Респіраторно-синцитіальна інфекція (РСІ)
Що таке респіраторно-синцитіальна інфекція (РСІ)?

Респіраторно-синцитіальна інфекція (РСІ) – це захворювання, спричинене респіраторно-синцитіальним вірусом (РСВ). Респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ) – це вірус з родини пневмовірусів (Pneumoviridae) та роду ортопневмовірусів (Orthopneumovirus), що вражає дихальну систему в осіб всіх вікових груп та зазвичай спричиняє легкі симптоми “застуди”, такі як кашель та нежить. Більшість захворілих одужує за 1-2 тижні. Проте в пацієнтів з груп медичного ризику хвороба може перебігати важко та призводити до госпіталізації і навіть смерті: зокрема, в немовлят до 6 місяців та осіб понад 60 років із супутніми захворюваннями. 

Циркулювання РСВ носить сезонний характер: зазвичай захворюваність на респіраторно-синцитіальну інфекцію зростає восени і досягає пікових значень взимку; в цілому сезон захворюваності триває з листопада по квітень-травень у країнах із помірним кліматом. Згідно з даними ВООЗ, РСВ є найпоширенішою в світі причиною захворювань нижніх дихальних шляхів у всіх вікових групах. 

Які симптоми захворювання?

Зазвичай симптоми захворювання проявляються за 4-6 днів після інфікування. Найчастіше спостерігаються такі симптоми: 

  • нежить;
  • зниження апетиту;
  • кашель;
  • чхання;
  • лихоманка;
  • візинг (“свистяче” дихання).

Симптоми зазвичай виникають поетапно, а не всі одразу. В немовлят можуть спостерігатись лише дратівливість, зниження активності та утруднене дихання.

Майже всі діти зустрічаються з вірусом та захворівають на РСІ до 2-річного віку.

Обов’язково зверніться за медичною допомогою, якщо в дитини утруднене дихання, вона не вживає достатньо рідини чи її стан погіршується.

В чому небезпека захворювання? Які ускладнення хвороби можливі? 

Хоча в більшості випадків хвороба перебігає легко, в окремих випадках – зокрема, в немовлят та літніх людей – захворювання може ускладнюватися бронхіолітом (запаленням дрібних дихальних шляхів у легенях) та пневмонією (“запаленням легень”). РСІ є найпоширенішою причиною бронхіолітів та пневмоній у дітей до 1 року, що іноді можуть завершуватися летально. Також згідно з даними ВООЗ в світі спостерігається збільшення кількості госпіталізацій серед пацієнтів віком понад 65 років, а також летальних випадків серед літніх пацієнтів із супутніми хворобами чи ослабленою імунною системою (ця кількість наближається до кількості летальних випадків внаслідок грипу в цієї групи пацієнтів). Ризик тяжкого перебігу в дорослих будь-якого віку підвищується за наявності супутніх хронічних захворювань легень, серцево-судинних захворювань та функціональних порушень. Ризик госпіталізації при РСІ також підвищений в немовлят та імуноскомпрометованих пацієнтів. Високий рівень смертності спостерігається в інфікованих РСВ пацієнтів після трансплантації кісткового мозку чи легень.  

Хто належить до групи ризику тяжкого перебігу РСІ?

  • Немовлята (особливо немовлята до 6 місяців, недоношені немовлята, немовлята та маленькі діти з хронічними захворюваннями легень чи ослабленою імунною системою);
  • Особи понад 60 років;
  • Пацієнти з хронічними захворюваннями серця чи легень;
  • Пацієнти з ослабленою імунною системою;
  • Пацієнти з деякими іншими супутніми хворобами;
  • Дорослі, що проживають в будинках престарілих чи постійно перебувають в медичних закладах.

В окремих випадках РСІ може призводити до погіршення перебігу хронічних хвороб, таких як:

  • астма
  • хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ)
  • хронічна серцева недостатність

У випадку тяжкого перебігу захворювання літні люди з РСІ можуть бути госпіталізовані. Можливі й летальні випадки. Ризик серйозних ускладнень в літніх людей вищий, бо їхня імунна система працює менш ефективно через похилий вік.

Як лікувати РСІ?

Противірусні засоби не рекомендовано для лікування РСІ. У більшості випадків застосовується симптоматична та підтримувальна терапія. Більшість пацієнтів одужує без специфічного лікування протягом 1-2 тижнів. Проте в деяких пацієнтів хвороба може перебігати тяжко.

Як полегшити симптоми?

  • Використовуйте жарознижувальні та знеболювальні препарати – ібупрофен чи парацетамол (ацетамінофен). Ніколи не використовуйте аспірин у дітей.
  • Вживайте достатньо рідини. Це важливо для попередження зневоднення.
  • Обов’язково порадьтесь з лікарем перед тим як давати дитині будь-які “протизастудні” ліки. Адже вони можуть містити компоненти, небезпечні для дітей.

Зазвичай здорові дорослі та діти, що хворіють на РСІ, не потребують госпіталізації. Проте деякі пацієнти – зокрема, особи понад 60 років та немовлята до 6 місяців – можуть потребувати її, якщо мають складнощі з диханням або ж сильно зневодні. В найбільш складних випадках пацієнт може потребувати додаткового кисню (оксигенотерапії), підключення до апарату штучної вентиляції легень або ж крапельниць для попередження зневоднення. В більшості випадків госпіталізація триває лише декілька днів.

Як можна заразитися?

Вірус передається аерозольним або контактним шляхом: 

  • через контакт з інфікованою людиною, що чхає чи кашляє, коли краплини слини з вірусом потрапляють в рот, ніс чи очі. При кашлі та чханні часточки дрібного аерозолю (<10 мкм) можуть розповсюджуватися на відстань 1,8 м і більше, створюючи значну зону ураження.
  • через доторк до поверхні, яку до того чіпала інфікована людина (наприклад, ручку дверей), якщо після такого доторку ви не помили одразу руки, а торкались свого обличчя. Вірус тривалий час може знаходитися на предметах і руках. Зокрема, на пласких твердих поверхнях (наприклад, на столах чи на бортиках дитячих ліжок) вірус може зберігати життєздатність протягом 6-12 годин і більше.

Майже всі діти зустрічаються з вірусом до 2-річного віку. Проте в подальшому можна інфікуватись повторно в будь-якому віці. 

Особи, інфіковані РСВ, зазвичай заразні протягом 3-8 днів (при цьому вони можуть почати заражати інших за день-два до появи симптомів). Однак деякі немовлята, а також дорослі з ослабленою імунною системою, можуть поширювати вірус навіть після припинення симптомів – до 4-х тижнів. 

Діти часто інфікуються РСВ поза домом – наприклад, в школах чи дитсадках – та заражають членів родини. 

Профілактика РСІ (згідно з рекомендаціями CDC)

Наразі FDA (Американська агенція з безпеки лікарських засобів) схвалила для використання дві вакцини проти РСВ:

Вакцину Arexvy виробника GSK рекомендовано для дорослих від 60 років, (зокрема, для тих із них, хто має хронічні захворювання, ослаблену імунну систему, проживає в будинках для престарілих чи постійно перебуває в медичному закладі; рішення про необхідність вакцинації конкретного пацієнта з цієї вікової групи приймає лікар). Наразі цій групі рекомендовано введення однієї дози вакцини.

Вакцину Abrysvo виробника Pfizer рекомендовано для дорослих від 60 років, (зокрема, для тих із них, хто має хронічні захворювання, ослаблену імунну систему, проживає в будинках для престарілих чи постійно перебуває в медичному закладі; рішення про необхідність вакцинації конкретного пацієнта з цієї вікової групи приймає лікар) та вагітних. Мета вакцинації вагітної – захист немовляти протягом перших місяців його життя. Рекомендовані терміни вакцинації – з 32 по 36 тиждень вагітності. Наразі вказаним групам рекомендовано введення однієї дози вакцини. (Проте оскільки першочергова мета вакцинації вагітної – захист немовляти, вакцинацію слід проводити під час кожної вагітності).

Щодо немовлят та маленьких дітей, то наразі вакцин, які були б рекомендовані для використання в цій віковій групі, нема. Проте FDA було схвалено препарат для захисту від РСІ методом т.з. пасивної імунізації – нірсевімаб (торгова назва – Beyfortus). Нірсевімаб є моноклональним антитілом, що забезпечує пацієнта “готовими” антитілами для боротьби з вірусом (на відміну від вакцини, що стимулює самостійне вироблення антитіл організмом вакцинованого). Препарат зазвичай вводиться немовлятам, матері яких не отримали вакцину проти РСВ під час вагітності. 

  • Якщо немовля народилося в сезон захворюваності (з листопада по квітень-травень у країнах із помірним кліматом), воно має отримати препарат протягом тижня після народження.
  • Якщо немовля народилося не в сезон захворюваності, але його вік менший за 8 місяців, то воно має отримати дозу препарату перед сезоном захворюваності (або ж в будь-який інший час).
  • Немовлята віком 8-19 місяців, що мають підвищений ризик тяжкого перебігу РСІ (передчасно народжені діти з хронічною хворобою легень, немовлята з тяжкою імуносупресією, муковісцидозом) мають отримати дозу препарату перед другим в їхньому житті сезоном РСВ.

Для немовлят з певних груп ризику (зокрема, в недоношених новонароджених та немовлят з бронхолегеневою дисплазією) досі застосовується інше моноклональне антитіло – павілізумаб. Цей препарат потребує щомісячного введення протягом всього сезону захворюваності – (з листопада по квітень-травень у країнах із помірним кліматом)

Також важливо зазначити, що оскільки РСІ зазвичай передається шляхом контакту з зараженими секретами через руки або з крапельками аерозолю, важливим для запобігання поширенню інфекції є ізоляція захворілих, використання захисних масок та гігієна рук.

Останнє оновлення: 23.01.24