Ротавірусна інфекція
Що таке ротавірусна інфекція?

Ротавірусна інфекція (ротавірусний ентерит) — хвороба, що є найчастішою причиною тяжкої діареї, нерідко смертельної, особливо у немовлят і маленьких дітей. Згідно даних Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), ротавірус є найбільш поширеною в світі причиною важких діарей, що призводять до зневоднення, в дітей до 5 років: в результаті щорічно близько 25 мільйонів осіб звертається за медичною допомогою, а близько 2 мільйонів осіб госпіталізується.
Ще кілька десятиліть тому про цю недугу ніхто не знав, а у захворілих осіб діагностували гастроентерит. Відкриття ротавірусу пов’язано з ім’ям Рут Бішоп, якій 1973 року вдалося виявити вірусні частинки в епітеліальних клітинах дванадцятипалої кишки пацієнтів.
Майже кожна дитина у світі до 5-річного віку заражається ротавірусом принаймні один раз. Ротавірус є найбільш поширеною причиною діареї в дітей віком від 6 місяців до 4–5 років у всьому світі. Проте хворіти можуть і дорослі. У них захворювання зазвичай протікає в легкій формі з менш вираженими симптомами. До того ж, це захворювання може мати епідемічний характер.
Ротавірус дуже заразний, захворіти можна після потрапляння до організму менше 100 вірусних частинок. Можливі випадки повторного інфікування після перенесеного захворювання.

Як можна заразитися?

Джерелом ротавірусів є людина. Інфікування відбувається фекально-оральним шляхом як безпосередньо, так і під час контакту з поверхнями і предметами, що могли бути забруднені: іграшками, підлогою, меблями, одягом тощо, а також під час їжі. У фекаліях хворого ротавірус зберігаєтся до появи симптомів і до 10 днів після їх зникнення, а на поверхнях і предметах — кілька тижнів.

Хоча фекально-оральний шлях передачі є найпоширенішим, інфікуватися ротавірусом можна також при будь-якому контакті з рідинами організму хворої людини, наприклад, під час чхання або контакту з дверними ручками чи іграшками, яких торкався хворий.
Хворобу реєструють протягом усього року. Проте особливістю її як вірусного гастроентериту є підйом захворюваності в осінній період з подальшим наростанням у зимово-весняний період.

Які симптоми захворювання?

Симптоми захворювання переважно з’являються через 2 дні після інфікування (хоча іноді інкубаційний період може тривати до 5 днів). Найбільш характерні симатоми – блювота й діарея – можуть тривати від 3 до 8 днів. Також серед можливих симптомів – різке підвищення температури тіла, нудота, біль і бурчання в животі. Особливо небезпечними для немовлят і маленьких дітей можуть бути додаткові симптоми (втрата апетиту, зневоднення). Через блювоту та діарею вашій дитині може не хотітися їсти або пити. Це може призвести до зневоднення, а це небезпечно для життя: в таком випадку дитина може потребувати термінової госпіталізації.

Симптоми зневоднення:

  • занепокоєння;
  • плач без сліз;
  • невелике сечовипускання або сухі підгузки;
  • запаморочення;
  • сухість у роті та горлі;
  • сильна сонливість;
  • бліда шкіра;
  • запалі очі.
Як захиститися від ротавірусної інфекції?

Основними методами профілактики ротавірусної інфекції є вакцинація та дотримання правил особистої гігієни (миття рук після відвідування туалету та громадських місць, перед їжею), а також правил обробки їжі та води. Проте дотримання правил особистої гігієни, на жаль, недостатньо для контролю поширення ротавірусної інфекції.

Якщо ротавірусну інфекцію вже виявили, то люди, які доглядають за хворими, повинні після миття рук додатково обробляти їх антисептиком.

Забруднені іграшки та поверхні необхідно мити з мийним засобом, а обробка 70% розчином етилового спирту інактивує ротавірус та попереджає його подальше передавання.

Вакцина захищає немовлят від ротавірусних гастроентеритів і розвитку тяжких форм захворювання. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) рекомендує вводити першу дозу ротавірусної вакцини якомога швидше після 6-тижневого віку. В Україні щеплення проти ротавірусної інфекції відносять до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом. Для вакцинації від ротавірусної інфекції можна використати одну з двох вакцин, зареєстрованих в Україні та в світі:
Ротарикс (курс складається з 2-х доз: першу необхідно ввести не раніше віку 6 тижнів і не пізніше віку віку 15 тижнів, другу – до віку 24 тижнів, мінімальний інтервал між дозами складає 4 тижні).
Ротатек (курс складається з 3 доз: першу слід ввести не раніше віку 6 тижнів і не пізніше віку 12 тижнів. Інтервал між застосуванням доз – не менше 4 тижнів. Бажано, щоб курс вакцинації, який складається з трьох доз, закінчився до досягнення дитиною віку 20-22 тижні. При необхідності третю (останню) дозу можна ввести у віці до 32 тижнів).

Обидві вакцини є оральними, тобто вводяться у вигляді крапель в рот.

Вакцини проти ротавірусної інфекції мають високу ефективність: 9 з 10 вакцинованих дітей сформують захист проти тяжкого перебігу хвороби, а 7 з 10 вакциновних дітей будуть захищені від  захворювання будь-якої тяжкості.

ВООЗ наголошує, що використання ротавірусних вакцин має бути частиною всеосяжної стратегії боротьби з діарейними захворюваннями з розширенням профілактики (сприяння ранньому і виключно грудному вигодовуванню, миття рук з милом, поліпшення водопостачання та санітарії).

Згідно даних Центру громадського здоров’я, у 2023 році в Україні було зареєстровано 3 000 випадків ротавірусної інфекції.

Інформацію підготовлено за матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України

Останнє оновлення: 30.01.2024