- Головна
- Новини вакцинації
- Підлітків у Полтаві безоплатно вакцинують проти вірусу папіломи людини
Підлітків у Полтаві безоплатно вакцинують проти вірусу папіломи людини

Полтавські підлітки відтепер можуть безоплатно вакцинуватись проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) в поліклініках міста. Про це повідомляє Суспільне. Вакцинація проводиться в рамках програми “Репродуктивне здоров’я жінок громади”.
“Із міського бюджету було виділено близько 1 мільйона гривень на закупівлю вакцини. Наразі закуплено 600 доз вакцини “Церварикс”. Станом на 1 червня одну вакцину отримали 112 дітей. Вакцинацію дітей проводять у центрах первинної медико-санітарної допомоги. Вакцинувати дівчат і хлопців можна з 9 років”, — повідомляє речниця департаменту охорони здоров’я Полтавської міської ради Аліна Терела. За інформацією пані Терели, вакцина наявна в усіх ЦПМСД міста.
Що таке вірус папіломи людини і в чому його небезпека?
Вірус папіломи людини (ВПЛ, HPV) – група вірусів, що переважно передається статевим шляхом як в чоловіків, так і в жінок, уражаючи шкіру та слизові оболонки. Існує близько 200 різних штамів вірусу папіломи людини. Впродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше інфікування відбувається у віці 20-25-років.
У 9 з 10 інфікованих імунна система сама пригнічує ВПЛ протягом 2 років після інфікування, не призводячи до захворювання. Проте в деяких пацієнтів інфікування ВПЛ сприяє розвитку злоякісних новоутворень різної локалізації (наприклад, раку шийки матки, раку статевого члена, раку аноректальної ділянки, раку ротоглотки).
Найнебезпечнішими є 16 і 18 типи ВПЛ, які викликають до 70% випадків раку шийки матки.
Як можна захиститись від ВПЛ?
Наразі на ринку України доступні дві вакцини для профілактики ВПЛ: Церварикс (виробник GlaxoSmithKline, Бельгія) та Гардасил (виробник Merck, США). Церварикс забезпечує захист від двох найбільш онкогенних типів ВПЛ – 16 та 18, а Гардасил, крім 16 та 18, захищає ще від типів 6 та 11, які є найпоширенішою причиною виникнення аногенітальних кондилом (бородавок). (Примітка: нещодавно в Україні було зареєстровано також вакцину Гардасил 9, яка формує захист від таких 9-ти типів ВПЛ: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Вакцина доступна в багатьох країнах світу, на український ринок вона наразі не зайшла).
Найбільш ефективною вакцинація проти ВПЛ є до початку статевого життя. Оптимальний вік для вакцинації вакциною “Церварикс”, яка наразі використовується в Полтаві для безоплатних щеплень підлітків – 9-14 років, в цьому випадку для формування імунної відповіді достатньо двох доз вакцини.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова