- Головна
- Новини вакцинації
- Підозру на правець зафіксовано на Одещині
Підозру на правець зафіксовано на Одещині

У Березівському районі Одеської області зареєстровано підозру на правець, повідомляє Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб (ООЦКПХ). За словами лікаря-епідеміолога ООЦКПХ Олесі Тухватшиної, перші симптоми (судоми та головний біль) у постраждалого – фахівця аграрного підприємства Березівського району – з’явились ще 27 липня. Лише за 14 днів хворий звернувся до обласної клінічної лікарні з наростаючим тяжким станом, головним болем, спазмами, судомами в животі та ногах. Лікарями встановлено попередній первинний діагноз – правець. Наразі пацієнт знаходиться на стаціонарному лікуванні.
Правець – це захворювання, що передається при контакті з бактеріями Clostridium tetani, що знаходяться в ґрунті та в кишоковому тракті тварин. Інфікуватись можна дуже легко, в звичайних буденних умовах, при потраплянні бруду в рани та порізи, при укусах тварин, травмуванні гострими предметами та уламками деревини. В умовах війни ризик інфікування правцем значно зростає, адже кожне вогнепальне поранення є потенційно небезпечним щодо зараження збудниками правця, нагадує Олеся Тухватшина.
У світі щорічно від правця гине понад 160 000 осіб, які не були щеплені проти правця.
Які симптоми захворювання?
‣ спазм щелепних м’язів, стискання щелеп,
‣ труднощі при ковтанні,
‣ асиметрія обличчя,
‣ спазми черевних м’язів,
‣ спазми м’язів по всьому тілу від кількох хвилин до кількох тижнів,
‣ гарячка,
‣ пітливість,
‣ підвищений кров’яний тиск і пришвидшення пульсу,
‣ утруднення дихання.
Що найгірше може статися? Які ускладнення захворювання?
‣ Мимовільне скорочення голосових зв’язок;
‣ Переломи кісток під напругою власних м’язів;
‣ Закупорка легеневої артерії або однієї з її гілок через згусток крові, що прийшов з інших місць в організмі по судинах (емболія легеневої артерії);
‣ Пневмонія, легенева інфекція;
‣ Дихальні порушення, що можуть призвести до смерті (1 -2 з 10 випадків призводять до летального випадку).
Смерть, як правило, настає в результаті спазму дихальних м’язів і паралічу серцевого м’яза.
Як можна захиститись?
Єдиний спосіб профілактики правця – це вакцинація.
І щеплюватись потрібно не тільки дітям, а й дорослим!
Для профілактики правцю використовують комплексну вакцину. Тобто захистить вона не тільки від правця, а й від дифтерії та кашлюку (АКДП, АаКДП, АаКДП-М), або ж дифтерії і правця (АДП, АДП-М).
Вакцинація АКДП (АаКДП) вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М). Першу планову ревакцинацію дорослих за віком проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М. У випадку травми проводиться екстрена вакцинація, якщо з моменту останнього щеплення проти правця минуло більше 5 років.
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова