Хіб-інфекція (гемофільна інфекція)

Що таке хіб-інфекція?
Це група захворювань, викликана бактерією Hib (Haemophilus influenzae типу b), також відомою як гемофільна паличка. Найбільш небезпечними ці захворювання є для дітей до 5 років: вони можуть призвести до пожиттєвої інвалідизації і навіть смерті.

Які симптоми хвороби?
Оскільки хіб-інфекція викликає цілу низку захворювань, симптоми залежать від того, який орган чи систему уражено.
Одним із найпоширеніших захворювань, які спричиняє бактерія хіб, є хіб-менінгіт (інфекція оболонки головного та спинного мозку). Його симптоми такі:
– лихоманка
– головний біль чи ригідність потиличних м’язів
– нудота з блюванням чи без
– підвищена чутливість до світла
– сплутана свідомість
– відмова від їжі та пиття, знижена реакція на зовнішні подразники чи дратівливість (у дітей)

Хіб-інфекція також може спричиняти такі захворювання:
– пневмонію (запалення легень)
– епіглотит (набряк надгортанника, що швидко призводить до обструкції дихальних шляхів та суттєво ускладнює дихання)
– бактеріємію (інфекцію крові)
– септичний артрит (запалення суглобів)
– целюліт (запалення сполучної тканини в шкірі)
– отит (запалення вух)
– перикардит (запалення зовнішньої оболонки серця)

Як можна заразитися?
Бактерії Hib локалізуються в носоглотці та можуть передаватися іншим людям повітряно-крапельним шляхом: коли інфікована особа чхає, кашляє чи просто розмовляє з вами з близької відстані (менше 1,5 м). Особи, що не мають симптомів захворювання, але є носіями бактерії, також можуть заражати інших. Саме так хіб-інфекція й поширюється частіше за все.

Наскільки це захворювання небезпечне?
Хіб-інфекція є надзвичайно небезпечною. Більшість захворілих дітей потребують госпіталізації. За статистикою, від 3 до 6% всіх випадків гемофільної інфекції типу b у дітей є фатальними. Навіть за умови вчасного лікування 1 з 20 дітей, що захворіли на одне з захворювань, яке викликає гемофільна паличка – хіб-менінгіт – помирає. 1 з 5 дітей, що перехворіли на хіб-менінгіт, страждатимуть від таких її наслідків як ушкодження мозку чи глухота.

Як захиститися від хіб-інфекції?
Єдиною ефективною профілактикою цього смертельно небезпечного для дітей захворювання є вакцинація.
На прикладі США можемо побачити ефективність вакцинації від гемофільної інфекції. До 1985 року хіб-інфекція була найпоширенішою причиною бактеріальних менінгітів та однією з найпоширеніших причин епіглотитів, пневмоній, септичних артритів, гнійних перикардитів у дітей до 5 років в США. Менінгіт зустрічався у ⅔ всіх випадків інвазивного захворювання; 15-30% маленьких пацієнтів після одужання стикались з пожиттєвими ускладненнями: проблеми зі слухом або серйозними неврологічними симптомами. Після запровадження масової вакцинації від цієї інфекції захворюваність серед дітей до 5 років знизилась на рекордні 99% протягом 1989 – 2000 р і складала 1 випадок на 100 тисяч дітей.
Вакцинацію від хіб-інфекції внесено до Національного календаря щеплень, тож її можна отримати бюджетним коштом.
Згідно українського календаря щеплень вакцинація дітей від хіб-інфекцій проводиться в віці 2, 4 та 12 місяців. Для вакцинації від хіб в комунальних медзакладах може використовуватись як моновакцина від хіб- інфекції, так і 5-компонентна вакцина Пентахіб (від кашлюку, дифтерії, правця, хіб-інфекції та гепатиту В). Також за бажанням чи через тимчасову відсутність вакцини в поліклініці можна придбати власним коштом такі вакцини:
Хіберикс (моновакцина від хіб-інфекції);
Інфанрикс ІПВ ХІБ (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції);
Інфанрикс гекса (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції, гепатиту В);
Пентаксим (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції);
Гексаксим (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції, гепатиту В);
Вакцинація від хіб-інфекції проводиться до віку 5 років (якщо дитина “наздоганяє” календар і починає вакцинацію після 12 місяців, то для неї достатньо однієї дози). Після 5 років від гемофільної інфекції вакцинують лише окремі групи медичного ризику.