Рекомендовані щеплення

Рекомендовані щеплення вакцинами, зареєстрованими в Україні

Назва вакцини Від чого захищає Схема вакцинації
Твінрикс Гепатит А + гепатит В

Діти віком від 1 року до 15 років: дві дози, першу з яких вводять у вибраний день, другу – у проміжку між шостим та дванадцятим місяцями після введення першої дози.

Підлітки віком від 16 років та дорослі: три дози. Першу дозу вводять у вибраний день, другу – через місяць, а третю – через 6 місяців після першої дози

Хаврикс 720 Гепатит А

Діти від 1 року та підлітки до 18 років включно: дві дози (друга доза вводиться між 6 і 12 місяцями після введення першої).

Дорослі можуть вакцинуватися вакциною Хаврикс 1440 за тією самою схемою.

Синфлорикс Пневмококова інфекція (10 штамів + нетипована гемофільна паличка)

Немовлята віком від 6 тижнів до 6 місяців: 4 дози (3 дози з інтервалом не менше 1 місяця + 4-а, бустерна, доза не раніше, ніж через 6 місяців після 3-ої дози, бажано у віці між 12 та 15 місяцями) АБО 3 дози ( у цьому випадку 1-у дозу вводять, починаючи з 2-місячного віку, 2-у дозу – через 2 місяці а 3-тя, бустерна, доза рекомендується не раніше ніж через 6 місяців після 2-ї).

Немовлята віком 7 – 11 місяців: три дози (2 дози з інтервалом не менше 1 місяця між дозами; третя доза рекомендується на другому році життя з інтервалом не менше ніж 2 місяці від попередньої дози).

Діти віком 12 місяців – 5 років: дві дози з інтервалом не менше 2 місяців.

Превенар 13 Пневмококова інфекція (13 штамів)

Немовлята віком від 6 тижнів до 6 місяців: чотири дози (інтервал між першими трьома дозами становить не менше 1 місяця; четверту дозу (ревакцинація) рекомендується вводити у віці 11-15 місяців) АБО
три дози ( в цьому випадку першу дозу можна вводити, починаючи з 2-місячного віку, другу – через 2 місяці. Третю дозу (ревакцинація) рекомендується вводити у віці 11-15 місяців).

Немовлята віком 7-11 місяців: три дози з інтервалом між введеннями не менше 1 місяця (третю дозу рекомендується вводити на другому році життя).

Діти віком 12-23 місяці: дві дози з інтервалом не менше 2 місяців.

Діти віком від 2 років та дорослі: одна доза.

Необхідність ревакцинації наступною дозою вакцини Превенар® 13 встановлено не було.

 

Менактра Менінгококова інфекція (серогрупи A, C, Y, W-135)

Діти від 9 до 23 місяців: 2 дози з інтервалом не менше 3 місяців.

Особи у віці від 2 до 55 років: одноразово.

Необхідність введення бустерної дози не визначалася.

Німенрикс Менінгококова інфекція (серогрупи A, C, Y, W-135)

Діти 6 тижнів – 6 місяців: первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза у віці 12 місяців з мінімальним інтервалом 2 місяці від первинного курсу

Діти 6-12 місяців: одна первинна доза + бустерна доза у віці 12 місяців з мінімальним інтервалом 2 місяці від первинної дози

Діти від 12 місяців і дорослі: одна доза

Бексеро Менінгококова інфекція (серогрупа В)

Діти 2-5 місяців: первинний курс з 3 доз з мінімальним інтервалом 1 місяць + бустерна доза у віці 12-15 міс ( з інтервалом від 6 місяців від первинного курсу) АБО первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза у віці 12-15 міс ( з інтервалом від 6 місяців від первинного курсу) Примітка: після досягнення віку 24 місяці бустерна доза не вводиться.

 

Діти 6-11 місяців: первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза на другому році життя з мінімальним інтервалом 2 місяці від первинного курсу.

 

Діти 12-23 місяців: первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза з інтервалом 12-23 місяці від первинного курсу.

Діти від 2 років та дорослі (до 50 років): 2 дози з мінімальним інтервалом 1 місяць

Варілрикс вітряна віспа

Діти віком від 9 місяців та дорослі: 2 дози з інтервалом від 6 тижнів

Варівакс вітряна віспа

Діти віком 9-12 місяців: 2 дози з мінімальним інтервалом 3 місяці.

 

Діти від 12 місяців до 12 років: 2 дози з мінімальним інтервалом 1 місяць.

Діти від 13 років та дорослі: 2 дози з мінімальним інтервалом 4-8 тижнів.

Церварикс Вірус папіломи людини (ВПЛ) типів 16 та 18

Підлітки від 9 до 14 років включно: дві дози за схемою 0, 5 – 13 місяців (друга доза вводиться в період між 5 та 13 місяцями після першої дози).

 

Підлітки від 15 років та дорослі: три дози за схемою 0, 1, 6 місяців (друга доза вводиться в період між 1 та 2,5 місяцями після першої дози.

Третя доза вводиться в період між 5 та 12 місяцями після першої дози).

Гардасил Вірус папіломи людини (ВПЛ) типів 6, 11, 16 та 18

Підлітки віком від 9 до 13 років включно: 

дві дози за схемою 0 та 6 місяців (Примітка: якщо другу дозу вводять раніше, ніж через 6 місяців після першої, то слід обов’язково ввести третю дозу) АБО три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року).

 

Підлітки віком 14 років і дорослі: 

три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року)

Гардасил 9 Вірус папіломи людини (ВПЛ) типів 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58

Підлітки віком від 9 до 13 років включно: 

дві дози за схемою 0 та 6-12 місяців. Другу дозу слід вводити у період від до 13 місяців від першої дози. (Примітка: якщо другу дозу вводять раніше, ніж через 6 місяців після першої, то слід обов’язково ввести третю дозу) АБО три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року).

 

Підлітки віком 14 років і дорослі: 

три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року)

Ротарикс ротавірусна інфекція

Діти від 6 тижнів: дві дози з мінімальним інтервалом 4 тижні. Курс вакцинації слід закінчити до досягнення дитиною віку 24 тижні.

Ротатек ротавірусна інфекція

Діти від 6 тижнів: три дози. Першу дозу слід ввести не раніше віку 6 тижнів і не пізніше віку 12 тижнів. Інтервал між застосуванням доз – не менше 4 тижнів.
Бажано, щоб курс вакцинації, який складається з трьох доз, закінчився до досягнення дитиною віку 20-22 тижні. При необхідності третю (останню) дозу можна ввести у віці до 32 тижнів.

Бустрикс Кашлюк (а також дифтерія та правець)

Діти від 6 років: за бажанням може бути використана в якості 5-ї ревакцинальної дози в 6 років згідно Календаря для ревакцинації дітей також і від кашлюку

Діти від 7 років та дорослі: за бажанням може бути використана для ревакцинації від дифтерії, правця (та додатково від кашлюку) згідно календаря з 16 років і далі кожні 10 років; для вакцинації вагітних від кашлюку під час кожної вагітності; для первинної вакцинації раніше невакцинованих дітей та дорослих в якості однієї з доз 3-дозового курсу (Примітка: в якості інших двох доз використовується вакцина АДП-М, доступна в комунальних медзакладах; за відсутності цієї вакцини можна отримати весь курс вакциною Бустрикс)

Ваксігрип Тетра, Джісі Флю Квадривалент Грип

Діти  від 6 місяців та дорослі: одна доза 0,5 мл.

Якщо дитині менше 9 років і вона вакцинується вперше, рекомендовано введення 2-ої дози з інтервалом щонайменше 4 тижні. Надалі вакцинація проводиться щорічно однією дозою.

Комірнаті COVID-19

Діти від 12 років та дорослі:  дві дози з мінімальним інтервалом 21 день (первинний курс). Введення бустерної дози можливе з мінімальним інтервалом 5 місяців від первинного курсу для осіб 18+ і з мінімальним інтервалом 6 місяців від первинного курсу для підлітків 12-17 років. Примітка: національні рекомендації щодо вакцинації від COVID-19 можуть оновлюватись

ФСМЕ Імун Джуніор/Тіковак Джуніор кліщовий енцефаліт

Діти від 1 до 15 років: курс первинної вакцинації складається з 3-х доз. Інтервал між 1-ю та 2-ю дозою – 1-3 місяці (якщо необхідно швидко набути імунітет, його можна скоротити до 2 тижнів). 3-тя доза вводиться за 5-12 місяців від 2-ї. Бустерні дози: 1-ша вводиться за 3 роки від первинного курсу. Наступні бустерні дози вводяться кожні 5 років

ФСМЕ Імун /Тіковак кліщовий енцефаліт

Особи від 16 років: курс первинної вакцинації складається з 3-х доз. Інтервал між 1 та 2 дозою – 1-3 місяці (якщо необхідно швидко набути імунітет, його можна скоротити до 2 тижнів). 3-тя доза вводиться за 5-12 місяців від 2-ї. Бустерні дози: 1-ша вводиться за 3 роки від первинного курсу. Наступні бустерні дози вводяться кожні 5 років. (Примітка: особам від 60 років всі бустерні дози вводяться кожні 3 роки).

Індіраб сказ (екстрена та профілактична вакцинація)

Екстрена вакцинація

Діти та дорослі (без обмежень за віком): 5 доз за схемою 0-3-7-14-28 днів.

Профілактична вакцинація

Діти та дорослі (без обмежень за віком):

первинний курс – 3 дози за схемою 0-7-28 днів,

перша ревакцинація – через 1 рік,

подальша ревакцинація – кожні 5 років.

Верораб сказ (екстрена та профілактична вакцинація)

Екстрена вакцинація

Діти та дорослі (без обмежень за віком):  5 доз за схемою 0-3-7-14-28 днів.

Профілактична вакцинація

Діти та дорослі (без обмежень за віком):

первинний курс – 3 дози за схемою 0-7-28 днів,

перша ревакцинація – через 1 рік (або за 6 місяців у разі зниження рівня антитіл нижче захисного порога у випадку постійного ризику інфікування),

подальші ревакцинації: кожні 5 років (або кожні 2 роки у разі зниження рівня антитіл нижче захисного порога у випадку частого ризику інфікування).

Згідно наказу МОЗ 595, розділу 3 “Рекомендовані щеплення”, від захворювань, для профілактики яких існує вакцина, зареєстрована в Україні, можна захиститися, отримавши відповідні щеплення в лікувально-профілактичних закладах за направленням лікаря. Вакцинацію проводять відповідно до інструкції із застосування.

Під “рекомендованими” щепленнями ми розуміємо ті щеплення, що не входять до Національного календаря щеплень України, тому мають бути придбані власним коштом пацієнта. (Примітка: винятком є щеплення проти COVID-19, яке наразі не входить до Календаря, проте забезпечується коштом держави).

Аби отримати рекомендоване щеплення, можна придбати відповідну вакцину в аптеці, транспортувати її до комунального меззакладу з дотриманням вимог “холодового ланцюгу” та ввести в кабінеті щеплень. Також можна записатися на щеплення до приватного медичного закладу: так вам не доведеться турбуватись про нюанси транспортування препарату, проте вартість послуг буде вищою, оскільки треба буде оплатити також консультацію лікаря та введення вакцини.

Крім того, існують програми, в рамках яких рекомендовані вакцини закуповуються коштом місцевих бюджетів (наприклад, програма щеплення дітей проти ВПЛ в Одесі). Також вже кілька років поспіль МОЗ України забезпечує медичних працівників вакциною проти грипу, яку Україна отримує як гуманітарну допомогу.

Якщо ви знаходитесь в іншій країні, то там щеплення, які в Україні є рекомендованими, можуть входити до місцевого Календаря і забезпечуватись коштом держави: в такому випадку скористайтесь цією можливістю, аби захистити свою дитину або себе від більшої кількості небезпечних інфекцій.