Вірус папіломи людини (ВПЛ)

(останнє оновлення: 3.09.24)

Вірус папіломи людини (ВПЛ, HPV) –  група вірусів, що переважно передається статевим шляхом як в чоловіків, так і в жінок, уражаючи шкіру та слизові оболонки. Існує близько 200 різних штамів вірусу папіломи людини. Впродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше інфікування відбувається у віці 20-25-років.

У 9 з 10 інфікованих імунна система сама пригнічує ВПЛ протягом 2 років після інфікування, не призводячи до захворювання. Проте в деяких пацієнтів інфікування ВПЛ сприяє розвитку злоякісних новоутворень різної локалізації (наприклад, раку шийки матки, раку статевого члена, раку аноректальної ділянки, раку ротоглотки).

Найнебезпечнішими є 16 і 18 типи ВПЛ, які викликають до 70% випадків раку шийки матки.

Як можна заразитись ВПЛ?

Вірус папіломи людини передається головним чином під час статевого акту, тож більшість людей інфікуються ВПЛ незабаром після того, як починають вести статеве життя (інфікуватись можна як під час вагінального, так і під час анального чи орального сексу через контакт із зараженою шкірою або слизовою оболонкою статевих органів). Але симптоми можуть виникати навіть через багато років після контакту із інфікованою людиною, тому не завжди можна визначити, коли саме сталося інфікування.

Зараження також відбувається при прямому контакті з ураженою шкірою. Також можлива передача ВПЛ від матері до дитини під час пологів.

В чому небезпека захворювання? Які ускладнення можливі?

В залежності від онкогенного потенціалу (здатності призводити до онкологічних захворювань) виділяють типи високого (типи 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) та низького (типи 6, 11, 42, 43, 44) ризику.

На частку двох типів ВПЛ високого онкогенного ризику – 16 і 18 – припадає до 70% раку шийки матки (згідно даних ВООЗ, смертність від цього захворювання в Україні в 2,5 рази вища, ніж у країнах ЄС; в цілому ж згідно інформації ВООЗ 99% випадків раку шийки матки є ВПЛ-асоційованими), 80% раку вульви та піхви, 92% анального раку, 95% раку ротової порожнини, 89% раку ротоглотки, 63% раку статевого члена.

6 та 11 типи є причинами доброякісних аногенітальних кондилом (бородавок).

Генітальні штами ВПЛ є дуже поширеними. Насправді, більше 90% людей, які живуть статевим життям, інфіковані ВПЛ. Але не у багатьох проявляються симптоми, тому більшість інфікованих про це навіть не здогадується.

В той час як рак шийки матки, принаймні, можна діагностувати в результаті скринінгу (регулярних профоглядів), рутинних скринінгів для виявлення інших видів раку, викликаних ВПЛ, не проводиться, тож про хворобу можна дізнатись вже на пізній стадії.

ВПЛ здатний уражати клітини трофобласта, що призводить до викидня.

Тривале знаходження вірусу в організмі у 10-30% тих, хто інфікувався, зрештою може призвести до дисплазії та раку.

Чи можлива реінфекція (повторне інфікування) ВПЛ?
  • Якщо інфікування призводить до персистуючої інфекції, то людина не може повторно інфікуватися, адже вона вже є інфікованою.
  • Якщо імунна система впоралась з інфікуванням певним штамом ВПЛ, то деякі пацієнти мають певні шанси повторного інфікування тим самим штамом. Наприклад, відомо, що реінфекція рідше відбувається у жінок, ніж у чоловіків.
  • Інфікування одним штамом ВПЛ в анамнезі пацієнта не захищає його від інфікування іншим.
Як захиститись від ВПЛ?

Наразі на ринку України доступні дві вакцини для профілактики ВПЛ: Церварикс (виробник GlaxoSmithKline, Бельгія) та Гардасил (виробник Merck, США). Церварикс забезпечує захист від двох найбільш онкогенних типів ВПЛ – 16 та 18 (на їх долю припадає  70% випадків раку шийки матки та 90% анального раку). Гардасил, крім 16 та 18, захищає ще від типів 6 та 11, які є найпоширенішою (в 90% випадків) причиною виникнення аногенітальних кондилом (бородавок). (Примітка: нещодавно в Україні було зареєстровано також вакцину Гардасил 9,  яка формує захист від таких 9-ти типів ВПЛ: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. В багатьох країнах світу відбувся перехід на використання цієї вакцини, на український  комерційний ринок вона наразі не зайшла; в 2024 році  доступна для окремих категорій пацієнтів в рамках регіональних програм з імунізації бюджетним коштом). 

Вакцинувати дівчат і хлопців згідно з інструкціями до вакцин проти ВПЛ можна з 9 років. Розпочати курс щеплень можна й пізніше (в країнах ЄС вік початку вакцинації варіює від 9 до 12 років), головне – за можливістю розпочати вакцинацію до початку статевого життя. В такому випадку щеплення буде максимально ефективним. Менше з тим, і після початку статевого життя вакцинація може бути ефективною, якщо інфікування типами ВПЛ, наявними в складі вакцини, ще не відбулося. Також існують підстави рекомендувати вакцинацію проти ВПЛ після проходження лікування раку шийки матки – для зниження ризику рецидиву захворювання.  Необхідність вакцинації здорових дорослих обумовлена способом життя. Більшість з них, скоріше за все, вже зустрілася з вірусом папіломи людини. З іншого боку, новий статевий партнер є фактором ризику нового інфікування ВПЛ в будь-якому віці. Якщо ж пара знаходиться у взаємно моногамних стосунках і не планує змінювати такий стан речей, то факторів ризику нового інфікування ВПЛ нема. Найоптимальнішою є вакцинація дорослих проти ВПЛ до 26 років, проте за наявності факторів ризику вакцинація  має сенс і у віці 26+ (згідно з інструкціями до вакцин від ВПЛ їх можна вводити до 45 років). 

Чи є можливість в Україні щепитись проти ВПЛ безоплатно для пацієнта?

Наразі щеплення проти ВПЛ в Україні належить до рекомендованих. Це означає, що за бажанням пацієнта вакцина може бути придбана його власним коштом. Проте громади можуть приймати рішення про закупівлю вакцини коштом місцевого бюджету. Зокрема, такі програми діють на Львівщині, в Луцьку, Ковелі, Одесі, Житомирі, Полтаві, Києві.

ВПЛ – це єдиний вірус, який не потрапляє в кров організму, внаслідок чого процес інфікування не супроводжується запальним процесом. Тобто імунна система «не бачить» вірус та не може себе захистити.
Але ми можемо подбати про захист себе та своїх дітей від ВПЛ-асоційованого раку та захворювань, зробивши щеплення. Тобто вакцинація може врятувати життя. Чи це варто уваги?

Костянтин Рогач, сімейний лікар, експерт Національного порталу з імунізації.

Чи можлива елімінація (ліквідація) ВПЛ-асоційованих захворювань?

17 листопада 2020 року у ВООЗ представили Глобальну стратегію з прискорення ліквідації раку шийки матки (РШМ).

До 2030 року поставлена мета досягти таких цільових показників:

  • 90 % дівчаток до настання 15-річного віку проходять повний цикл імунізації вакциною проти вірусу папіломи людини;
  • 70 % жінок до настання 35- і 45-річного віку проходять скринінг за допомогою високоефективного тесту; і
  • 90 % жінок із виявленою патологією шийки матки забезпечуються лікуванням та допомогою.

Конкретні хронологічні рамки елімінації РШМ вже поставили перед собою Швеція (2030 рік), Австралія (2035 рік) та Велика Британія (2040 рік).

Дослідження, оприлюднене 22 січня 2024 року в профільному виданні Journal of the National Cancer Institute, вчергове підтвердило ефективність вакцинації проти ВПЛ для попередження захворювання на рак шийки матки в жінок та, відповідно, можливість елімінації цього захворювання. Згідно з результатами дослідження, проведеного в Шотландії, найбільш ефективною для попередження раку шийки матки є вакцинація до досягнення 14 років будь-якою вакциною проти ВПЛ: випадків захворювання в цієї когорти зафіксовано не було. Щодо ж дівчат та жінок більш старшого віку (14-22 роки), для досягення статистично значущого результату необхідне використання 3-дозової схеми вакцинації, зазначають автори дослідження.

Схеми вакцинації проти ВПЛ наявними в Україні вакцинами:
Церварикс Захищає від ВПЛ  типів 16 та 18 (найбільш онкогенних) Підлітки від 9 до 14 років включно: дві дози за схемою 0, 5 – 13 місяців (друга доза вводиться в період між 5 та 13 місяцями після першої дози).

Підлітки від 15 років та дорослі: три дози за схемою 0, 1, 6 місяців (друга доза вводиться в період між 1 та 2,5 місяцями після першої дози.

Третя доза вводиться в період між 5 та 12 місяцями після першої дози).

Гардасил Захищає від ВПЛ типів 6, 11, 16 та 18. Підлітки віком від 9 до 13 років включно: 

дві дози за схемою 0 та 6 місяців (Примітка: якщо другу дозу вводять раніше, ніж через 6 місяців після першої, то слід обов’язково ввести третю дозу) АБО три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року).

Підлітки віком 14 років і дорослі: 

три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року).

Гардасил 9 Захищає від ВПЛ типів 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 Підлітки віком від 9 до 13 років включно: 

дві дози за схемою 0 та 6-12 місяців. Другу дозу слід вводити у період від до 13 місяців від першої дози. (Примітка: якщо другу дозу вводять раніше, ніж через 6 місяців після першої, то слід обов’язково ввести третю дозу) АБО три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року).

 

Підлітки віком 14 років і дорослі: 

три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року)