Правець

Що таке правець? Розповідає експертка Національного порталу з імунізації Анастасія Бикова-Шелевицька

Правець має одну суттєву відмінність від інших вакциноконтрольованих інфекцій. Він не передається від людини до людини, але може десь чатувати на кожного.

 Як можна заразитись?

Спори правцевих бактерій (clostridium tetani) є скрізь в навколишньому середовищі, включаючи ґрунт, пил та гній.

Інфікування відбувається, коли бруд потрапляє в рану або поріз через укуси тварин, внаслідок травмування гострими предметами, уламками деревини. Інфікуватися можна навіть через незначну травму.

Найбільший ризик інфікування мають люди, що постійно працюють з ґрунтом, на земельних роботах.

 Через який час після зараження з’являться перші симптоми?

Інкубаційний період – час від інфікування до перших проявів хвороби – зазвичай становить від 3 до 21 дня (в середньому 10 днів) Чим сильніше забруднено рану, тим коротший інкубаційний період і тим гірший прогноз для пацієнта.

 Які симптоми захворювання?

‣ спазм щелепних м’язів, стискання щелеп,

‣ труднощі при ковтанні,

‣ асиметрія обличчя,

‣ спазми черевних м’язів,

‣ спазми м’язів по всьому тілу від кількох хвилин до кількох тижнів,

‣ гарячка,

‣ пітливість,

‣ підвищений кров’яний тиск і пришвидшення пульсу,

‣ утруднення дихання.

 Що найгірше може статися? Які ускладнення захворювання?

‣ Мимовільне скорочення голосових зв’язок;

‣ Переломи кісток під напругою власних м’язів;

‣ Закупорка легеневої артерії або однієї з її гілок через згусток крові, що прийшов з інших місць в організмі по судинах (емболія легеневої артерії);

‣ Пневмонія, легенева інфекція;

‣ Дихальні порушення, що можуть призвести до смерті (1 -2 з 10 випадків призводять до летального випадку).

Смерть, як правило, настає в результаті спазму дихальних м’язів і паралічу серцевого м’яза. 

Як можна захиститись?

Єдиний спосіб профілактики правця – це вакцинація.

І щеплюватись потрібно не тільки дітям, а й дорослим!

Для профілактики правцю використовують комплексну вакцину. Тобто захистить вона не тільки від правця, а й від дифтерії та кашлюку (АКДП, АаКДП, АаКДП-М), або ж дифтерії і правця (АДП, АДП-М).

Згідно з національним Календарем профілактичних щеплень, для вакцинації дітей проти дифтерії, кашлюку, правця на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Ці вакцини використовуються для щеплення дітей до 6 років 11 місяців 29 днів.

Вакцинація АКДП (АаКДП) вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.

Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М).

Ефективність вакцинації від правця сягає 95%-100%. До кінця 2013 року вакцинація, що запобігає правець матерів і новонароджених, була введена в 103 країнах. Внаслідок імунізації було захищено 82% новонароджених дітей, і в більшості країн  діагноз “правець новонароджених” наразі не реєструється.

Вакцинація дорослих

Першу планову ревакцинацію дорослих за віком проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.

Екстрена профілактика

Якщо відбулась травма, потрібна хірургічна обробка рани та проведення специфічної імунопрофілактики. Призначається протиправцевий людський імуноглобулін або протиправцева сировотка та (або) проводиться щеплення АДП-М. Вибір тактики залежить від віку травмованого і його вакцинального статусу.

Лікування

‣Усі хворі підлягають госпіталізації

‣Негайне введення протиправцевого імуноглобуліну

‣Хірургічна обробка рани, яка стала вхідними воротами для інфекції

‣Антибіотики

‣Протисудомні препарати та інші, залежно від ступеню важкості стану пацієнта