Пневмококова інфекція

Що таке пневмококова інфекція?
Це група захворювань, що викликається бактерією під назвою пневмокок. Пневмококова інфекція спричиняє захворювання вух (отит), легень (пневмонія), крові (бактеріємія, сепсис) та мозку (менінгіт). Попри те, що у більшості хворих інфекція перебігає без ускладнень, в окремих випадках можливі серйозні ускладнення, пожиттєва інвалідизація та навіть смерть. Особливо вразливі до цієї інфекції діти до 2-х років та групи медичного ризику.
Саме пневмококова інфекція є однією з найпоширеніших причин бактеріальних ускладнень вірусних інфекцій у дітей до 2-х років – отитів, пневмоній, менінгітів. Лікування пеніциліном та іншими антибіотиками наразі не таке ефективне, як раніше, оскільки деякі штами пневмококу виробили стійкість до антибіотиків. Це робить попередження хвороби шляхом вакцинації ще більш актуальним.

Які симптоми захворювання?
Пневмококова інфекція викликає цілу групу захворювань, тож симптоми залежать від того, який орган уражено.
Пневмококова пневмонія (запалення легень) спричиняє:

  • Лихоманку чи озноб,
  • Кашель,
  • Прискорене дихання чи задишку,
  • Біль у грудях.

Пневмококовий менінгіт (інфекція мозкових оболонок) спричиняє:

  • Ригідність шийних м’язів або головний біль,
  • Сильну лихоманку,
  • Підвищену чутливість до світла,
  • “Сплутану”свідомість.
  • У немовлят менінгіт може також спричиняти відмову від їжі та пиття, знижену реакцію на зовнішні подразники, блювання.

Пневмококова інфекція спричиняє до 50% випадків середнього отиту (інфекції вух). Симптоми цього захворювання: біль у вусі; почервоніння та запалення барабанної перетинки; іноді лихоманка чи сонливість.
Пневмококова бактеріємія та пневмококовий сепсис (інфекції крові) спричиняють лихоманку, озноб, знижену реакцію на зовнішні подразники.

Наскільки небезпечними є ці хвороби?
Перебіг захворювання може варіювати від легкого до дуже тяжкого. Наприклад, згідно даних Центрів контролю та профілактики захворювань, США, біля 2000 випадків тяжкого перебігу (бактеріємій, пневмоній з бактерієміями та менінгітів) у дітей до 5 років реєструється в США щороку. Ці захворювання можуть призвести до пожиттєвої інвалідизації: глухоти, ушкодження мозку, втраті кінцівок. 1 з 12 дітей, що захворіли на пневмококовий менінгіт, помирає.

Як можна заразитись?
Пневмококова інфекція поширюється повітряно-крапельним шляхом: коли інфікована людина кашляє, чхає чи навіть розмовляє з вами з близької відстані. Адже іноді інфіковані особи не мають симптомів, але є носіями бактерії, яка може знаходитись в їхній носовій порожнині чи ротоглотці. Такі особи також можуть розповсюджувати інфекцію та заражати інших.

Як захиститися від пневмококової інфекції?
Через поширення антибіотикорезистентності (ситуації, коли лікування антибіотиками втрачає ефективність, бо через їхнє надмірне використання мікроорганізми стають до них нечутливими) профілактика пневмококової інфекції шляхом вакцинації стає ще більш актуальною.
В Україні зареєстровано 2 вакцини від пневмококової інфекції – Синфлорикс та Превенар 13. Обидві можна використовувати з віку 6 тижнів. Синфлорикс використовується для дітей до 5 років, Превенар 13 – для всіх вікових категорій. Схема вакцинації залежить від віку, коли її було розпочато. Вакцина від пневмококу відноситься до рекомендованих і може бути придбана в аптеці власним коштом пацієнта та введена в комунальному медзакладі, де він обслуговується, або ж в приватній клініці. Оскільки ці вакцини не входять до національного календаря щеплень України, графіки їхнього введення визначають інструкції до цих препаратів. (Примітка: в багатьох країнах ці вакцини внесено до національного календаря, і графіки щеплень цих країн можуть відрізнятись. У випадку перебування в іншій країні дотримуйтесь її національних рекомендацій).

Схеми вакцинації від пневмококової інфекції зареєстрованими в Україні вакцинами:

Назва вакцини Від якої інфекції захищає Схема вакцинації
Синфлорикс Пневмококова інфекція (10 штамів + нетипована гемофільна паличка) Немовлята віком від 6 тижнів до 6 місяців: 4 дози (3 дози з інтервалом не менше 1 місяця + 4-а, бустерна, доза не раніше, ніж через 6 місяців після 3-ої дози, бажано у віці між 12 та 15 місяцями) АБО 3 дози ( у цьому випадку 1-у дозу вводять, починаючи з 2-місячного віку, 2-у дозу –  через 2 місяці а 3-тя, бустерна, доза рекомендується не раніше ніж через 6 місяців після 2-ї). 

Немовлята віком 7 – 11 місяців: три дози (2 дози з інтервалом не менше 1 місяця між дозами;  третя доза рекомендується на другому році життя з інтервалом не менше ніж 2 місяці від попередньої дози).

Діти віком 12 місяців – 5 років: дві дози з інтервалом не менше 2 місяців. 

Превенар 13 Пневмококова інфекція (13 штамів) Немовлята віком від 6 тижнів до 6 місяців: чотири дози (інтервал між першими трьома дозами становить не менше 1 місяця; четверту дозу (ревакцинація) рекомендується вводити у віці 11-15 місяців) АБО 

три дози ( в цьому випадку першу дозу можна вводити, починаючи з 2-місячного віку, другу – через 2 місяці. Третю дозу (ревакцинація) рекомендується вводити у віці 11-15 місяців).

Немовлята віком 7-11 місяців: три дози з інтервалом між введеннями не менше 1 місяця (третю дозу рекомендується вводити на другому році життя).

Діти віком 12-23 місяці: дві дози з інтервалом не менше 2 місяців.

Діти віком від 2 років та дорослі: одна доза

Необхідність ревакцинації наступною дозою вакцини Превенар® 13 встановлено не було.

Кому в першу чергу необхідна вакцинація від пневмококової інфекції?
Дітям до 2-х років, особам з груп медичного ризику, літнім людям.