Вітряна віспа/оперізуючий герпес

Вітряна віспа (“вітрянка”) – це надзвичайно заразне захворювання, що викликається вірусом Varicella Zoster (3 тип герпесу, VZV).

Як можна заразитись вітряною віспою (ВВ)?
Вірусні частинки можуть передаватись як повітряно-крапельним шляхом (від хворої людини під час спілкування з близької відстані), так і через контакт з висипкою на тілі інфікованої людини. ВВ відноситься до високонтагіозних (тобто, надзвичайно заразних) інфекцій: 1 інфікована людина може заразити 9 з 10 осіб зі свого оточення, якщо вони раніше не хворіли на ВВ і не є вакцинованими від неї. Інфікована особа може розповсюджувати інфекцію ще за день чи два до появи висипки і залишається заразною, доки на місці пухирців висипки не сформуються кірочки.

Які симптоми ВВ?
– висипка у вигляді пухирців, що зудять (таких пухирців у хворої людини може бути до 500)
– лихоманка (підвищення температури тіла до 38 С й вище)
– головний біль
– відчуття втоми

Зазвичай симптоми захворювання тривають близько тижня і завершуються одужанням та формуванням пожиттєвого імунітету. Проте в окремих випадках можливі ускладнення.

Чи правда, що ВВ – легка хвороба, на яку краще перехворіти, аніж вакцинуватися від неї?
На жаль, в певних випадках хвороба може мати серйозні ускладнення, такі як бактеріальні інфекції шкіри, рубці на шкірі (можуть сформуватися після заживлення висипки), зневоднення, пневмонія (запалення легень), лімфаденіт (запалення лімфатичних вузлів), енцефаліт (запалення мозку). Особливо небезпечною ця інфекція є для немовлят, підлітків, дорослих, вагітних та осіб з груп медичного ризику.

Чи правда, що ВВ є особливо небезпечною для вагітних?

На жаль, так. Вагітна, що захворіла на ВВ, має підвищений ризик розвитку такого ускладнення як пневмонія (запалення легень). Щодо майбутньої дитини, то ступінь ризику залежить від того, на якому терміні вагітності відбулося інфікування матері. Якщо воно відбулося в перші 20 тижнів вагітності (зокрема, між 8-м та 20-м тижнями), то існує певний (1-2%) ризик народження дитини із синдромом вродженої вітряної віспи. Це захворювання може призводити до уражень кінцівок, очей, мозку та травної системи, а також до глибоких рубців на шкірі. Якщо ж захворювання на ВВ у матері розвинулося за кілька днів до пологів, дитина може захворіти так званою неонатальною вітряною віспою, яка також є серйозним та загрозливим для життя станом. Тож на етапі планування вагітності, якщо ви не хворіли на ВВ і не вакцинувались від неї, варто отримати курс щеплень від ВВ, адже на етапі вагітності щеплення живими вакцинами не проводиться.

Як захиститись від ВВ?
Для захисту від ВВ використовуються живі ін’єкційні вакцини Варілрикс та Варівакс, які зареєстровано в Україні. Ці вакцини відносяться до рекомендованих і можуть бути придбані в аптеці власним коштом пацієнта та введені в комунальному медзакладі, де він обслуговується, або ж в приватній клініці. Оскільки ці вакцини не входять до національного календаря щеплень України, графіки їхнього введення визначають інструкції до цих препаратів. (Примітка: в багатьох країнах ці вакцини внесено до національного календаря, і графіки щеплень цих країн можуть відрізнятись. У випадку перебування в іншій країні дотримуйтесь її національних рекомендацій)

Схеми вакцинації від вітряної віспи зареєстрованими в Україні вакцинами:

Назва вакцини Схема вакцинації
Варілрикс Діти віком від 9 місяців та дорослі: 2 дози з інтервалом від 6 тижнів. 
Варівакс Діти віком 9-12 місяців: 2 дози з мінімальним інтервалом 3 місяці

Діти від 12 місяців до 12 років: 2 дози з мінімальним інтервалом 1 місяць

Діти від 13 років та дорослі: 2 дози з мінімальним інтервалом 4-8 тижнів

Інфікування вірусом Varicella Zoster може в подальшому викликати ще одне захворювання: оперізуючий герпес.

Що таке оперізуючий герпес?
Оперізуючий герпес викликається тим самим вірусом, який спричиняє захворювання на вітряну віспу – вірусом varicella zoster. Після того, як людина перехворіла на вітряну віспу, вірус залишається в її організмі в “сплячому” (неактивному) стані, але може повторно активуватися, спричинивши захворювання на оперізуючий герпес. Найхарактернішим симптомом цього захворювання є болісна висипка у вигляді пухирців, що зазвичай виникає на одному боці тіла (чи, рідше, обличчя)
Більшість людей матимуть лише один епізод захворювання на оперізуючий герпес. Однак в певних випадках можна хворіти на оперізуючий герпес декілька разів.

Які симптоми захворювання?
Оперізуючий герпес проявляється в появі болісної висипки, що з’являється на одному боці обличчя чи тіла. Ця висипка складається з пухирців, які зазвичай покриваються кірочками протягом 7-10 днів та повністю проходять протягом 2-4 тижнів. До появи висипки пацієнти часто відчувають біль, зуд чи поколювання в тій ділянці, де вона пізніше з’явиться. Ці симптоми можуть проявлятись кілька днів – до появи висипки.
Найчастіше висипка з’являється у вигляді однієї “смуги” навколо лівого чи правого боку тіла. В інших випадках висипка виникає з одного боку обличчя. Оперізуючий герпес на обличчі може вплинути на око і призвести до втрати зору. В рідкісних випадках (зазвичай в осіб з ослабленою імунною системою) висипка може поширитись по всьому тілу і за виглядом нагадувати вітряну віспу.


Інші можливі симптоми захворювання:
Лихоманка
Головний біль
Озноб
Розлад шлунку

Як можна заразитися?
Важливо розуміти, що оперізуючий герпес людина не “підхоплює”: хворобу викликає вірус varicella zoster, який реактивується в організмі особи, що раніше перехворіла на вітряну віспу. Проте якщо ви захворіли на оперізуючий герпес, прямий контакт з рідиною з вашого висипу може поширити вірус varicella zoster серед сприятливих осіб, які не хворіли на вітряну віспу чи не були вакциновані від неї. Якщо такі сприятливі особи інфікуються, вони можуть захворіти на вітряну віспу, а не на оперізуючий герпес. Внаслідок цього вони можуть захворіти на оперізуючий герпес пізніше.
Ризик поширення вірусу низький, якщо ви прикриваєте висипку. Захворілі на оперізуючий герпес не поширюють вірус до появи висипу або після того, як на ньому з’являться кірочки.
Більш вірогідно заразитися вірусом varicella zoster від осіб, хворих на вітряну віспу, аніж від осіб, хворих на оперізуючий герпес.

Наскільки це захворювання небезпечне? Які ускладнення можливі?
Найбільш поширеним ускладненням оперізуючого герпесу є довгострокова невропатія – так звана постгерпетична невралгія (ПГН). ПГН виникає в ділянках тіла, де раніше була висипка оперізуючого герпесу – навіть якщо висипка повністю минула. Симптоми ПГН можуть продовжуватися протягом місяців і навіть років після зникнення висипки. Біль від ПГН може бути настільки інтенсивним, що це суттєво знижує якість життя.
Біля 10-18% осіб, що захворіли на оперізуючий герпес, зіткнуться з постгерпетичною невралгією. Ризик цього ускладнення зростає з віком. Особи похилого віку, що хворіють на оперізуючий герпес, більш схильні до розвитку ПГН (і в цьому випадку біль буде більш довготривалим та інтенсивним у порівнянні з більш молодими пацієнтами). Особи молодші 40 років рідко мають це ускладнення.

Інші можливі ускладнення оперізуючого герпесу:
Оперізуючий герпес може призводити до інших серйозних ускладнень включно із сліпотою. В дуже рідкісних випадках він може призводити до:

  • пневмонії;
  • проблем зі слухом;
  • запалення мозку (енцефаліту);
  • смерті.

Як захиститися від оперізуючого герпесу?
Наразі в світі використовується дві вакцини від оперізуючого герпесу: жива атенуйована вакцина Зоставакс (курс складається з однієї дози) та нежива рекомбінантна вакцина Шингрикс (курс складається з двох доз з мінімальним інтервалом 2 місяці). Станом на зараз ці вакцини не зареєстровано в Україні, але їх можна отримати в інших країнах. В деяких країнах (наприклад, США) наразі використовується лише нежива вакцина Шингрикс. А деякі країни (наприклад, Великобританія) віддають перевагу живій вакцині Зоставакс, а неживу вакцину Шингрикс вводять лише пацієнтам, що мають протипокази до введення будь-яких живих вакцин. Тож конкретні національні рекомендації з вакцинації від оперізуючого герпесу уточнюйте безпосередньо в медпрацівників країни проживання.

Кому рекомендована вакцинація від оперізуючого герпесу?
особам віком від 50 років
особам від 19 років, що є імуноскомпрометованими через певні захворювання чи певні медикаменти, які вони отримують.

Вакцину від оперізуючого герпесу можна отримати навіть якщо в минулому ви:
хворіли на оперізуючий герпес;
вакцинувалися від вітряної віспи.