Інфекції

Що таке дифтерія? Розповідає експертка Національного порталу з імунізації Анастасія Бикова-Шелевицька
Дифтерія – інфекційне захворювання, що викликається коринебактерією (дифтерійною паличкою). Ця бактерія здатна виробляти потужний та вкрай небезпечний для здоров’я та життя людини токсин.
Як можна заразитись?
Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, тобто через кашель, чхання. Також можна заразитись через предмети, якими користувалася хвора людина: іграшки, постіль,посуд. Підступність дифтерії ще й в тому, що вона може передаватись не лише від хворої людини, а й від носія збудника. В останньому випадку носій не має симптомів, але від нього можливо заразитися.
Через який час після зараження з’являться перші симптоми?
Інкубаційний період складає від 1 до 10 днів, найчастіше від 2 до 5 днів.
Які симптоми захворювання?
Підступна дифтерія тим, що її початок може бути дуже схожим на звичайну респіраторну інфекцію (“застуду”), тож дорослі можуть не надати великого значення першим проявам хвороби.
Найпоширеніші симптоми:
- біль у горлі,
- підвищення температури тіла (частіше до не надто високих цифр),
- озноб,
- збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів,
можливий набряк шиї - осиплість голосу
- утруднення дихання, ковтання.
Специфічним симптомом є поява плівок сірого кольору. Токсин,який виділяє бактерія, руйнує здорові тканини. Протягом кількох днів мертва тканина утворює товсте сіре покриття, найчастіше в горлі. Але плівки можуть покривати і інші ділянки тіла: ніс, око, піхву і шкіру. Можуть вистилати і невидимі для ока ділянки: трахею, серце ( що призводить до такого ускладнення хвороби як дифтерійний міокардит)
Які ускладнення дифтерії?
- Блокування дихальних шляхів, через закупорку плівками
- Пошкодження серцевого м’яза (міокардит)
- Ушкодження нервів (поліневропатія)
- Втрата здатності рухатися (параліч)
- Дихальна недостатність або запалення легень (пневмонія)
- Ураження нирок
Дифтерія може призвести до смерті. Навіть при лікуванні близько 1 із 10 пацієнтів з дифтерією гинуть. Без лікування, як правило, шанси 50 на 50.
Як можна захиститись від дифтерії?
Єдиний спосіб профілактики – це вакцинація.
І щеплюватись потрібно не тільки дітям, а й дорослим!
Для профілактики дифтерії використовують комплексну вакцину. Тобто захистить вона не тільки від дифтерії, а і від кашлюку та правця (АаКДП, АКДП), або ж дифтерії і правця (АДП, АДП-М)
Згідно з національним Календарем профілактичних щеплень, для вакцинації дітей проти дифтерії, кашлюку, правця на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Ці вакцини використовуються для щеплення дітей до 6 років 11 місяців 29 днів.
Вакцинація АКДП (АаКДП) вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М).
Вакцинація дорослих
Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказаннями, які раніше були щеплені, проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.