексеро  Менінгококова інфекція (серогрупа В) Діти 2-5 місяців: первинний курс з 3 доз з мінімальним інтервалом 1 місяць + бустерна доза у віці 12-15 міс ( з інтервалом від 6 місяців від первинного курсу) АБО первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза у віці 12-15 міс ( з інтервалом від 6 місяців від первинного курсу) Примітка: після досягнення віку 24 місяці бустерна доза не вводиться.

Діти 6-11 місяців: первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза на другому році життя з мінімальним інтервалом 2 місяці від первинного курсу.

Діти 12-23 місяців: первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза з інтервалом 12-23 місяці від первинного курсу.

Діти від 2 років та дорослі (до 50 років): 2 дози з мінімальним інтервалом 1 місяць.

Варілрикс Вітряна віспа (вітрянка) Діти віком від 9 місяців та дорослі: 2 дози з інтервалом від 6 тижнів. 
Варівакс вітряна віспа (вітрянка) Діти віком 9-12 місяців: 2 дози з мінімальним інтервалом 3 місяці

Діти від 12 місяців до 12 років: 2 дози з мінімальним інтервалом 1 місяць

Діти від 13 років та дорослі: 2 дози з мінімальним інтервалом 4-8 тижнів

Церварикс Вірус папіломи людини (ВПЛ)  типів 16 та 18 (найбільш онкогенні) Підлітки від 9 до 14 років включно: дві дози за схемою 0, 5 – 13 місяців (друга доза вводиться в період між 5 та 13 місяцями після першої дози).

Підлітки від 15 років та дорослі: три дози за схемою 0, 1, 6 місяців (друга доза вводиться в період між 1 та 2,5 місяцями після першої дози.

Третя доза вводиться в період між 5 та 12 місяцями після першої дози).

Гардасил Вірус папіломи людини (ВПЛ) типів 6, 11, 16 та 18. Підлітки віком від 9 до 13 років включно: 

дві дози за схемою 0 та 6 місяців (Примітка: якщо другу дозу вводять раніше, ніж через 6 місяців після першої, то слід обов’язково ввести третю дозу) АБО три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року).

Підлітки віком 14 років і дорослі: 

три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року).

Ротарикс Ротавірусна інфекція Діти від 6 тижнів: дві дози з мінімальним інтервалом 4 тижні. Курс вакцинації слід закінчити до досягнення дитиною віку 24 тижні
Ротатек Ротавірусна інфекція Діти від 6 тижнів: 3 дози. Першу дозу слід ввести не раніше віку 6 тижнів і не пізніше віку 12 тижнів. Інтервал між застосуванням доз – не менше 4 тижнів.

Бажано, щоб курс вакцинації, який складається з трьох доз, закінчився до досягнення дитиною віку 20-22 тижні. При необхідності третю (останню) дозу можна ввести у віці до 32 тижнів.

Бустрикс Кашлюк, дифтерія правець  Діти від 6 років: за бажанням може бути використана в якості 5-ї ревакцинальної дози в 6 років згідно Календаря для ревакцинації дітей також і від кашлюку

Діти від 7 років та дорослі: за бажанням може бути використана для ревакцинації від дифтерії, правця (та додатково від кашлюку) згідно календаря з 16 років і далі кожні 10 років; для вакцинації вагітних від кашлюку під час кожної вагітності; для первинної вакцинації раніше невакцинованих дітей та дорослих в якості однієї з доз 3-дозового курсу (Примітка: в якості інших двох доз використовується вакцина АДП-М, доступна в комунальних медзакладах; за відсутності цієї вакцини можна отримати весь курс вакциною Бустрикс)

Ваксігрип тетра, Джисі Флю квадрівалент Грип Діти  від 6  місяців та дорослі: одна доза 0,5 мл.

Якщо дитині менше 9 років і вона вакцинується вперше, рекомендовано введення 2-ої дози з інтервалом щонайменше 4 тижні. Надалі вакцинація проводиться щорічно однією дозою.

Comirnaty (Комірнаті)  COVID-19 Діти від 12 років та дорослі:  2 дози з мінімальним інтервалом 21 день (первинний курс). Введення бустерної дози можливо з мінімальним інтервалом 5 місяців від первинного курсу для осіб 18+ і з мінімальним інтервалом 6 місяців від первинного курсу для підлітків 12-17 років. Примітка: національні рекомендації щодо вакцинації від COVID-19 можуть оновлюватись.
ФСМЕ Імун Джуніор/Тіковак Джуніор кліщовий енцефаліт Дітям від 1 до 15 років: курс первинної вакцинації складається з 3-х доз. Інтервал між 1 та 2 дозою – 1-3 місяці (якщо необхідно швидко набути імунітет, його можна скоротити до 2 тижнів). 3 доза вводиться за 5-12 місяців від 2-ї. Бустерні дози: 1-ша вводиться за 3 роки від первинного курсу. Наступні бустерні дози вводяться кожні 5 років. 
ФСМЕ Імун /Тіковак кліщовий енцефаліт Особам від 16 років: курс первинної вакцинації складається з 3-х доз. Інтервал між 1 та 2 дозою – 1-3 місяці (якщо необхідно швидко набути імунітет, його можна скоротити до 2 тижнів). 3 доза вводиться за 5-12 місяців від 2-ї. Бустерні дози: 1-ша вводиться за 3 роки від первинного курсу. Наступні бустерні дози вводяться кожні 5 років. (Примітка: особам від 60 років всі бустерні дози вводяться кожні 3 роки)
Індіраб сказ (екстрена та профілактична вакцинація) Екстрена вакцинація

Діти та дорослі (без обмежень за віком): 5 доз за схемою 0-3-7-14-28 днів

Профілактична вакцинація

Діти та дорослі (без обмежень за віком):

первинний курс – 3 дози за схемою 0-7-28 днів

перша ревакцинація – через 1 рік

подальша ревакцинація – кожні 5 років 

Верораб сказ (екстрена та профілактична вакцинація) Екстрена вакцинація

Діти та дорослі (без обмежень за віком):  5 доз за схемою 0-3-7-14-28 днів

Профілактична вакцинація

Діти та дорослі (без обмежень за віком):

первинний курс – 3 дози за схемою 0-7-28 днів

перша ревакцинація – через 1 рік (або за 6 місяців у разі зниження рівня антитіл нижче захисного порога у випадку постійного ризику інфікування)

подальші ревакцинації: кожні 5 років (або кожні 2 роки у разі зниження рівня антитіл нижче захисного порога у випадку частого ризику інфікування)