COVID-19
Що таке новий коронавірус SARS-CoV-2 (2019-nCoV)?

Новий коронавірус 2019 року (SARS-CoV-2, або 2019-nCoV) — це вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей (зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19) та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай, у грудні 2019 року.

Які симптоми захворювання?

Найбільш поширені симптоми:

  • підвищення температури;
  • кашель;
  • втома;
  • втрата смаку чи нюху.

Менш поширені симптоми:

  • біль у горлі;
  • головний біль;
  • біль у м’язах та суглобах;
  • діарея;
  • висипання на шкірі, збліднення пальців рук або ніг;
  • почервоніння чи подразнення очей.

Серйозні симптоми:

  • утруднене дихання чи задишка;
  • порушення мови чи рухових функцій або сплутана свідомість;
  • біль у грудях.

За появи серйозних симптомів необхідно негайно звернутися по медичну допомогу: зателефонувати сімейному лікарю або в медичний заклад і домовитись про прийом.
Особи з легкими симптомами за відсутності інших проблем зі здоров’ям повинні залишатися вдома і намагатися полегшити симптоми.
Як правило, симптоми проявляються через 5-6 днів після інфікування, хоча інкубаційний період може тривати до 14 днів.

Наскільки небезпечним є захворювання?

Хоча більшість захворілих матиме легкий перебіг хвороби, групи ризику – діти до 2 років, вагітні, групи медичного ризику, літні люди – можуть мати ускладнення, які, в свою чергу, можуть призвести до госпіталізації та смерті.
До ускладнень коронавірусної хвороби належать:

  • гостра дихальна недостатність
  • пневмонія (запалення легень вірусної природи, яка не лікується антибіотиками)
  • гострий респіраторний дистрес-синдром
  • гостра травма печінки
  • гостра травма серця
  • вторинні інфекції (приєднання бактеріальної інфекції, що може призводити до бактеріальних пневмоній, отитів тощо)
  • гостра травма нирок
  • септичний шок
  • тромбоз
  • мультисистемний запальний синдром (у дітей)
  • хронічна втома
  • рабдоміоліз (запалення м’язової тканини)

Крім того, деякі пацієнти після одужання можуть зіткнутися з так званим “лонг-ковідом” – “довготривалим ковідом” – різноманітними симптомами і проблемами зі здоров’ям, які можуть тривати тижнями, місяцями чи навіть довше після того як тест на COVID-19 у пацієнта показав негативний результат. До симптомів “лонг-ковіду” відносяться: підвищена втомлюваність, лихоманка, симптоми з боку респіраторних органів та серцево-судинної системи (задишка, кашель, біль у грудях, прискорене серцебиття), неврологічні симптоми (проблеми з концентрацією, головний біль, розлади сну, запаморочення, відчуття “поколювання” в кінцівках, зміни в сприйнятті смаків та ароматів, тривожність чи депресія), симптоми з боку травної системи (діарея, болі в шлунку), інші симптоми (біль у м’язах чи суглобах, висипка, зміни менструального циклу).

Як можна заразитись?

Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом: коли інфікована людина кашляє, чхає чи просто розмовляє з вами з близької відстані (менше 1,5 м).

Як профілактувати захворювання, захиститися від його тяжких наслідків та уповільнити поширення коронавірусної хвороби?
  • вакцинуйтеся;
  • тримайтеся на відстані щонайменше 1,5 м від інших людей, навіть якщо в них немає ознак захворювання;
  • носіть добре прилеглу маску за неможливості дотримання фізичної дистанції та в приміщеннях, що погано вентилюються;
  • уникайте закритого простору, регулярно провітрюйте приміщення, де перебуваєте;
  • регулярно мийте руки з милом чи обробляйте їх спиртовмісним антисептиком;
  • під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки;
  • якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти/знезаражувати).
Якими вакцинами можна щепитися для профілактики COVID-19?

Наразі на території України доступні такі вакцини для профілактики COVID-19:

  • Comirnaty від Pfizer (м-РНК вакцина)
  • Jcovden від Johnson & Johnson (векторна вакцина)
  • Омікрон-специфічна вакцина від Pfizer (в Україні використовується лише для бустерних доз)
За яким графіком вакцинуються від COVID-19 дорослі?

Базовий курс вакцинації може складатися з:

  • двох доз інактивованої вакцини Coronavac від Sinovac, введених з мінімальним інтервалом 14 днів;
  • двох доз м-РНК вакцини Comirnaty від Pfizer, введених з мінімальним інтервалом 21 день;
  • однієї дози вакцини Jcovden від Johnson & Johnson.

За 5 місяців від первинного курсу всім пацієнтам віком 18+ можна провести бустерне щеплення будь-якою зі згаданих вище вакцин (дітям – за 6 місяців).

Наразі згідно рекомендацій МОЗ завершений первинний курс щеплень проти COVID-19 складається з трьох доз: двох доз первинного курсу (або однієї дози вакцини Johnson) та бустерної дози. Всі наступні дози вважаються додатковими бустерними дозами. Додаткова бустерна доза вводиться з мінімальним інтервалом 6 місяців від попередньої бустерної дози. Вона рекомендована групам медичного ризику (див.нижче). Всі інші можуть отримати її за бажанням та за наявності достатньої кількості доз вакцини для груп ризику.

Чи рекомендовані наразі дорослим додаткові бустерні щеплення проти COVID-19?

Міністерство охорони здоров’я України оновило рекомендації з вакцинації проти COVID-19, затвердивши Наказом МОЗ України від 27.09.2023 № 1700 «Про введення в дію підпункту 1.1 пункту 1 Рішення оперативного штабу Міністерства охорони здоров’я України з реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації від 15 вересня 2023 року» позиції Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) № 04-09/2023-1, 04-09/2023-2, 04-09/2023-3. Згідно цих рекомендацій, третє бустерне щеплення в першу чергу можуть отримати групи, що мають найвищий ризик смерті від COVID-19 (літні люди понад 60 років, дорослі віком до 60 років з серйозними супутніми захворюваннями чи важкою формою ожиріння), інші групи медичного ризику (імуноскомпроментовані дорослі, підлітки та діти від 6 місяців, вагітні, медичні працівники). Представники інших груп населення можуть отримати додатковий бустер за власним бажанням та за умови наявності достатньої кількості доз вакцини для щеплення пріорітетних груп.  Інтервал до введення додаткової бустерної дози має складати щонайменше 6 місяців від введення попередньої бустерної дози. За можливості для бустерної дози варто використовувати т.з. “Омікрон-специфічну” вакцину, тобто вакцину, що захищає як проти оригінального уханського штаму вірусу, так і проти штаму Омікрон. Наразі в Україні наявна така вакцина виробника Pfizer: вона вводиться з віку 12 років в якості будь-якої з бустерних доз.

За яким графіком вакцинуються від COVID-19 діти?

Діти 5-11 років щеплюються лише вакциною Comirnaty у відповідному “дитячому” дозуванні (0,2 мл). Первинний курс вакцинації складається з 2-х доз з мінімальним інтервалом 21- 28 днів. (Примітка: НТГЕІ рекомендує за можливості збільшити цей інтервал до 8 тижнів). Бустерні дози для цієї вікової групи можуть бути введені за бажанням пацієнтів та наявності вакцини. (Примітка: згідно оновлених рекомендацій МОЗ дозволено вакцинувати проти COVID-19 також дітей від 6 місяців до 5 років; вакцина, що підходить для щеплення цієї вікової групи, наразі відсутня в Україні).
Підлітки 12-17 років щеплюються лише вакциною Comirnaty (стандартною “дорослою” дозою 0,3 мл). Первинний курс вакцинації складається з 2-х доз з мінімальним інтервалом 21 день. Бустерне щеплення ця вікова група може отримати за 6 місяців від завершення первинного курсу вакцинації. Додаткові бустерні дози можуть бути введені за бажанням пацієнта та за наявності вакцини. Для бустерних доз можна використовувати як вакцину Comirnaty, так і омікрон-специфічну вакцину.

Коли закінчиться пандемія COVID-19?

Ані Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ), ані будь-яка інша організація не вирішує, коли починається або закінчується пандемія. COVID-19 уже не є причиною надзвичайної ситуації в охороні здоров’я міжнародного характеру. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я вперше назвала COVID-19 пандемією. Насправді fні ВООЗ, ні будь-яка інша установа не може вирішувати, коли починається або закінчується пандемія. Це означає, що конкретний день, який усі вважатимуть за кінець пандемії COVID-19, може ніколи і не настати. ВООЗ усе ще вважає COVID-19 пандемією, але за рішенням ВООЗ COVID-19 більше не вважається надзвичайною ситуацією в охорони здоров’я, що має міжнародне значення. У заяві ВООЗ йдеться, що COVID-19 все ще становить глобальну загрозу.

Чи заява ВООЗ про припинення надзвичайної ситуації у сфері охорони здоров’я міжнародного масштабу означає зміну груп пріоритетності вакцинації проти COVІD-19 в Україні?

Ні. Щеплення залишається єдиним способом зниження ризику тяжкого перебігу коронавірусної хвороби. SARS-CoV–2 циркулюватиме й надалі, що представляє загрозу для осіб із груп ризику тяжкого перебігу COVID-19. В Україні левова частка серед випадків смертей через COVID-19 (понад 85%) припадає на людей віком понад 60 років. Саме вони потребують пріоритетної вакцинації та отримання бустерних доз вакцини, як і люди із супутніми серйозними захворюваннями. Від початку вакцинальної кампанії в Україні зроблено понад 35,4 млн щеплень. Загалом, станом на 23 січня 2024 року понад 500 тисяч осіб не отримали другу дозу первинної вакцинації, та щонайменше 12 мільйонів осіб ще не отримали першу бустерну дозу щеплення.

Чи припинення карантину щодо COVID-19 в Україні скасовує необхідність вакцинації проти цієї інфекції?

Вакцинація залишається актуальною незважаючи на скасування карантину через COVID-19 в Україні. Адже скасування карантину не скасовує сам COVID-19. Навіть у літній період в Україні реєструються тяжкі випадки цієї інфекції, смерті від неї. Особливо важливо через вакцинацію захищати людей із групи ризику — віком понад 60 років, з хронічними захворюваннями, вагітних.

Яка поточна ситуація з вакцинацією проти COVID-19 в Україні?

Щеплення проти COVID-19 залишаються безоплатними для пацієнтів і можуть бути отримані в будь-якому пункті щеплень проти COVID-19 незалежно від місця декларації.

Наразі проведено майже 36 мільйонів щеплень по країні. Перше щеплення отримали 16 мільйонів осіб, друге – 15,5 мільйонів. Тобто щонайменше 500 тисяч людей не пройшли навіть первинний, базовий курс щеплень. Щодо бустерних доз: перший бустер отримали лише 3,3 мільйона українців. Тобто щонайменше 12 мільйонів українців не мають повного комплексу щеплень.

 

Останнє оновлення: 23.01.2024