Дифтерія
Що таке дифтерія? Розповідає експертка Національного порталу з імунізації Анастасія Бикова-Шелевицька

Дифтерія – інфекційне захворювання, що викликається коринебактерією (дифтерійною паличкою). Ця бактерія здатна виробляти потужний та вкрай небезпечний для здоров’я та життя людини токсин.

Як можна заразитись?

Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, тобто через кашель, чхання. Також можна заразитись через предмети, якими користувалася хвора людина: іграшки, постіль, посуд (така званий контактний шлях передачі). Підступність дифтерії ще й в тому, що вона може передаватись не лише від хворої людини, а й від носія збудника. В останньому випадку носій не має симптомів, але від нього можливо заразитися.

Через який час після зараження з’являться перші симптоми?
Інкубаційний період складає від 1 до 10 днів, найчастіше від 2 до 5 днів.

Які симптоми захворювання?

Підступна дифтерія тим, що її початок може бути дуже схожим на звичайну респіраторну інфекцію (“застуду”), тож дорослі можуть не надати великого значення першим проявам хвороби.
Найпоширеніші симптоми:

 • біль у горлі,
 • підвищення температури тіла (частіше до не надто високих цифр),
 • озноб,
 • збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів,
  можливий набряк шиї
 • осиплість голосу
 • утруднення дихання, ковтання.

Специфічним симптомом є поява плівок сірого кольору. Токсин,який виділяє бактерія, руйнує здорові тканини. Протягом кількох днів мертва тканина утворює товсте сіре покриття, найчастіше в горлі. Але плівки можуть покривати і інші ділянки тіла: ніс, око, піхву і шкіру. Можуть вистилати і невидимі для ока ділянки: трахею, серце (що призводить до такого ускладнення хвороби як дифтерійний міокардит)

Які ускладнення дифтерії?
 • Блокування дихальних шляхів, через закупорку плівками
 • Пошкодження серцевого м’яза (міокардит)
 • Ушкодження нервів (поліневропатія)
 • Втрата здатності рухатися (параліч)
 • Дихальна недостатність або запалення легень (пневмонія)
 • Ураження нирок

Дифтерія може призвести до смерті. Навіть при лікуванні близько 1 із 10 пацієнтів з дифтерією гинуть. Без лікування, як правило, шанси 50 на 50.

Як можна захиститись від дифтерії?

Єдиний спосіб профілактики – це вакцинація.

І щеплюватись потрібно не тільки дітям, а й дорослим! Вакцинація дітей та дорослих проти дифтерії та правця входить до Національного календаря профілактичних щеплень та забезпечується державою безоплатно для пацієнта.

Для профілактики дифтерії використовують комплексну вакцину. Тобто захистить вона не тільки від дифтерії, а і від кашлюку та правця (АаКДП, АКДП), або ж дифтерії і правця (АДП, АДП-М)

Згідно з національним Календарем профілактичних щеплень, для вакцинації дітей проти дифтерії, кашлюку, правця на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Ці вакцини використовуються для щеплення дітей до 6 років 11 місяців 29 днів.

Вакцинація АКДП (АаКДП) вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.

Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М).

Вакцинація дорослих

Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказаннями, які раніше були щеплені, проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М. Важливо: ревакцинацію дорослих проти дифтерії та правця необхідно проводити кожні 10 років незалежно від віку. На жаль, існує міф, що людям похилого віку не потрібна ревакцинація проти дифтерії та правця, і це упередження можете призводити до трагічних наслідків. Так, в 2023 році було зареєстровано смерть 73-річної жінки від дифтерії на Київщині. Хвора була госпіталізовано до лікарні, проте її життя не вдалось врятувати через довготривале самолікування й ускладнення, що виникли внаслідок хвороби. Також з’ясовано, що померла не була вакцинована проти дифтерії. Згідно даних Центру громадського здоров’я, за 11 місяців 2023 року, відповідно до Календаря профілактичних щеплень ревакцинацію від дифтерії отримало лише 47,8% від запланованої кількості дорослих осіб, що є недостатнім. В 2022 році згідно даних, наданих Центром громадського здоров’я на запит редакції, в Україні було зафіксовано 2 випадки дифтерії: в Тернопільській та Львівській областях.

Останнє оновлення: 24.01.2024