Я публічно вакцинувався, щоб подати особистий приклад – Шумський міський голова
У Шумській громаді Тернопільської області триває вакцинальна кампанія проти COVID-19, у якій задіяні як стаціонарні пункти
щеплень, так і мобільні вакцинальні команди. Одна з таких команд, створена за сприяння ГС «Коаліція за вакцинацію» в межах проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» протягом пів року щотижня виїжджала до віддалених сіл громади і вакцинувала всіх бажаючих. Завдяки їй рівень охоплення щепленнями проти COVID-19, дифтерії і правця збільшився – всього було зроблено 765 вакцинацій. Разом з тим поволі змінювалось і ставлення місцевих мешканців до вакцинації. Не останню роль у цьому відіграла позиція міської ради і особисто Шумського міського голови Вадима Боярського. Тож ми вирішили розпитати його про особистий досвід вакцинації та роботу з людськими страхами та упередженнями.
Ще декілька років тому здавалося, що вакцинація — це особиста справа кожного і аж ніяк не публічна акція. Але пандемія COVID-19 для багатьох все змінила. Чи переглянули Ви через це свою позицію щодо вакцинопрофілактики?
Для мене, в принципі, зміни курсу не сталося, тому що я і моя родина завжди вакцинували дітей та вважали, що вакцинація від інфекційних хвороб – це необхідна річ. Тож коли прийшов COVID-19, хоча й були якісь перестороги через велику кількість суперечливої інформації, але, проаналізувавши все це, ми вирішили вакцинуватися проти цієї хвороби, як проти будь-якої іншої до цього.
Протиковідна вакцинальна кампанія від самого початку намагалася спиратися на місцевих лідерів, тих, кому в громадах довіряють і кого поважають. Для Шумщини таким лідером стали Ви. Тож як Ви оцінюєте свою роль у промоції вакцинації в розпал пандемії і зараз? Чи доводилося Вам стикатися із упередженістю та недовірою людей до вакцин? І чи змінилося, на Ваш погляд, загальне ставлення мешканців громади до щеплень?
Звичайно, я розумів що на мене дивляться люди, оцінюють мої дії під час пандемії і, зокрема, під час вакцинації. Тому найперше, що я зробив – це публічно вакцинувався, щоб подати особистий приклад мешканцям громади. Хоча мені і доводилося зустрічатися з сильними упередженнями щодо щеплень, разом з цим у більшості випадків ця упередженість зникала, коли такі люди хворіли самі або хворіли їхні близькі і вони шукали допомоги в госпіталізації та лікуванні. Крім того, все-таки давало результат особисте спілкування – саме так вдавалося побороти чужі сумніви. У результаті здоровий глузд все-таки переміг і загальне ставлення мешканців громади до вакцинації змінилося в кращу сторону.
Однію з перепон на шляху людини до вакцинального кабінету була та залишається відстань. У Шумській громаді більше 40 населених пунктів. Як у таких умовах забезпечується доступ до медичних послуг, зокрема до вакцинації?
Я бачу, що заклади первинної ланки медичної допомоги Шумської громади повністю задовольняють потребу населення в послугах з вакцинації. Крім того, в громаді працюють мобільні бригади, тож зараз достатньо ресурсу та можливостей для вакцинації всіх бажаючих.
Як громада справляється з сучасними інфекційними викликами і як працює з родинами, які виховують дітей, щоб збільшити їхню лояльність до вакцинації?
Щодо охоплення щепленнями дитячого населення, то тут є спільна робота і закладів первинної ланки медичної допомоги, і управління освіти, і центру надання соціальних послуг, і старостатів – це всебічна роз’яснювальна робота щодо користі вакцинації та популяризації щеплень, яка дійсно дає результат.
Проти яких хвороб і як часто Ви та Ваша сім’я вакцинуєтеся? І кому Ви довіряєте в питаннях вакцин та щеплень?
У свій час ми вакцинували своїх дітей, і сьогодні вже вони дотримуються графіку вакцинації щодо власних дітей. Самі ж регулярно отримуємо щеплення проти грипу і в усіх питаннях вакцинації цілковито довіряємо своїм сімейним лікарям.
Підготовлено PR-відділом ГС “Коаліція за вакцинацію”
Інші новини
10 випуск Дайджесту з вакцинації в Україні та світі
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Стартував пілотний проєкт з вакцинації в аптеках
Проєкт USAID “Розбудова стійкої ситеми громадського здоров’я” презентує анімаційні ролики про вакцинацію
Як мама боролася за життя своєї невакцинованої доньки, яка захворіла на кашлюк
Чим небезпечна відмова від вакцинації?