Епідемічний паротит
Що таке епідемічний паротит? Розповідає експертка Анастасія Бикова-Шелевицька

Це захворювання, що викликається вірусом із сімейства параміксовірусів. Хворобу ще називають “свинкою” через один з її характерних симптомів: помітне збільшення слинної залози чи привушних залоз, нижче вуха.

Як можна заразитись?

Передається епідпаротит повітряно-крапельним шляхом: тобто при розмові, кашлі, чханні з частинками слини. Також є вірогідність передачі контактно-побутовим шляхом через забруднені руки, немитий посуд або інші заражені предмети.

Через який час після зараження з’являться перші симптоми?
Інкубаційний період найчастіше складає 16-18 днів, але може становити від 12 до 25 днів.

Які симптоми захворювання?

Найбільш поширеними першими симптомами є неспецифічні симптоми, які зустрічаються при звичайній застуді, такі як:

  • Головний біль
  • Втрата апетиту
  • Підвищення температури
  • Біль у м’язах
  • Найвідоміша і досить специфічна ознака паротиту: помітне збільшення слинної залози чи привушних залоз, нижче вуха.

У деяких людей паротит перебігає досить легко, симптоми м’які, часто хворий навіть не знає, чим хворіє. Проте так відбувається далеко не завжди. У дорослих хвороба перебігає важче ніж у дітей.
Наскільки небезпечним є захворювання? Які ускладнення можливі?
Хвороба може бути дуже небезпечною. До введення вакцинації епідпаротит був однією з найпоширеніших причин розвитку глухоти та менінгіту (запалення мозкових оболонок).

В чому небезпека хвороби? Які ускладнення можливі?

До можливих ускладнень епідпаротиту відносяться:

  • Орхіт, орхоепідидиміт (запалення придатків яєчка) відбувається в 1 з 4 чоловіків з епідемічним паротитом. Частіше спостерігають у підлітків та дорослих, може ускладнюватися в подальшому безпліддям
  • Менінгіт (запалення мозкових оболонок) – це ускладнення, яке частіше виявляють у дітей, ніж у дорослих (10% випадків).
  • Оофорит (запалення яєчників) та мастит (запалення молочної залози) може виникати у статево зрілих жінок (7% випадків).
  • Викидень у вагітних.
  • Глухота може виникнути у 1 з 20 000 хворих.
Як можна захиститись від епідемічного паротиту?

В Україні наявна комплексна вакцина КПК (Пріорикс чи М-М-Р ІІ»/M-M-RII), яка також захищає від кору та краснухи. Для захисту від цих трьох інфекцій необхідно отримати 2 дози вакцини. В Україні щеплення від кору, паротиту та краснухи внесено до Національного календаря щеплень. Згідно нього діти отримують це щеплення бюджетним коштом в 12 місяців та в 6 років. Якщо дитина з певних причин пропустила одне зі щеплень чи не отримала жодного, вакцинуйте її згідно календаря при порушенні графіку щеплень. Якщо першу дозу вакцини КПК дитина отримала в віці, старшому за 12 місяців, друга доза вводиться згідно календаря – в 6 років (з мінімальним інтервалом 1 місяць від попередньої дози). Якщо так сталося, що щеплення від кору, паротиту та краснухи розпочалося після 6 років, дві дози вакцини можна отримати з мінімальним інтервалом 1 місяць.

Дорослим за відсутності протипоказань, що наведені в інструкції із застосування вакцини, роблять щеплення без обмежень за віком, якщо вони не хворіли на вказані інфекції та/або не мають зазначеного в медичній документації підтвердження введення двох доз вакцини, або мають негативні результати лабораторного обстеження щодо наявності специфічних антитіл IgG. Наразі через обмежену кількість вакцин для планових щеплень дітей дорослі можуть вакцинуватися від кору, паротиту та краснухи лише власним коштом. Вакцину можна придбати в аптечній мережі, а процедуру щеплення провести в медзакладі, де у вас підписано декларацію (або ж в медзакладі, де ви зараз обслуговуєтесь, якщо ви ВПО). Також можна записатись на щеплення до приватного медичного закладу. Мінімальний інтервал між двома дозами вакцини КПК складає 1 місяць.

Для забезпечення вакцинації проти кору, паротиту та краснухи в Україні застосовують вакцини «Пріорикс»/Priorix (виробник Glaxosmithkline Biologicals S.A., Бельгія) та «М-М-Р ІІ»/M-M-RII (виробник Merck & Co., Inc., США).

Як лікувати епідпаротит?

Специфічного лікування не існує, тільки симптоматичне (ліжковий та питний режим, зниження температури тіла).

Яка ситуація з захворюваністю на епідпаротит в Україні?

Згідно даних, наданих на запит редакції Центром громадського здоров’я, в Україні впродовж 12 місяців 2023 року зареєстрували 529 випадків захворювання. Випадки зафіксовано в більшості регіонів України. Для порівняння: в 2022 році було зареєстровано 190 випадків захворювання.

Останнє оновлення: 23.01.24

Додаткові джерела інформації для медичних працівників:
https://www.cdc.gov/mumps/
http://www.immunize.org/catg.d/p4211.pdf
http://www.who.int/immunization/diseases/mumps/en/
https://reference.medscape.com/article/966678-overview