Відчуваю власну відповідальність за ставлення до вакцинації у громаді – Павло Шимко
На старті протиковідної вакцинальної кампанії два з половиною роки тому стало зрозуміло, що багатьом людям бракує знань про власне здоров’я, інфекційні ризики і, як результат, про щеплення, які необхідні в дитячому та дорослому віці. Особливо це відчувалося у сільській місцевості, серед населення старшої вікової категорії, що суттєво позначилось на рівні охоплення вакцинацією. Але за цей час завдяки потужній інформаційній кампанії, навчанню медиків, роботі мобільних команд ситуація у сприйнятті вакцинації у громадах змінилась на краще. Ми запитали у міського голови Бахмача Павла Шимка про те, як саме це відбувалося і які виклики, пов’язані з інфекційними загрозами, постають перед Бахмацькою громадою, що на Чернігівщині, сьогодні.
Питання вакцинації дітей та дорослих вийшло в загальнонаціональну публічну площину лише в 2021 році – зі стартом протиковідної вакцинації. Для багатьох українців саме цей момент став поворотним у їхньому ставленні до щеплень. Наприклад, дорослі, які востаннє вакцинувалися в школі, дізналися, що є щеплення, які необхідно робити в дорослому віці, є рекомендовані щеплення – для груп ризику, в тому числі за віком і т.п. Чи відчули і Ви такий зсув поглядів на собі, своїх близьких та громаді в цілому? Як саме?
Так, я згоден, що до 2021 року багато дорослих членів громади або взагалі не знали про необхідність ревакцинації, або знали, але не розуміли, що це треба робити своєчасно і систематично. Про рекомендовані щеплення взагалі мало хто щось чув. Зі стартом протиковідної вакцинації в засобах масової інформації почали широко висвітлювати питання вакцинації взагалі. Люди почули, що також потрібно кожні 10 років робити щеплення проти дифтерії і правця, що людям з групи ризику рекомендовано щороку робити щеплення від грипу, що можна додатково захистити себе чи своїх рідних від таких захворювань як ротавірусна, пневмококова, менінгококова інфекція, вітряна віспа, гепатит А, вірус папіломи людини. У результаті значно змінилося ставлення жителів громади до вакцинації. Вони зайняли більш активну позицію: стали цікавитися своїм вакцинальним статусом, консультуватися з лікарями щодо плану подальшої вакцинації. Звичайно, і моя сім’я не виключення: ми вакцинувалися від COVID-19, перевірили наявність у себе та дітей всіх щеплень за календарем і розглянули необхідність
зробити рекомендовані щеплення.
Через вихід теми вакцинації за межі лікарняних кабінетів в Україні заговорили про спільну відповідальність за епідблагополуччя у громадах різних структур та ланок: освітян, представників влади, духовенства тощо, тобто всіх, хто так чи інакше впливає на громадську думку та якимось чином формує її. На Ваш погляд, це виправдана практика – залучати до промоції щеплень не медиків? Чи відчуваєте Ви власну відповідальність за те, яким є ставлення до вакцинації у Бахмацькій громаді?
Так, я вважаю, що потрібно залучати до промоції щеплень освітян, представників влади, духовенство та інші ланки суспільства. Інколи для громадян має важливіше значення думка тих, кого вони поважають, кого обрали для освіти своїх дітей, керівництва
громадою, хто їм прищеплює духовність, аніж просто суха пропозиція медиків «Треба вакцинуватися». І так, я відчуваю власну відповідальність за ставлення до вакцинації у Бахмацькій громаді. Тому, щоб бути прикладом для наслідування, одним із перших отримав щеплення від COVID-19 та висвітлив цю подію в соціальних мережах. Також як керівник громади я всіма можливими способами підтримую будь-які заходи в межахвакцинальних кампаній.
Яку сьогодні роль відіграє влада в громаді у підтриманні темпів вакцинації? Чи слідкуєте Ви особисто за ситуацією з охопленням щепленнями дитячого та дорослого населення? Чи є моменти, які зараз Вас хвилюють найбільше саме в розрізі вакцинації?
Сьогодні ми всіляко підтримуємо заклади, які займаються вакцинацією населення на території громади. Це насамперед Бахмацький міський ЦПМСД та Бахмацька міська лікарня. Підтримуємо заклади фінансово, залучаємо представників влади та освітян на зустрічі з питань вакцинації. Керівники медичних закладів щотижня доповідають про стан охоплення щепленнями дітей та дорослих у громаді, тому я, звичайно, обізнаний щодо стану справ. Найбільше занепокоєння зараз викликає спалах кору в сусідній громаді, тож нашому центру ПМСД рекомендовано провести контроль вакцинації дитячого населення вакциною КПК та щепити дітей, які пропустили щеплення за графіком. Також незадовільною в громаді залишається ситуація з вакцинацією дорослого населення проти дифтерії і правця.
Саме через ризик спалаху кору в Україні почалася так звана наздоганяюча кампанія з вакцинації – в усіх регіонах докладаються зусилля, щоб вакцинувати дітей, які не отримали щеплення проти кору за віком. Яка ситуація зі щепленнями КПК в громаді зараз? Скільки дітей вважаються недовакцинованими і чому, на Ваш погляд, взагалі існують прогалини у вакцинації дітей?
На жаль, у Бахмацькій громаді, як і в інших регіонах України, є не вакциновані або недовакциновані дітки. Найбільш частою причиною цього є зовсім не категорична відмова батьків, а тимчасові протипокази, через які родина відкладає вакцинацію. Загалом у громаді взагалі не отримали щеплення КПК за віком 29 дітей, а недовакцинованих є 25. Більшість із них будуть щеплені вже найближчим часом.
На мій погляд, хоча значної прогалини у вакцинації дітей в громаді немає, але має місце не зовсім повне розуміння деякими батьками того, що вакцинація захищає дітей від дуже небезпечних інфекційних захворювань.
Розкажіть про власний досвід вакцинації. Від чого Ви щеплені і яка ситуація з вакцинацією у Вашій родині?
Мої батьки медики, тож я в дитинстві був вакцинований згідно з Календарем щеплень. В дорослому віці кожні десять років вакцинуюся від дифтерії та правця, щороку – від грипу, разом із родиною вакцинувався проти COVID-19. А своїй доньці ми зробили щеплення від вірусу папіломи людини, щоб захистити її в майбутньому від раку шийки матки.
Як батько я б хотів звернутися до інших батьків із такими словами: на жаль, на долю кожної дитини ще випаде багато випробувань, на які ви вплинути не зможете, але вакцинувати дитину і таким чином захистити її від вакцинокерованих інфекцій вам по силах, на цю загрозу ви можете вплинути, тож не нехтуйте такою можливістю.
Інші новини
Результати опитування щодо ставлення до вакцинації в громадах
Спалах гепатиту В зафіксовано на Львівщині
Стартувала доставка вакцин проти COVID-19 та грипу в регіони
МОЗ оприлюднило проєкт наказу про внесення змін до Календаря щеплень
Статистика охоплень щепленнями в Україні: станом на 1.12.2024
Про вакцинацію дітей під час війни: розмова з сімейною лікаркою