Джерела інформації про вакцинацію

 • Перелік посилань
 • Вакцини в Україні

  Також радимо такі ресурси:

  Фахові доказові ресурси для медпрацівників:

  Які вакцини наявні в комунальних медзакладах України для проведення щеплень згідно Національного календаря?

  Назва вакцини Виробник Від яких інфекцій захищає
  Еувакс ЕлДжі Кем, Лтд., Південна Корея гепатит В
  HB-Вакспро Мерк, Нідерланди гепатит В
  Пентахіб  (Вакцина для профілактики дифтерії, правця, кашлюку, гепатиту В та захворювань, спричинених  Haemophilus Influenzae типу b) СЕРУМ ІНСТИТУТ ІНДІЇ ПВТ. ЛТД., Індія кашлюк, дифтерія, правець, хіб-інфекція, поліомієліт
  АКДП (Вакцина для профілактики дифтерії, правця та кашлюку адсорбована з цільноклітинним кашлюковим компонентом) СЕРУМ ІНСТИТУТ ІНДІЇ ПВТ. ЛТД., Індія кашлюк, дифтерія, правець
  Хіб (Вакцина кон’югована для профілактики захворювань, збудником яких є Haemophilus Influenzae типу b)  СЕРУМ ІНСТИТУТ ІНДІЇ ПВТ. ЛТД., Індія хіб-інфекція
  Імовакс поліо Санофі Пастер, Франція поліомієліт
  ОПВ (оральна поліомієлітна вакцина)  Санофі Пастер, Франція поліомієліт
  Пріорикс GSK, Бельгія кір, епідпаротит, краснуха
  М-М-РВакспро Мерк, Нідерланди кір, епідпаротит, краснуха
  АДП СЕРУМ ІНСТИТУТ ІНДІЇ ПВТ. ЛТД., Індія дифтерія, правець (вводиться для ревакцинації в 6 років)
  АДП-М  Байолоджикал Лімітед, Індія дифтерія, правець (вводиться для ревакцинації з 16 років або для первинної імунізації після 7 років)
  Тетадіф ББ-НЦІПХ Лтд., Болгарія дифтерія, правець (вводиться для ревакцинації з 16 років або для первинної імунізації після 7 років)
  Пентабіо  ПТ Біо Фарма (Персеро), Індонезія кашлюк, дифтерія, правець, хіб-інфекція, поліомієліт
  Діфтет (АДП)  ББ-НЦІПХ Лтд., Болгарія  дифтерія, правець (вводиться для ревакцинації в 6 років)
  БЦЖ  СЕРУМ ІНСТИТУТ ІНДІЇ ПВТ. ЛТД., Індія туберкульоз

  Які вакцини, що підходять для вакцинації згідно Національного календаря, доступні для придбання власним коштом?

  Назва вакцини Виробник Від яких інфекцій захищає
  Інфанрикс Гекса GSK, Бельгія кашлюк, дифтерія, правець, хіб-інфекція, гепатит В, поліомієліт
  Інфанрикс ІПВ ХІБ GSK, Бельгія кашлюк, дифтерія, правець, хіб-інфекція,  поліомієліт
  Інфанрикс ІПВ GSK, Бельгія кашлюк, дифтерія, правець,  поліомієліт
  Хіберикс GSK, Бельгія хіб-інфекція
  Енджерикс – В GSK, Бельгія гепатит В (може також використовуватися для вакцинації раніше нещеплених дорослих. Доза для дорослих від 20 років складає 20 мкг – 1,0 мл). Для осіб до 19 років використовується доза 10 мкг  – 0,5 мл)
  Гексаксим Санофі Пастер, Франція кашлюк, дифтерія, правець, хіб-інфекція, гепатит В, поліомієліт
  Пентаксим Санофі Пастер, Франція кашлюк, дифтерія, правець, хіб-інфекція,  поліомієліт
  Тетраксим Санофі Пастер, Франція кашлюк, дифтерія, правець,  поліомієліт
  Інфанрикс GSK, Бельгія кашлюк, дифтерія, правець
  Бустрикс GSK, Бельгія кашлюк, дифтерія, правець (може використовуватись для ревакцинації дітей в якості 5-ї та наступних доз, а також для ревакцинації дорослих)
  Бустрикс поліо GSK, Бельгія кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт (може використовуватися для ревакцинації дітей у випадку, якщо для них це 5-та доза вакцини від кашлюку, дифтерії та правця, а також для ревакцинації дорослих від 4-х інфекцій)

  Які вакцини зареєстровано в Україні для проведення рекомендованих щеплень?

  Назва вакцини Від якої інфекції захищає Схема вакцинації
  Твінрикс Гепатит А + гепатит В  Діти віком від 1 року до 15 років: дві дози, першу з яких вводять у вибраний день, другу – у проміжку між шостим та дванадцятим місяцями після введення першої дози. 

  Підлітки віком від 16 років та дорослі: три дози. Першу дозу вводять у вибраний день, другу – через місяць, а третю – через 6 місяців після першої дози

  Хаврикс 720 Гепатит А Діти від 1 року та підлітки до 18 років включно: дві дози (друга доза вводиться між 6 і 12 місяцями після введення першої).

  Дорослі можуть вакцинуватися вакциною Хаврикс 1440 за тією самою схемою.

  Синфлорикс Пневмококова інфекція (10 штамів + нетипована гемофільна паличка) Немовлята віком від 6 тижнів до 6 місяців: 4 дози (3 дози з інтервалом не менше 1 місяця + 4-а, бустерна, доза не раніше, ніж через 6 місяців після 3-ої дози, бажано у віці між 12 та 15 місяцями) АБО 3 дози ( у цьому випадку 1-у дозу вводять, починаючи з 2-місячного віку, 2-у дозу –  через 2 місяці а 3-тя, бустерна, доза рекомендується не раніше ніж через 6 місяців після 2-ї). 

  Немовлята віком 7 – 11 місяців: три дози (2 дози з інтервалом не менше 1 місяця між дозами;  третя доза рекомендується на другому році життя з інтервалом не менше ніж 2 місяці від попередньої дози).

  Діти віком 12 місяців – 5 років: дві дози з інтервалом не менше 2 місяців. 

  Превенар 13 Пневмококова інфекція (13 штамів) Немовлята віком від 6 тижнів до 6 місяців: чотири дози (інтервал між першими трьома дозами становить не менше 1 місяця; четверту дозу (ревакцинація) рекомендується вводити у віці 11-15 місяців) АБО

  три дози ( в цьому випадку першу дозу можна вводити, починаючи з 2-місячного віку, другу – через 2 місяці. Третю дозу (ревакцинація) рекомендується вводити у віці 11-15 місяців).

  Немовлята віком 7-11 місяців: три дози з інтервалом між введеннями не менше 1 місяця (третю дозу рекомендується вводити на другому році життя).

  Діти віком 12-23 місяці: дві дози з інтервалом не менше 2 місяців.

  Діти віком від 2 років та дорослі: одна доза

  Необхідність ревакцинації наступною дозою вакцини Превенар® 13 встановлено не було.

  Менактра Менінгококова інфекція (серогрупи A, C, Y, W-135) Діти від 9 до 23 місяців: 2 дози з інтервалом не менше 3 місяців

  Особи у віці від 2 до 55 років: одноразово.

  Необхідність введення бустерної дози не визначалася.

  Німенрикс Менінгококова інфекція (серогрупи A, C, Y, W-135) Діти 6 тижнів – 6 місяців: первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза у віці 12 місяців з мінімальним інтервалом 2 місяці від первинного курсу

  Діти 6-12 місяців: одна первинна доза + бустерна доза у віці 12 місяців з мінімальним інтервалом 2 місяці від первинної дози

  Діти від 12 місяців і дорослі: одна доза

  Бексеро  Менінгококова інфекція (серогрупа В) Діти 2-5 місяців: первинний курс з 3 доз з мінімальним інтервалом 1 місяць + бустерна доза у віці 12-15 міс ( з інтервалом від 6 місяців від первинного курсу) АБО первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза у віці 12-15 міс ( з інтервалом від 6 місяців від первинного курсу) Примітка: після досягнення віку 24 місяці бустерна доза не вводиться.

  Діти 6-11 місяців: первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза на другому році життя з мінімальним інтервалом 2 місяці від первинного курсу.

  Діти 12-23 місяців: первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза з інтервалом 12-23 місяці від первинного курсу.

  Діти від 2 років та дорослі (до 50 років): 2 дози з мінімальним інтервалом 1 місяць.

  Варілрикс Вітряна віспа (вітрянка) Діти віком від 9 місяців та дорослі: 2 дози з інтервалом від 6 тижнів. 
  Варівакс вітряна віспа (вітрянка) Діти віком 9-12 місяців: 2 дози з мінімальним інтервалом 3 місяці.

  Діти від 12 місяців до 12 років: 2 дози з мінімальним інтервалом 1 місяць.

  Діти від 13 років та дорослі: 2 дози з мінімальним інтервалом 4-8 тижнів.

  Церварикс Вірус папіломи людини (ВПЛ)  типів 16 та 18 (найбільш онкогенні) Підлітки від 9 до 14 років включно: дві дози за схемою 0, 5 – 13 місяців (друга доза вводиться в період між 5 та 13 місяцями після першої дози).

  Підлітки від 15 років та дорослі: три дози за схемою 0, 1, 6 місяців (друга доза вводиться в період між 1 та 2,5 місяцями після першої дози.

  Третя доза вводиться в період між 5 та 12 місяцями після першої дози).

  Гардасил Вірус папіломи людини (ВПЛ) типів 6, 11, 16 та 18 Підлітки віком від 9 до 13 років включно: 

  дві дози за схемою 0 та 6 місяців (Примітка: якщо другу дозу вводять раніше, ніж через 6 місяців після першої, то слід обов’язково ввести третю дозу) АБО три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року).

  Підлітки віком 14 років і дорослі: 

  три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року).

  Гардасил 9 Вірус папіломи людини (ВПЛ) типів 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 Підлітки віком від 9 до 13 років включно: 

  дві дози за схемою 0 та 6-12 місяців. Другу дозу слід вводити у період від до 13 місяців від першої дози. (Примітка: якщо другу дозу вводять раніше, ніж через 6 місяців після першої, то слід обов’язково ввести третю дозу) АБО три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року).

  Підлітки віком 14 років і дорослі: 

  три дози за схемою 0, 2 та 6 місяців (другу дозу слід вводити принаймні через 1 місяць після першої, а третю – як мінімум через 3 місяці після другої дози. Всі три дози слід ввести протягом 1 року)

   

  Ротарикс Ротавірусна інфекція Діти від 6 тижнів: дві дози з мінімальним інтервалом 4 тижні. Курс вакцинації слід закінчити до досягнення дитиною віку 24 тижні
  Ротатек Ротавірусна інфекція Діти від 6 тижнів: три дози. Першу дозу слід ввести не раніше віку 6 тижнів і не пізніше віку 12 тижнів. Інтервал між застосуванням доз – не менше 4 тижнів.

  Бажано, щоб курс вакцинації, який складається з трьох доз, закінчився до досягнення дитиною віку 20-22 тижні. При необхідності третю (останню) дозу можна ввести у віці до 32 тижнів.

  Бустрикс Кашлюк, дифтерія правець  Діти від 6 років: за бажанням може бути використана в якості 5-ї ревакцинальної дози в 6 років згідно Календаря для ревакцинації дітей також і від кашлюку

  Діти від 7 років та дорослі: за бажанням може бути використана для ревакцинації від дифтерії, правця (та додатково від кашлюку) згідно календаря з 16 років і далі кожні 10 років; для вакцинації вагітних від кашлюку під час кожної вагітності; для первинної вакцинації раніше невакцинованих дітей та дорослих в якості однієї з доз 3-дозового курсу (Примітка: в якості інших двох доз використовується вакцина АДП-М, доступна в комунальних медзакладах; за відсутності цієї вакцини можна отримати весь курс вакциною Бустрикс)

  Ваксігрип Тетра, Джісі Флю Квадривалент Грип Діти  від 6 місяців та дорослі: одна доза 0,5 мл.

  Якщо дитині менше 9 років і вона вакцинується вперше, рекомендовано введення 2-ої дози з інтервалом щонайменше 4 тижні. Надалі вакцинація проводиться щорічно однією дозою.

  Comirnaty (Комірнаті)  COVID-19 Діти від 12 років та дорослі:  дві дози з мінімальним інтервалом 21 день (первинний курс). Введення бустерної дози можливе з мінімальним інтервалом 5 місяців від первинного курсу для осіб 18+ і з мінімальним інтервалом 6 місяців від первинного курсу для підлітків 12-17 років. Примітка: національні рекомендації щодо вакцинації від COVID-19 можуть оновлюватись.
  ФСМЕ Імун Джуніор/Тіковак Джуніор кліщовий енцефаліт Діти від 1 до 15 років: курс первинної вакцинації складається з 3-х доз. Інтервал між 1-ю та 2-ю дозою – 1-3 місяці (якщо необхідно швидко набути імунітет, його можна скоротити до 2 тижнів). 3-тя доза вводиться за 5-12 місяців від 2-ї. Бустерні дози: 1-ша вводиться за 3 роки від первинного курсу. Наступні бустерні дози вводяться кожні 5 років. 
  ФСМЕ Імун /Тіковак кліщовий енцефаліт Особи від 16 років: курс первинної вакцинації складається з 3-х доз. Інтервал між 1 та 2 дозою – 1-3 місяці (якщо необхідно швидко набути імунітет, його можна скоротити до 2 тижнів). 3-тя доза вводиться за 5-12 місяців від 2-ї. Бустерні дози: 1-ша вводиться за 3 роки від первинного курсу. Наступні бустерні дози вводяться кожні 5 років. (Примітка: особам від 60 років всі бустерні дози вводяться кожні 3 роки).
  Індіраб сказ (екстрена та профілактична вакцинація) Екстрена вакцинація

  Діти та дорослі (без обмежень за віком): 5 доз за схемою 0-3-7-14-28 днів.

  Профілактична вакцинація

  Діти та дорослі (без обмежень за віком):

  первинний курс – 3 дози за схемою 0-7-28 днів,

  перша ревакцинація – через 1 рік,

  подальша ревакцинація – кожні 5 років. 

  Верораб сказ (екстрена та профілактична вакцинація) Екстрена вакцинація

  Діти та дорослі (без обмежень за віком):  5 доз за схемою 0-3-7-14-28 днів.

  Профілактична вакцинація

  Діти та дорослі (без обмежень за віком):

  первинний курс – 3 дози за схемою 0-7-28 днів,

  перша ревакцинація – через 1 рік (або за 6 місяців у разі зниження рівня антитіл нижче захисного порога у випадку постійного ризику інфікування),

  подальші ревакцинації: кожні 5 років (або кожні 2 роки у разі зниження рівня антитіл нижче захисного порога у випадку частого ризику інфікування). 

  Рабіпур сказ (екстрена та профілактична вакцинація) Екстрена вакцинація

  Діти та дорослі (без обмежень за віком):  5 доз за схемою 0-3-7-14-28 днів.

  Профілактична вакцинація

  Діти та дорослі (без обмежень за віком):

  первинний курс – 3 дози за схемою 0-7-21(або 28) днів

  перша ревакцинація – через 1 рік (у разі зниження рівня антитіл нижче захисного порога у випадку постійного ризику інфікування),

  подальші ревакцинації: кожні 5 років (у разі зниження рівня антитіл нижче захисного порога у випадку постійного ризику інфікування)

  Стамарил жовта лихоманка Дорослі та діти віком від 9 місяців: однократна доза 0,5 мл розчиненої вакцини. Вакцину слід застосовувати не менше ніж за 10 днів до відвідування ендемічної зони.