Краснуха

Що таке краснуха?

Це інфекційне захворювання, що викликається вірусом краснухи (Rubella virus). Найбільш небезпечною хвороба є для вагітних, адже вона може призвести до викидня чи серйозних аномалій розвитку майбутньої дитини.

Як можна заразитися?

Передається краснуха повітряно-крапельним шляхом: з краплями слини чи слизу, коли захворіла особа розмовляє, кашляє чи чхає. Також можливий і контактний шлях передачі: коли інфікована особа торкається поверхонь немитими руками, а потім їх торкається інша людина. 

Також для краснухи характерний трансплацентарний механізм передачі, тобто від матері до плоду, що і є найнебезпечнішим аспектом цієї хвороби.

Через який час після зараження з’являться перші симптоми?

Інкубаційний період (час від контакту з хворим до прояву перших симптомів) становить 15-21 день.

Які симптоми захворювання?

В дітей краснуха зазвичай перебігає з такими симптомами, які продовжуються 2-3 дні:

  • висипка, що спочатку з’являється на обличчі, а потім поширюється по всьому тілу;
  • помірна лихоманка (нижча за 39 С);

Перед появою висипки старші діти та дорослі можуть також мати такі симптоми:

  • збільшення потиличних, привушних, шийних лімфовузлів;
  • кашель, нежить, почервоніння очей;
  • біль в суглобах (особливо у молодих жінок)

Переважна локалізація висипу – розгинальні поверхні кінцівок, спина, сідниці. На обличчі, на грудях та животі кількість висипань менша. Елементи висипу при краснусі – рожеві, округлої і овальної форм плями або папули, які дещо піднімаються над поверхнею шкіри. За величиною вони бувають від розміру макового зернятка до розміру зернятка чечевиці. З’являється висипка у 50-80% захворілих. Триває 1-3 дні. Від 25 до 50% людей переносять краснуху безсимптомно. 

Наскільки серйозним є захворювання?

В дітей хвороба зазвичай перебігає легко. Ускладнення можливі, але частіше вони спостерігаються в дорослих пацієнтів. В окремих випадках краснуха може призвести до:

-запалення легень (пневмонії)

– запалення вуха (отиту),

– запалення суглобів (артриту)

– ангіни

– міокардиту (запалення серцевого м’яза)

– тромбоцитопенічної пурпури (захворювання крові, для якого характерна підвищена кровоточивість)

– енцефаліту (запалення мозку)

 Та особливу увагу на захист від краснухи мають звернути увагу жінки, що планують вагітність. 

В чому небезпека для вагітних?

Для краснухи характерний трансплацентарний механізм передачі. Тобто у разу хвороби вагітної вона передається і плоду. Краснуха входить до групи так званих TORCH інфекцій. Це група інфекційних хвороб, що можуть призвести до викидня, а також до серйозних аномалій розвитку плоду або навіть до його загибелі. Буква R в абревіатурі означає Rubella (краснуха).

Для дитини з синдромом вродженої краснухи характерні такі аномалії:

– катаракта;

– втрата або порушення слуху;

– вроджені вади серця.

Це найбільш характерні та класичні симптоми (т.з. тріада вродженої краснухи).

Можуть вражатись і інші системи та органи, включно з печінкою, селезінкою та центральною нервовою системою.

Симптом вродженої краснухи найчастіше зустрічається наразі в Африканському регіоні та Регіоні Південно-Східної Азії, де охоплення вакцинацією на найнижчому рівні.

Плануєте вагітність? Тоді зверніть увагу на важливу інформацію, що може врятувати життя вашої майбутньої дитини.

На етапі планування вагітності переконайтеся, що ви вакциновані від краснухи. Якщо ні, то вам буде необхідно отримати щонайменше одну дозу вакцини КПК (від кору, епідпаротиту та краснухи). Якщо Ви не маєте даних про свої дитячі щеплення, то цю дозу вакцини КПК ви зможете отримати бюджетним коштом. Для цього потрібно звернутись до сімейного лікаря в медзаклад, де у вас підписано декларацію (або ж в медзаклад, де ви зараз обслуговуєтесь, якщо ви ВПО)

Як захиститись від краснухи?

Захиститись від краснухи можна лише зробивши щеплення.

В Україні наявна комплексна вакцина КПК (Пріорикс чи М-М-Р ІІ»/M-M-RII), яка також захищає від кору та епідемічного паротиту (“свинки”). Щоб мати захист від цих трьох інфекцій, необхідно отримати 2 дози вакцини (Примітка: для захисту саме від краснухи достатньо однієї дози вакцини КПК). В Україні щеплення від кору, епідпаротиту та краснухи внесено до Національного календаря щеплень. Згідно нього діти отримують це щеплення бюджетним коштом в 12 місяців та в 6 років.  

Якщо дитина з певних причин пропустила одне зі щеплень чи не отримала жодного, вакцинуйте її згідно календаря при порушенні графіку щеплень.

Дорослим за відсутності протипоказань, що наведені в інструкції із застосування вакцини, роблять щеплення без обмежень за віком, якщо вони не хворіли на вказані інфекції та/або не мають зазначеного в медичній документації підтвердження введення двох доз вакцини, або мають негативні результати лабораторного обстеження щодо наявності специфічних антитіл IgG. За умови наявності достатньої кількості вакцини для дітей, дорослі, що підпадають під викладені вище критерії, також можуть отримати щеплення бюджетним коштом. . Для цього потрібно звернутись до сімейного лікаря в медзаклад, де у вас підписано декларацію (або ж в медзаклад, де ви зараз обслуговуєтесь, якщо ви ВПО). Також можна придбати вакцину власним коштом в аптечній мережі або записатись на щеплення до приватного медичного закладу. 

Як лікувати краснуху?

Специфічного лікування не існує, можливе лише полегшення симптомів.