Гепатит А

Що таке вірусний гепатит А?

Вірусний гепатит А — це захворювання печінки вірусного походження, що може мати як легкий, так і важкий перебіг.

Основні факти про гепатит А:

 • Вірус гепатиту А (ВГА) передається внаслідок вживання забруднених харчів або води.
 • Ризик інфікування ВГA пов’язаний з відсутністю безпечної води і поганими санітарією та гігієною (наприклад, через брудні руки).
 • ВГА гине через 5 хв кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.
 • Майже всі інфіковані повністю одужують від ВГА, однак зрідка бувають випадки, коли захворілі помирають від фульмінантної (блискавичної) форми ВГА.
 • Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
 • Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина.

Як заразитись гепатитом А?

Шлях інфікування – фекально-оральний, а саме:

 • вживання забрудненої води або їжі, що можуть містити невидимі для ока частинок фекалій інфікованих людей;
 • недотримання особистої гігієни;
 • у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї;
 • деякі види сексуальних стосунків.

Які симптоми захворювання?

Інкубаційний період ВГА (період з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів) зазвичай триває 14–28 днів. Симптоми ВГА можуть бути як легкими, так і тяжкими.

Найбільш розповсюджені симптоми ВГА:

 • виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність;
 • підвищення температури тіла;
 • втрата апетиту;
 • діарея;
 • блювота;
 • неприємні відчуття в животі;
 • важкість у правому підребер’ї;
 • потемніння сечі (до кольору пива);
 • жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) — зустрічається у 70% дорослих людей.

Проте не у всіх інфікованих проявляються всі ці симптоми.

Як захиститись від гепатиту А? Центр громадського здоров’я МОЗ України радить:

 1. Дотримуйтеся правил особистої гігієни: мийте руки перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.
 2. Пийте лише кип’ячену воду: кип’ятити слід не менше 10 хв.
 3. Добре мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед уживанням.
 4. Не займайтеся самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.
 5. На ринку доступні кілька ін’єкційних інактивованих вакцин проти вірусного гепатиту А, а саме Хаврикс (вакцина від гепатиту А) та Твінрикс (комбінована вакцина проти гепатиту А та гепатиту В). Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту після щеплення (5–8 років). Для дітей у віці до одного року ліцензованих вакцин немає. У країнах з високою ендемічністю використання вакцини обмежене, оскільки більшість дорослого населення має природний імунітет у результаті перенесеного колись захворювання.

Схеми вакцинації від гепатиту А зареєстрованими в Україні вакцинами:

Назва вакцини Від якої інфекції захищає Схема вакцинації
Твінрикс Гепатит А + гепатит В  Діти віком від 1 року до 15 років: дві дози, першу з яких вводять у вибраний день, другу – у проміжку між шостим та дванадцятим місяцями після введення першої дози. 

Підлітки віком від 16 років та дорослі: три дози. Першу дозу вводять у вибраний день, другу – через місяць, а третю – через 6 місяців після першої дози

Хаврикс 720 Гепатит А Діти від 1 року та підлітки до 18 років включно: дві дози (друга доза вводиться між 6 і 12 місяцями після введення першої).

Дорослі можуть вакцинуватися вакциною Хаврикс 1440 за тією самою схемою.

Яка наразі ситуація в Україні з захворюваністю на гепатит А?

МОЗ повідомляє про спалах гепатиту А на Вінничині. Станом на 3.11.23, там з 16 жовтня по медичну допомогу звернулись 262 людини, наразі у лікарнях залишаються 111 пацієнтів. Постраждалі отримують всю необхідну медичну допомогу. Спеціалісти Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) продовжують епідеміологічне розслідування щодо причин спалаху та поширення гепатиту А. Наразі причини, з якими можна повʼязати випадки захворювання – відвідування масових заходів чи вживання однакових продуктів, – не встановлено. Відомо, що усі пацієнти проживають у різних мікрорайонах міста Вінниці та населених пунктах області. Проби води та перевірка ринків й підприємств з виробництва харчових продуктів вказують на відсутність постійного джерела вірусу, що могло б призвести до спалаху. Згідно інформації головної інфекціоністки Вінничини Лариси Мороз, в регіон доставлено дві тисячі доз вакцин для контактних осіб. Наразі вакцинація медиків та контактних осіб продовжується.

Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін закликає перевіряти інформацію та не поширювати фейків: наразі спалахів гепатиту А в інших регіонах України (зокрема, Івано-Франківській), не зафіксовано.

В цілому по Україні за даними Центру громадського здоров’я за 9 місяців 2023 року зареєстровано 314 випадків вірусного гепатиту А. За 2022 рік було зафіксовано 281 випадок.

Останнє оновлення: 6.11.23