Нове дослідження підтверджує ефективність вакцинації проти ВПЛ у попередженні випадків раку шийки матки
Наукова спільнота отримала чергове підтвердження ефективності вакцинації проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) для попередження захворювання на рак шийки матки в жінок. Результати дослідження було оприлюднено 22 січня 2024 року в профільному виданні Journal of the National Cancer Institute.
Тім Дж.Палмер та його колеги зі Служби охорони здоров’я Шотландії, Велика Британія, дослідили медичні дані всіх жінок, народжених між 1988 та 1996 роками, які підлягали скринінгу на рак, – всього біля 450 тисяч жінок. З цієї групи 40 тисяч жінок були щеплені проти ВПЛ у віці 12-13 років, а 124 тисячі жінок вакцинувалися у віці від 14 років. Решта жінок, біля 300 тисяч, не були вакциновані проти ВПЛ.
Після проведення цього когортного дослідження автори отримали такі результати:
- серед невакцинованих жінок захворюваність на рак шийки матки склала 8,4 на 100 тисяч;
- серед жінок, вакцинованих до 14 років, не було зафіксовано випадків захворювання на рак шийки матки незалежно від кількості отриманих доз вакцини;
- серед жінок, що вакцинувалися трьома дозами у віці 14 – 22 роки, кількість випадків захворювання виявилась значно нижчою у порівнянні з когортою невакцинованих: 3,2 випадки на 100 тисяч, тобто в 2,5 рази нижче, ніж серед нещеплених жінок.
Тож автори роблять наступний висновок:
“Отримані нами результати підтверджують, що вакцинація бівалентною* вакциною запобігає розвитку інвазивного раку шийки матки і що навіть 1 чи 2 дози вакцини, введеної з мінімальним інтервалом місяць, дають такий результат, якщо вакцинацію проведено в віці 12-13 років. В більш старшому віці необхідне введення трьох доз для досягнення статистично значущої ефективності вакцини”.
*протягом досліджуваного періоду для вакинації проти ВПЛ в Шотландії використовувались різні вакцини: до 2012 р. – бівалентна вакцина Церварикс, після 2012 р. – 4-валентна вакцина Гардасил, а з 2023 р. – 9-валентна вакцина Гардасил 9. Згідно результатів дослідження, всі вони є ефективними для попередження випадків раку шийки матки – ред.
Що таке ВПЛ і в чому його небезпека?
Вірус папіломи людини (ВПЛ, HPV) – група вірусів, що переважно передається статевим шляхом як в чоловіків, так і в жінок, уражаючи шкіру та слизові оболонки.
На частку двох типів високого онкогенного ризику – 16 і 18 – припадає до 70% раку шийки матки (згідно даних ВООЗ, смертність від цього захворювання в Україні в 2,5 рази вища, ніж у країнах ЄС; в цілому ж згідно інформації ВООЗ 99% випадків раку шийки матки є ВПЛ-асоційованими), 80% раку вульви та піхви, 92% анального раку, 95% раку ротової порожнини, 89% раку ротоглотки, 63% раку статевого члена.
Як захиститись від ВПЛ?
Наразі в Україні доступні дві вакцини для профілактики ВПЛ: Церварикс (виробник GlaxoSmithKline, Бельгія) та Гардасил (виробник Merck, США). Церварикс забезпечує захист від двох найбільш онкогенних типів ВПЛ – 16 та 18, а Гардасил, крім 16 та 18, захищає ще від типів 6 та 11, які є найпоширенішою причиною виникнення аногенітальних кондилом (бородавок). (Примітка: нещодавно в Україні було зареєстровано також вакцину Гардасил 9, яка формує захист від таких 9-ти типів ВПЛ: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58; вакцина доступна в багатьох країнах світу, на український ринок вона наразі не зайшла).
Чи є можливість в Україні щепитись проти ВПЛ безоплатно для пацієнта?
Наразі щеплення проти ВПЛ в Україні належить до рекомендованих. Це означає, що за бажанням пацієнта вакцина може бути придбана його власним коштом. Проте громади можуть приймати рішення про закупівлю вакцини коштом місцевого бюджету. Зокрема, такі програми діють на Львівщині, в Луцьку, Ковелі, Одесі, Житомирі.
ВПЛ – це єдиний вірус, який не потрапляє в кров організму, внаслідок чого процес інфікування не супроводжується запальним процесом. Тобто імунна система «не бачить» вірус та не може себе захистити.
Але ми можемо подбати про захист себе та своїх дітей від ВПЛ-асоційованого раку та захворювань, зробивши щеплення. Тобто вакцинація може врятувати життя. Чи це варто уваги? – Костянтин Рогач, сімейний лікар, експерт Національного порталу з імунізації.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Батьків у Польщі штрафуватимуть за відмову вакцинувати дітей
Як я втратила доньку через невиліковне ускладнення кору
В США можливий новий спалах COVID-19
Універсальна програма вакцинації в Індії (УІП): захист кожної вагітної жінки та дитини від 12 інфекційних захворювань.
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України