Епідемічний паротит

Що таке епідемічний паротит? Розповідає експертка Анастасія Бикова-Шелевицька

Це захворювання, що викликається вірусом із сімейства параміксовірусів. Хворобу ще називають “свинкою” через один з її характерних симптомів: помітне збільшення слинної залози чи привушних залоз, нижче вуха.

Як можна заразитись?
Передається епідпаротит повітряно-крапельним шляхом: тобто при розмові, кашлі, чханні з частинками слини. Також є вірогідність передачі контактно-побутовим шляхом через забруднені руки, немитий посуд або інші заражені предмети.

Через який час після зараження з’являться перші симптоми?
Інкубаційний період найчастіше складає 16-18 днів, але може становити від 12 до 25 днів.

Які симптоми захворювання?
Найбільш поширеними першими симптомами є неспецифічні симптоми, які зустрічаються при звичайній застуді, такі як:

  • Головний біль
  • Втрата апетиту
  • Підвищення температури
  • Біль у м’язах
  • Найвідоміша і досить специфічна ознака паротиту: помітне збільшення слинної залози чи привушних залоз, нижче вуха.

У деяких людей паротит перебігає досить легко, симптоми м’які, часто хворий навіть не знає, чим хворіє. Проте так відбувається далеко не завжди. У дорослих хвороба перебігає важче ніж у дітей.
Наскільки небезпечним є захворювання? Які ускладнення можливі?
Хвороба може бути дуже небезпечною. До введення вакцинації епідпаротит був однією з найпоширеніших причин розвитку глухоти та менінгіту (запалення мозкових оболонок).

До можливих ускладнень епідпаротиту відносяться:

  • Орхіт, орхоепідидиміт (запалення придатків яєчка) відбувається в 1 з 4 чоловіків з епідемічним паротитом. Частіше спостерігають у підлітків та дорослих, може ускладнюватися в подальшому безпліддям
  • Менінгіт (запалення мозкових оболонок) – це ускладнення, яке частіше виявляють у дітей, ніж у дорослих (10% випадків).
  • Оофорит (запалення яєчників) та мастит (запалення молочної залози) може виникати у статево зрілих жінок (7% випадків).
  • Викидень у вагітних.
  • Глухота може виникнути у 1 з 20 000 хворих.

Як можна захиститись?
В Україні наявна комплексна вакцина КПК (Пріорикс чи М-М-Р ІІ»/M-M-RII), яка також захищає від кору та краснухи. Для захисту від цих трьох інфекцій необхідно отримати 2 дози вакцини. В Україні щеплення від кору, паротиту та краснухи внесено до Національного календаря щеплень. Згідно нього діти отримують це щеплення бюджетним коштом в 12 місяців та в 6 років. Якщо дитина з певних причин пропустила одне зі щеплень чи не отримала жодного, вакцинуйте її згідно календаря при порушенні графіку щеплень.
Дорослим за відсутності протипоказань, що наведені в інструкції із застосування вакцини, роблять щеплення без обмежень за віком, якщо вони не хворіли на вказані інфекції та/або не мають зазначеного в медичній документації підтвердження введення двох доз вакцини, або мають негативні результати лабораторного обстеження щодо наявності специфічних антитіл IgG. За умови наявності достатньої кількості вакцини для дітей, дорослі, що підпадають під викладені вище критерії, також можуть отримати щеплення бюджетним коштом. Мінімальний інтервал між двома дозами вакцини складає 1 місяць. Для отримання щеплення потрібно звернутись до сімейного лікаря в медзаклад, де у вас підписано декларацію (або ж в медзаклад, де ви зараз обслуговуєтесь, якщо ви ВПО). Також можна придбати вакцину власним коштом в аптечній мережі або записатись на щеплення до приватного медичного закладу.

Як лікувати епідпаротит?
Специфічного лікування не існує, тільки симптоматичне (ліжковий та питний режим, зниження температури тіла).

Додаткові джерела інформації для медичних працівників:
https://www.cdc.gov/mumps/
http://www.immunize.org/catg.d/p4211.pdf
http://www.who.int/immunization/diseases/mumps/en/
https://reference.medscape.com/article/966678-overview