Грип

Що таке грип?
Це захворювання, що викликається вірусами грипу. Віруси грипу інфікують носову порожнину, верхні дихальні шляхи, глотку та легені. Грип легко поширюється та може призвести до серйозних захворювань, особливо у маленьких дітей, літніх людей, вагітних та осіб з хронічними захворюваннями (наприклад, астмою чи діабетом).

Які симптоми грипу?
Симптоми грипу можуть включати:

  • лихоманку або озноб з першого дня захворювання, що продовжується 3-4 дні
  • кашель
  • біль в горлі
  • закладеність носу чи виділення з носу
  • головний біль
  • біль у м’язах
  • втомлюваність
  • блювоту та/чи діарею (ці симптоми частіше спостерігаються в дітей, аніж в дорослих)

В більшості випадків процес одужання займає від кількох днів до двох тижнів.

Наскільки небезпечним є грип? Які ускладнення можливі?
Мільйони дітей хворіють на грип кожного року, і тисячі з них госпіталізуються. За оцінками CDC, з 2010 року від 7,000 до 28,000 дітей на рік, молодших 5 років, госпіталізуються в США з грипом. Діти з хронічними захворюваннями (такими як астма, діабет, розлади нервової системи) та діти молодші 5 років мають найбільший ризик госпіталізації через захворювання на грип.
Дорослі з груп ризику можуть зіткнутися з ускладненнями грипу (такими як пневмонія), які можуть призвести до госпіталізації та навіть смерті. До помірних ускладнень грипу відносяться інфекції носових пазух (синусити) та вух (отити). Пневмонія ж (“запалення легень”) – це серйозне ускладнення грипу, що може бути спричиненим як самим лише вірусом грипу, так і ко-інфекцією, тобто змішаною інфекцією, викликаною вірусом грипу та бактерією. До інших можливих серйозних ускладнень грипу відносяться:

  • запалення серцевого м’яза (міокардит);
  • запалення головного мозку (енцефаліт);
  • запалення м’язової тканини (міозит, рабдоміоліз);
  • поліорганна недостатність (наприклад, дихальна та ниркова недостатність).

Інфекція респіраторного тракту, викликана вірусом грипу, може викликати надмірну запальну реакцію в організмі та призвести до сепсису (“зараженню крові”) – вкрай небезпечної реакції організму на інфекцію. Грип також може загострити хронічні захворювання пацієнта. Наприклад, особи з астмою можуть мати напади астми, а особи з хронічними серцево-судинними захворюваннями можуть відчувати посилення симптомів, коли хворіють на грип.

Хто належить до груп ризику?

  • пацієнти віком 65+;
  • пацієнти будь-якого віку із хронічними захворюваннями (наприклад, астмою, діабетом, серцево-судинними захворюваннями);
  • вагітні;
  • діти віком до 5 років (а особливо – діти до 2-х років).

Як можна заразитись?
Грип розповсюджується повітряно-крапельним шляхом: інфікована особа розповсюджує вірусні частинки з краплями слизу або слини, коли чхає, кашляє чи розмовляє з іншими людьми з близької відстані (менше 1,5 м). Менш поширений шлях зараження – контактний, коли людина торкається інфікованої поверхні а потім свого рота чи носа.
Інфіковані особи можуть виділяти вірус та заражати інших з першого дня симптомів і до 5-7 дня захворювання. У дітей, а також у дорослих з важким перебігом хвороби, період заразності може бути довшим.

Як захиститись від грипу?
На сьогодні найефективнішим засобом профілактики грипу є вакцинація. Вона проводиться щорічно, кожного епідемічного сезону. До складу вакцини входить 3-4 штами грипу, які циркулюватимуть конкретного сезону. Дітям від 6 місяців до 9 років, які вакцинуються від грипу вперше, потрібно ввести дві дози вакцини з мінімальним інтервалом 1 місяць (і надалі отримувати одну дозу щорічно), всім іншим – одну дозу вакцини (і надалі вакцинуватися щорічно). Найбільш ефективною є вакцинація до початку епідсезону (жовтень – середина листопада). Проте якщо ви не встигли зробити щеплення до початку епідсезону, це все одно варто зробити. Адже навіть перехворівши одним штамом грипу ви лишаєтесь вразливим до інших. А навіть якщо ви вже знаходитесь в інкубаційному періоді грипу, щеплення не погіршить перебіг захворювання. Ба більше, воно може полегшити його перебіг, спрацювавши як екстрена вакцинація

Чи можна захворіти на грип через вакцинацію від грипу?
Ні, це неможливо. Всі вакцини, що використовуються на території України, є інактивованими, тобто неживими, тож вони не містять живого збудника захворювання і не здатні призвести до нього. Навпаки, вакцинація від грипу захищає від захворювання.
Однак треба взяти до уваги той факт, що в деяких випадках поствакцинальні реакції (лихоманку та пов’язане з нею загальне нездужання) можна сплутати з симптомами грипу. Зазвичай реакції на введення неживих вакцин спостерігаються в перші 72 години після щеплення та минають самостійно. Також візьміть до уваги, що для формування імунітету після вакцинації необхідно щонайменше 2 тижні. Тож теоретично за цей час можна встигнути захворіти на грип (хоча в цьому випадку є вірогідність, що зроблена вакцинація спрацює як екстрена, і захворювання перебігатиме легше).

Чи потрібно мені вакцинуватись від грипу, якщо я вагітна?
Так. Зміни в функціонуванні вашої імунної, серцево-судинної та дихальної систем під час вагітності підвищує ризик тяжкого перебігу грипу. Тому вагітним рекомендовано вакцинуватись від грипу. За можливістю це варто зробити до кінця жовтня, аби забезпечити найоптимальніший захист від грипу. Вакцинуватись від грипу можна в будь-якому триместрі вагітності. Ваша вакцинація також може захистити від грипу вашу новонароджену дитину. (Мати передає захисні антитіла дитинці під час вагітності).

Навіщо моїй дитині вакцинуватись від грипу?
Вакцина від грипу:

  • Зменшує ризик захворювання та госпіталізації в дітей
  • Зберігає життя дітей
  • У випадку, якщо після вакцинації дитина все ж захворіла на грип, захворювання перебігає легше
  • Знижує ризик захворювання і таким чином дозволяє дитині не пропускати відвідування навчально-виховних закладів, а вам – не пропускати робочі дні
  • Знижує ризик серйозних ускладнень грипу – особливо у випадку якщо дитині менше 5 років або якщо вона має певні хронічні захворювання
  • Допомагає уникнути зараженню інших членів родини та друзів

Які штами грипу найбільш ймовірно циркулюватимуть у північній півкулі в сезоні 2023 – 2024?

Через постійні антигенні змінами вірусу грипу, Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) щорічно оновлює свої рекомендації щодо складу вакцини проти грипу. Так для профілактики грипу у сезоні 2023-2024, що наближається, запропоновано наступний антигенний склад для чотиривалентних вакцини проти вірусів грипу, які ймовірно циркулюватимуть в північній півкулі:

  • вірус, подібний A/Victoria/4897/2022(H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний A/Darwin/9/2021 (H3N2);
  • вірус, подібний B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
  • вірус, подібний B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata).

Саме ці штами увійдуть до складу чотиривалентних вакцин проти грипу, які будуть використовувати в цьому епідсезоні.

Примітка: для рекомбінантних трьохвалентних вакцин проти грипу (наразі не зареєстровані в Україні) ВООЗ рекомендує наступний склад:

  • вірус, подібний A/Wisconsin/67/2022 (H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний A/Darwin/9/2021 (H3N2);
  • вірус, подібний B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria).

Чи входить вакцинація проти грипу до Національного календаря щеплень?

Наразі вакцинація проти грипу в Україні є рекомендованою, тобто проводиться власним коштом пацієнта. Вакцину можна придбати в аптеці та ввести в комунальному медзакладі, де Ви обслуговуєтесь, за направленням сімейного лікаря чи педіатра, або ж записатися на щеплення до приватного медичного закладу. Також завдяки пдітримці міжнародних партнерів держава має можливість безоплатно забезпечити щеплення проти грипу медичним працівникам.

Які вакцини проти грипу наразі наявні на комерційному ринку України?

В сезоні 2023-24 в Україні доступні для придбання дві неживі 4-валентні вакцини проти грипу Джисі Флю Квадривалент та Ваксігрип Тетра.

Чи не пізно вакцинуватись проти грипу в січні?

Ні. Адже навіть перехворівши на один штам грипу ви залишаєтесь вразливими до інших штамів і можете отримати захист проти них. Сезон грипу в північній півкулі зазвичай триває з жовтня по квітень, тож ще є час виробити імунітет проти захворювання.

Від початку епідемічного сезону в Україні, з 2 жовтня до 31 грудня 2021 року, на ГРВІ включно з грипом перехворіло 1,9 млн осіб, що на 29,8% більше аналогічного періоду сезону 2022-2023 років. Всього від початку епідемічного сезону 7 людей померло внаслідок захворювання.

Останнє оновлення: 8.01.2024