Черевний тиф

Основні факти про черевний тиф

 • Згідно даних ВООЗ, станом на 2019 г. щорічно біля 9 мільйонів людей хворіють на тиф і 110 000 людей помирають від нього.
 • Симптоми включають тривалу лихоманку, втомлюваність, головний біль, нудоту, біль у животі та закреп чи діарею. У деяких пацієнтів може з’являтися висипка. Тяжкі випадки захворювання можуть призводити до серйозних ускладнень і навіть до смерті.
 • Черевний тиф можна лікувати антибіотиками, проте зростаюча резистентність до різних типів антибіотиків ускладнює лікування.
 • Кон’юговану вакцину проти черевного тифу рекомендовано для використання в дітей від 6 місяців та дорослих до 45 чи 65 років (залежно від вакцини).
 • Станом на 2023 р. ВООЗ прекваліфікувала дві кон’юговані вакцини проти черевного тифу, що вводяться в програми імунізації дітей в ендемічних по черевному тифу країнах.

Огляд

Черевний тиф – це небезпечна для життя інфекція, яку викликає бактерія Salmonella Typhi. Вона зазвичай розповсюджується через забруднені харчі чи воду. Після потрапляння до організму бактерії Salmonella Typhi починають розмножуватися та проникають в кров.

Урбанізація та зміна клімату можуть збільшувати глобальний тягар черевного тифу. Крім того, резистентність бактерій до антибіотиків, що зростає, сприяє розповсюдженню тифу в громадах, що не мають доступу до питної води та адекватної санітарії.

Симптоми

Salmonella Typhi живе лише в організмі людини. Люди з черевним тифом є носіями бактерії в крові та кишківнику. Симптоми включають тривалу лихоманку, втомлюваність, головний біль, нудоту, біль у животі та закреп чи діарею. У деяких пацієнтів може з’являтися висипка. Тяжкі випадки захворювання можуть призводити до серйозних ускладнень і навіть до смерті. Щонайменше 30% захворілих, що не отримують лікування, помирають від ускладнень захворювання. Діагнозчеревний тиф” може бути підтверджено за допомогою аналізу крові.

Епідеміологія, фактори ризику та тягар захворювання

Покращення житлових умов та введення антибіотиків призвели до стрімкого зниження захворюваності на черевний тиф та смертність від нього в промислово розвинутих країнах. Разом з тим ця хвороба залишається проблемою для системи охорони здоров’я в багатьох регіонах ВООЗ (а точніше, в їхніх районах, що розвиваються): в Африці, східному Середземномор’ї, південно-східній Азії та західній частині Тихого океану.

Згідно даних за 2019 г., щорічно реєструється 9 мільйонів випадків черевного тифу, внаслідок яких помирає близько 110 000 людей на рік.

Підвищений ризик захворювання мають групи населення без доступу до безпечної води та адекватної санітарії. Групою найвищого ризику є діти. 

Лікування

Черевний тиф можна лікувати за допомогою антибіотиків. Через поширеність резистентності до протимікробних препаратів в найбільш постраждалих регіонах можуть використовуватись більш складні та дороговартісні варіанти лікування.

Навіть після зникнення симптомів люди можуть залишатися носіями тифозної бактерії, що може виділятися з їхніми екскрементами та передаватися іншим людям. 

Важливо, аби пацієнти, що проходять лікування черевного тифу, вживали наступних заходів:

 • доводили до кінця призначений їм курс антибіотиків відповідно до приписів лікаря;
 • після відвідування туалету мили руки з милом, не готували та не подавали їжу іншим людям, аби знизити вірогідність передачі інфекції;
 • зробили тест, який підтвердить, що вони більше не є носіями бактерії Salmonella Typhi.

Профілактика

Черевний тиф поширюється в місцях з поганою санітарією та  відсутністю безпечної питної води. Доступ до безпечної води та адекватної санітарії, дотримання правил гігієни особами, що працюють із продуктами харчування, та вакцинація проти тифу є ефективними заходами профілактики цього захворювання.

Кон’югована вакцина проти черевного тифу, до складу якої входить антиген Vi, зв’язаний з білком-носієм, вводиться як однократна ін’єкція дітям у віці від 6 місяців та дорослим до 45 чи 65 років (залежно від вакцини).

В жовтні 2017 року Стратегічна дорадча група експертів з імунізації при ВООЗ (SAGE), рекомендувала, аби кон’югована вакцина проти черевного тифу (TCV) була додана до програм рутинної імунізації дітей в країнах, ендемічних по черевному тифу. Також SAGE закликала першочергово надати вакцину країнам з найбільшим тягарем захворюваності на черевний тиф або з високим рівнем антибіотикорезистентності до Salmonella Typhi.

З 2019 року Альянс з вакцин Гаві (Gavi), фінансує надання кон’югованої вакцини проти черевного тифу країнам, що відповідають цим критеріям.

Станом на березень 2023 ВООЗ прекваліфікувала дві кон’юговані вакцини для профілактики черевного тифу (комерційні назви: Typbar TCV та TYPHIBEV). На відміну від інших вакцин проти черевного тифу кон’юговані вакцини формують триваліший імунітет до захворювання, а також мають вищу ефективність (79-85% проти 50-80% у вакцин попереднього покоління). Тож наразі рекомендовано введення лише однієї дози кон’югованої вакцини, яку можна використовувати з віку 6 місяців. Окрем зменшення тягаря захворюваності на черевний тиф в ендемічних країнах та врятовані людські життя, широке використання кон’югованих вакцин проти черевного тифу в таких країнах знизить потребу в антибіотикотерапії тифу і таким чином знизить темп поширення антибіотикорезистентності до Salmonella Typhi.

Дві інші вакцини проти черевного тифу вже багато років використовуються для дітей старшого віку та дорослих, що мають ризик захворювання, включно з особами, що здійснюють подорожі, і вони присутні на комерційному ринку. Ці вакцини не забезпечують тривалий імунітет (потребують бустерних доз) та не є схваленими для використання в дітей віком до двох років:

 • ін’єкційна полісахаридна вакцина на основі очищеного антигену (ViCPS) для осіб від двох років (комерційні назви Typhim Vi та Typherix). Одна доза рекомендована щонайменше за 2 тижні до подорожі; ревакцинальні дози рекомендовано кожні 2 роки, якщо ризик інфікування зберігається. 
 • жива атенуйована пероральна вакцина (Ty21a) в капсульній формі для осіб старших шести років (комерційна назва Vivotif). Пацієнт має приймати препарат по одній капсулі на день (курс складається з 4-х капсул). Останню капсулу слід прийняти щонайменше за тиждень перед подорожжю. Капсули необхідно ковтати (а не розжовувати) за годину до прийому їжі, запиваючи холодною водою чи водою кімнатної температури. У випадку, коли ризик інфікування зберігається, потрібно введення бустерних доз кожні 5 років. Капсули необхідно зберігати в холодильнику, але не заморожувати. 

Всі особи, що здійснюють подорожі до ендемічних регіонів, мають потенційний ризик захворювання на черевний тиф, хоча в туристичних та бізнес-центрах з високими стандартами розміщення, санітарії та гігієни продуктів харчування ризик, як правило, є низьким. Особам, що планують подорожі до локацій із високим ризиком захворювання, слід пропонувати вакцинацію проти черевного тифу.

Також важливо дотримуватись наступних рекомендацій ВООЗ під час подорожі:

 • Слідкуйте, аби еда проходила необхідну теплову обробку та була ще гарячою, коли її подають.
 • Не вживайте сире молоко та продукти з нього. Пийте лише пастеризоване або кип’ячене молоко.
 • Вживайте лише лід, який було зроблено з безпечної води.
 • Якщо ви не впевнені в безпеці питної води, закип’ятіть її або, якщо такої можливості нема, продезінфікуйте за допомогою надійних дезінфікуючих засобів повільного вивільнення (зазвичай наявні в аптеках). 
 • Ретельно й часто мийте руки з милом, особливо після контактів із тваринами та після відвідування туалету.
 • Ретельно мийте фрукти та овочі, особливо якщо вони вживаються в сирому вигляді. Якщо можливо, овочі та фрукти слід очищати від шкірки.

Основне джерело: ВООЗ.

Додаткові джерела: CDC, Coalation against typhoid