Малярія

Ключові факти про малярію

  • В 2021 біля половини населення земної кулі мали ризик інфікування малярією.
  • В тому ж 2021 році в світі було зафіксовано близько 247 мільйонів випадків малярії.
  • Кількість загиблих внаслідок малярії в 2021 році оцінюється в 619 000.
  • Переважна більшість випадків малярії припадає на Африканський регіон ВООЗ. В 2021 році 95% випадків захворювання та 96% випадків смертей внаслідок малярії сталося саме в цьому регіоні. 80% померлих від малярії в регіоні – діти віком до 5 років.

Загальна інформація

Малярія – це небезпечне захворювання, що передається до людей певними видами комарів. Зазвичай хвороба фіксується в тропічних країнах. Її можна попередити, й вона є виліковною.

Інфекцію викликає паразит, і вона не поширюється від людини до людини.

Симптоми можуть бути як легкими, так і вкрай тяжкими та небезпечними для життя. До легких симптомів належать гарячка, озноб та головний біль. Тяжкі симптоми включають сильну втомлюваність та слабкість, сплутану свідомість, судоми та задишку 

Немовлята, діти до 5 років, вагітні, мандрівники та особи з ВІЛ чи СНІДом мають найвищий ризик тяжкого перебігу хвороби.

Існує кілька методів попередження захворювання: уникнення укусів комарів, профілактична хіміопрофілактика та вакцинація. Вчасне лікування допомагає попередити розвиток тяжкої форми хвороби.

Зазвичай малярія передається до людей через укуси інфікованих самиць комарів роду Anopheles. Зараження також можливе через переливання крові та забруднені голки для ін’єкцій. Перші симптоми хвороби можуть бути легкими, і на цьому етапі важко діагностувати малярію, оскільки її можна сплутати з іншими хворобами, що супроводжуються лихоманкою. Без лікування малярія, викликана P. falciparum , може прогресувати до серйозного захворювання та призвести до летального випадку протягом 24 годин.

Існує 5 видів паразитів роду Plasmodium, що спричиняють малярію в людей. 2 з них – P. falciparum and P. vivax – є найбільш небезпечними. P. falciparum – найнебезпечніший малярійний паразит, і він є найбільш поширеним на африканському континенті. P. vivax є домінантним малярійним паразитом в більшості країн поза субсахарською Африкою. Інші види, що можуть інфікувати людей – P. malariae, P. ovale and P. knowlesi.

Симптоми

Найбільш поширеними ранніми симптомами малярії є лихоманка, головний біль та озноб. 

Симптоми зазвичай розвиваються протягом 10-15 днів після укусу інфікованого комара. 

Симптоми можуть бути легкими, особливо в осіб, що раніше перехворіли на малярію. Оскільки деякі симптоми малярії не є специфічними, раннє тестування є важливим. 

Деякі види малярії можуть призвести до захворювання з тяжким перебігом та навіть до смерті. Немовлята, діти до 5 років, вагітні, мандрівники та особи з ВІЛ чи СНІДом мають найвищий ризик такого розвитку подій. Серйозні симптоми включають:

  • дуже сильну втомлюваність та слабкість;
  • сплутану свідомість;
  • множинні судоми;
  • задишку;
  • потемніння сечі чи кров в сечі;
  • жовтяницю (пожовтіння білків очей та шкіри);
  • аномальну кровотечу.

Особи з серйозними симптомами мають отримати кваліфіковану медичну допомогу негайно. Вчасне ж лікування малярії, що перебігає легко, може попередити погіршення симптомів, тяжку форму захворювання та летальні випадки.

Малярія під час вагітності може призвести до передчасних пологів чи народження дитини з малою вагою.

Тягар захворювання

Згідно Всесвітнього звіту з малярії в 2021 році зафіксовано 247 мільйонів випадків малярії у порівнянні з 245 мільйонами випадків в 2020 році.  Загальна кількість смертей внаслідок малярії оцінюється в 619 000 у 2021 році в порівнянні з 625 000 у 2020 році.

Африканський регіон ВООЗ продовжує нести найбільший тягар захворюваності в порівнянні з іншими регіонами. У 2021 на цей регіон припало біля 95% всіх випадків захворювання на малярію та 96% всіх смертей внаслідок хвороби. Біля 80% смертей внаслідок малярії в регіоні припадає на дітей до 5 років. 

На чотири країни Африки припадає більше половини смертей від малярії в світі: це Нігерія (31.3%), Демократична Республіка Конго (12.6%), Об’єднана Республіка Танзанія (4.1%) та Нігер (3.9%).

Профілактика

Малярію можна профілактувати, попереджуючи укуси інфікованих комарів, профілактично приймаючи певні ліки та вакцинуючись (наразі вакцина доступна лише для окремих вікових груп в 12 африканських країнах). Проконсультуйтеся з лікарем щодо прийому препаратів для профілактики малярії перед подорожжю до ендемічної з малярії території

Знизити ризик інфікування малярією можна, уникаючи укусів комарів.

  • Використовуйте протимоскітні сітки під час сну в місцях, де можуть бути присутні малярійні комари;
  • Використовуйте протимоскітні репеленти (що містять у складі DEET, IR3535 або Ікарідін) після настання сутінок; 
  • Використовуйте протимоскітні спиралі та фумігатори;
  • Носіть захисний одяг;
  • Використовуйте протимоскітні сітки для вікон.

Боротьба з переносниками малярії

Боротьба з переносниками інфекції є найважливішим компонентом контролю малярії, оскільки вона є надзвичайно ефективною для попередження інфекції та зменшення передачі вірусу. Два основних методи боротьби з переносниками – це оброблені інсектицидом протимоскітні сітки (ОІС) та розпилення інсектицидів остаточної дії всередині приміщень (РІОДВП). 

Прогрес у боротьбі з переносниками малярії може сповільнитися через резистентність комарів роду Anopheles  до інсектицидів, що розвивається останнім часом. Іншими загрозами для ефективного використання методів боротьби з переносниками є недостатній доступ до ОІС, їхнє швидке зношування в процесі використання, а також зміна поведінки комарів: згідно деяких даних є тенденція до зсуву їхньої активності на більш ранній час, коли люди ще не вдома, тож комахам вдається уникнути дії інсектицидів.

Хіміопрофілактика

Мандрівники до ендемічних з малярії територій мають проконсультуватися з лікарем за кілька тижнів до подорожі. Медичний працівник визначить, які саме ліки підходять вам для профілактики хвороби залежно від країни, до якої ви їдете. В певних випадках хіміопрофілактику необхідно розпочати за 2-3 тижні до від’їзду. Ліки необхідно приймати згідно встановленого графіку протягом всього часу перебування на ендемічній території, а також протягом 4 тижнів з моменту останнього можливого контакту з інфікованими комарами, адже саме протягом цього часу можливе звільнення паразита з печінки.

Вакцинація

З 2019 року такі країни Африки як Гана, Кенія та Малаві отримують першу в світі вакцину проти малярії завдяки Програмі з Імплементації Вакцини проти Малярії (MVIP), що координується ВООЗ та фінансується Альянсом з вакцин Гаві (Gavi), Глобальним Фондом Боротьби зі СНІДом, Туберкульозом та Малярією, а також Unitaid. Вакцину RTS,S/AS01 було введено більше ніж 1,7 млн дітей, і вона продемонструвала безпеку та ефективність: результатом впровадження пілотної програми вакцинації стало значне зниження випадків тяжкого перебігу малярії та летальних випадків серед дітей. Щонайменше 28 країн Африки виявили зацікавленість в отриманні цієї вакцини. Тож з жовтня 2021 г. ВООЗ рекомендує широко використовувати серед дітей, що проживають в районах із помірним та високим рівнем передачи малярії, викликаної P. falciparum, протималярійну вакцину RTS,S/AS01. Вакцина довела свою здатність значно знижувати захворюваність на малярію, зокрема, й на смертельно тяжку форму малярії, серед дітей молодшого віку.

В період 2023–2025 рр. завдяки зусиллям Альянсу з вакцин Гаві (Gavi), Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) та Міжнародного дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) 12 країн Африки, які мають найбільшу потребу у вакцині для профілактики малярії, отримають її в кількості 18 мільйонів доз. Країни, що входять до Програми Імплементації Вакцини проти Малярії (MVIP) – Гана, Кенія та Малаві – отримають вакцину, аби продовжити пілотний проєкт з вакцинації, що проводиться там з 2019 року. Також вакцину вперше отримають такі 9 африканських країн як Бенін, Буркіна Фасо, Бурунді, Камерун, Демократична Республіка Конго, Ліберія, Нігер, Сьєрра-Леоне та Уганда. 

“Ця вакцина має потенціал суттєво вплинути на ситуацію з захворюваністю на малярію; її використання разом з іншими профілактичними заходами зможе попередити десятки тисяч смертей щороку”, – каже Табані Мафоза, регіональний керуючий менеджер Альянсу з вакцин Гаві (Gavi).

В жовтні 2023 року ВООЗ схвалила другу вакцину проти малярії. Вакцина R21 є другою вакциною проти малярії, рекомендованою ВООЗ після вакцини RTS, S/AS01. Обидві вакцини довели свою безпечність та ефективність у профілактиці малярії серед дітей.

У ВООЗ зазначають, що попит на вакцини проти малярії безпрецедентний, однак доступної RTS,S не вистачає. Очікується, що додавання R21 до списку рекомендованих ВООЗ вакцин проти малярії призведе до забезпечення достатніх запасів вакцини для всіх дітей, які живуть у районах, де малярія є ризиком для охорони громадського здоров’я.

“Раніше я мріяв про той день, коли у нас з’явиться безпечна та ефективна вакцина проти малярії. Тепер у нас їх дві”, – заявив Тедрос Адханом Гебреєсус, генеральний директор ВООЗ.

У ВООЗ заявляють, що ефективність двох вакцин “дуже схожа”, й немає жодних доказів того, що одна краща за іншу.

“Ця друга вакцина має реальний потенціал для усунення величезного розриву між попитом і пропозицією”, – заявив регіональний директор ВООЗ в Африці Матшидісо Моеті.

Вакцина R21 на 75% ефективна для запобігання захворюванню у регіонах, де малярія сезонна. У ВООЗ стверджують, що ця висока ефективність аналогічна до ефективності, продемонстрованої при сезонному введенні RTS,S.

Очікується, що вплив вакцини R21 на охорону громадського здоров’я буде високим.

При ціні 2-4 долари США за дозу економічна ефективність вакцини R21 буде порівнянна з іншими рекомендованими заходами проти малярії, одній людини потрібно чотири дози.

На сьогодні немає доказів того, що одна вакцина – R21 чи RTS,S – працює краще за іншу. Вибір вакцини для використання в країні має ґрунтуватися на основі її наявності та доступності.

Клінічні випробування показали, що вакцина R21 є безпечною. Як й у випадку з іншими новими вакцинами, моніторинг безпечності триватиме.

Лікування малярії

Своєчасна діагностика та лікування малярії допомагають зменшити тяжкість перебігу хвороби та попередити смерть пацієнта, а також сприяють зниженню інтенсивності передачі малярії. ВООЗ рекомендує в усіх випадках із підозрою на малярію підтверджувати діагноз за допомогою діагностичного тесту на виявлення паразита (мікроскопічного дослідження або діагностичного експрес-тесту).

Малярія є серйозною інфекцією та в усіх випадках потребує медикаментозного лікування. 

Для профілактики та лікування малярії використовується цілий ряд медикаментів. Лікар призначає один або кілька препаратів виходячи з:

  • виду малярії;
  • резистентності малярійного паразита до лікарських засобів;
  • маси тіла та віку інфікованого;
  • наявності вагітності.

Нижче вказано найбільш поширені протималярійні препарати.

  • Препарати комбінованої терапії на базі артемізиніна, такі як артеметер/люмефантрин, зазвичай, мають найвищу ефективність.
  • Хлорохін рекомендовано для лікування малярії, викликаної паразитом P. vivax, тільки в тих районах, де він зберігає чутливість до цього препарату.
  • Примахін рекомендовано використовувати як доповнення до основного лікування для попередження рецидивів зараження паразитами P. vivax и P. ovale.

Більшість препаратів випускається в формі таблеток. Деяким людям може знадобитися введення ін’єкційних препаратів в медичному центрі або лікарні.

Резистентність до протималярійних препаратів

Протягом останнього десятиріччя глобальним зусиллям із боротьби з малярією починає перешкоджати формування часткової резистентності паразита до препаратів на базі артемізиніну в підрегіоні Великого Меконгу. ВООЗ стурбована повідомленнями про часткову резистентність до артемізиніну в Африці, що була підтверждена в Еритреї, Руанді та Уганді. Для розробки стратегій лікування для ендемічних з малярії країн, а також своєчасного виявлення резистентності до лікарських засобів та боротьби з нею необхідно вести регулярний моніторинг ефективності протималярійних засобів.

Джерело – Всесвітня Організація Охорони Здоров’я

Останнє оновлення: 4.10.23