В Україні зареєстровано найсучаснішу вакцину проти ВПЛ
В Україні зареєстровано 9-валентну вакцину для профілактики вірусу папіломи людини Гардасил 9. Відповідне реєстраційне посвідчення можна знайти в Державному реєстрі лікарських засобів України.
На відміну від двох інших вакцин для профілактики ВПЛ, що вже давно використовуються в Україні – Церварикс та Гардасил – вакцина Гардасил 9 має розширений склад і захищає від 9 типів ВПЛ: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 (для порівняння: Церварикс захищає від типів 16 та 18, Гардасил – від типів 6, 11, 16 та 18). З огляду на розширений склад в багатьох країнах світу, де вакцинація проти ВПЛ входить до календаря щеплень, відбувається поступовий перехід на використання саме 9-валентної вакцини проти ВПЛ. Важливо зазначити, що мова йде не про неефективність інших вакцин проти ВПЛ, які захищають від найбільш поширених штамів ВПЛ, а лише про розширення можливостей захисту, які надає вакцина.
Як і у випадку інших вакцин проти ВПЛ, найбільш ефективною є вакцинація у віці 9-14 років: в цьому віці для набуття захисту достатньо курсу з двох доз (друга доза вводиться в період від 5 до 13 місяців після першої). Якщо другу дозу введено раніше, ніж за 5 місяців від першої, то необхідно ввести третю дозу. У віці 15 років і старше застосовується 3-дозова схема (0, 2, 6 місяців). Друга доза вводиться з мінімальним інтервалом 1 місяць після першої, третя доза – з мінімальним інтервалом 3 місяці від другої. Всі три дози слід ввести протягом одного року. Згідно інструкції, особи, що раніше отримали курс щеплень 4-валентною вакциною Гардасил, можуть отримати курс вакцини Гардасил 9.
Вірус папіломи людини (ВПЛ, HPV) – група вірусів, що переважно передається статевим шляхом як в жінок, так і в чоловіків, уражаючи шкіру та слизові оболонки. Існує близько 200 різних штамів вірусу папіломи людини. Впродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше інфікування відбувається у віці 20-25-років.
Залежно від онкогенного потенціалу (здатності призводити до онкологічних захворювань) виділяють штами високого (типи 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) та низького (типи 6, 11, 42, 43, 44) ризику.
На частку двох типів високого онкогенного ризику – 16 і 18 – припадає до 70% раку шийки матки (згідно даних ВООЗ, смертність від цього захворювання в Україні в 2,5 рази вища, ніж у країнах ЄС), 80% раку вульви та піхви, 92% анального раку, 95% раку ротової порожнини, 89% раку ротоглотки, 63% раку статевого члена.
6 та 11 типи є причинами доброякісних аногенітальних кондилом (бородавок).
Генітальні штами ВПЛ є дуже поширеними. Насправді, більше 90% людей, які живуть статевим життям, інфіковані ВПЛ. Але не у багатьох проявляються симптоми, тому більшість інфікованих про це навіть не здогадується.
В той час як рак шийки матки, принаймні, можна діагностувати в результаті скринінгу (регулярних профоглядів), рутинних скринінгів для виявлення інших видів раку, викликаних ВПЛ, не проводиться, тож про хворобу можна дізнатись вже на пізній стадії.
Реєстрація вакцини в Україні не гарантує автоматично її появи на ринку, проте робить її можливою і сигналізує про бажання виробника зайти на український ринок.
ВПЛ – це єдиний вірус, який не потрапляє в кров організму, внаслідок чого процес інфікування не супроводжується запальним процесом. Тобто імунна система «не бачить» вірус та не може себе захистити.
Але ми можемо подбати про захист себе та своїх дітей від ВПЛ-асоційованого раку та захворювань, зробивши щеплення. Тобто вакцинація може врятувати життя.
Костянтин Рогач, сімейний лікар, експерт Національного порталу з імунізації.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
У Чернівецькій області зареєстровано спалах кору
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 2
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 1
ЮНІСЕФ доставив в Україну 100 000 доз вакцини від дифтерії та правця
Перебіг вакцинальної кампанії від грипу серед когорти дітей віком до 6 років: досвід одеської дитячої поліклініки
В Одесі обговорили стратегію вакцинопрофілактики в Україні