73-річна жінка померла від дифтерії на Київщині – ЦГЗ
У Київській області 73-річна жінка померла від дифтерії. 29 грудня 2023 року хвора була госпіталізовано до лікарні, проте її життя не вдалось врятувати через довготривале самолікування й ускладнення, що виникли внаслідок хвороби, повідомляють у Центрі громадського здоров’я. Також з’ясовано, що у померлої відсутні щеплення.
Важливо пам’ятати, що щеплення від дифтерії мають отримувати не тільки діти, але й дорослі – кожні 10 років. Вакцина проти дифтерії АДП-М містить також протиправцевий компонент.
За 11 місяців 2023 року, відповідно до Календаря профілактичних щеплень ревакцинацію від дифтерії отримало лише 47,8% від запланованої кількості дорослих осіб, що є недостатнім.
Щеплення вакциною АДПм є безкоштовними. Зверніться до вашого сімейного лікаря, перевірте свій вакцинальний та в разі необхідності вакцинуйтесь.
Фахівцям Київського обласного центру контролю та профілактики хвороб під час проведення епідрозслідування цього летального випадку вдалось встановити осіб, які контактували з померлою. Це 2 односельчан та 11 медичних працівників. Зараз за контактними встановлено медичне спостереження, відібрані зразки для лабораторного дослідження.
Це перший летальний випадок від дифтерії за 2023 рік.
Що таке дифтерія й чим вона небезпечна?
Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту. Джерелом інфекції є хвора людина чи носій дифтерійної палички Corynebacterium diphtheriae, які виділяють токсигенні штами збудника.
Дифтерійна паличка (коринебактерія) може зберігатися у зовнішньому середовищі до 15 діб. Знищити палички можна завдяки кип’ятінню та застосуванню розчину хлор вмісного дезінфекційного засобу відповідно до інструкції. Токсин, який виділяє паличка, в зовнішньому середовищі нестійкий, швидко гине під час нагрівання (+60 °С та вище), а також внаслідок дії прямих сонячних променів.
Інкубаційний період захворювання — від 3 до 10 днів. Перебіг хвороби залежить від локалізації патологічного процесу, його поширеності, ступеня токсикозу та/чи обтурації дихальних шляхів, наявності та характеру ускладнень, супутніх захворювань та приєднання вторинних інфекцій.
Серед найпоширеніших проявів хвороби:
біль у горлі;
підвищена температура, лихоманка;
набряк слизової оболонки ротоглотки;
наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу;
набряк шиї;
збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.
Захворювання також може викликати ускладнення, які включають в себе:
блокування дихальних шляхів;
інфекційно-токсичний шок;
пошкодження серцевого м’яза (міокардит);
ураження нервової системи;
нефрозонефрит;
легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).
Усі хворі на дифтерію, незалежно від її клінічної форми і ступеня тяжкості, підлягають невідкладній обов’язковій госпіталізації до інфекційного стаціонару.
Запобігти небезпечним ускладненням можна завдяки вакцинації дітей згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, і ревакцинації дорослих кожні 10 років.
Діти мають отримати 6 щеплень від дифтерії: у перші 2,4,6, 18 місяців життя та у 6 й 14 років.
Захистіть найдорожче – вакцинуйте дітей проти дитферії! Також подбайте про те, аби чергове щеплення отримали ваші літні родичі.
Інші новини
80 тисяч доз вакцини проти грипу надійдуть до аптек
МОЗ закликає до збільшення охоплення щепленнями проти COVID-19
Разом ми здатні змінити суспільні уявлення про вакцинацію. Історія активістки “Коаліції за вакцинацію”
Чиновники Чернігова не мають права порушувати закон і позбавляти дітей можливості здорового навчання. Заява громадських організацій
Заява ГС “Коаліція за вакцинацію” про неприпустимість сприяння протиправним діям, які створюють загрозу здоров’ю та життю учасників освітнього процесу
10-річний хлопчик на Львівщині потрапив в реанімацію з правцем