Підозру на правець зафіксовано на Одещині
У Березівському районі Одеської області зареєстровано підозру на правець, повідомляє Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб (ООЦКПХ). За словами лікаря-епідеміолога ООЦКПХ Олесі Тухватшиної, перші симптоми (судоми та головний біль) у постраждалого – фахівця аграрного підприємства Березівського району – з’явились ще 27 липня. Лише за 14 днів хворий звернувся до обласної клінічної лікарні з наростаючим тяжким станом, головним болем, спазмами, судомами в животі та ногах. Лікарями встановлено попередній первинний діагноз – правець. Наразі пацієнт знаходиться на стаціонарному лікуванні.
Правець – це захворювання, що передається при контакті з бактеріями Clostridium tetani, що знаходяться в ґрунті та в кишоковому тракті тварин. Інфікуватись можна дуже легко, в звичайних буденних умовах, при потраплянні бруду в рани та порізи, при укусах тварин, травмуванні гострими предметами та уламками деревини. В умовах війни ризик інфікування правцем значно зростає, адже кожне вогнепальне поранення є потенційно небезпечним щодо зараження збудниками правця, нагадує Олеся Тухватшина.
У світі щорічно від правця гине понад 160 000 осіб, які не були щеплені проти правця.
Які симптоми захворювання?
‣ спазм щелепних м’язів, стискання щелеп,
‣ труднощі при ковтанні,
‣ асиметрія обличчя,
‣ спазми черевних м’язів,
‣ спазми м’язів по всьому тілу від кількох хвилин до кількох тижнів,
‣ гарячка,
‣ пітливість,
‣ підвищений кров’яний тиск і пришвидшення пульсу,
‣ утруднення дихання.
Що найгірше може статися? Які ускладнення захворювання?
‣ Мимовільне скорочення голосових зв’язок;
‣ Переломи кісток під напругою власних м’язів;
‣ Закупорка легеневої артерії або однієї з її гілок через згусток крові, що прийшов з інших місць в організмі по судинах (емболія легеневої артерії);
‣ Пневмонія, легенева інфекція;
‣ Дихальні порушення, що можуть призвести до смерті (1 -2 з 10 випадків призводять до летального випадку).
Смерть, як правило, настає в результаті спазму дихальних м’язів і паралічу серцевого м’яза.
Як можна захиститись?
Єдиний спосіб профілактики правця – це вакцинація.
І щеплюватись потрібно не тільки дітям, а й дорослим!
Для профілактики правцю використовують комплексну вакцину. Тобто захистить вона не тільки від правця, а й від дифтерії та кашлюку (АКДП, АаКДП, АаКДП-М), або ж дифтерії і правця (АДП, АДП-М).
Вакцинація АКДП (АаКДП) вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М). Першу планову ревакцинацію дорослих за віком проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М. У випадку травми проводиться екстрена вакцинація, якщо з моменту останнього щеплення проти правця минуло більше 5 років.
Інші новини
10 випуск Дайджесту з вакцинації в Україні та світі
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Стартував пілотний проєкт з вакцинації в аптеках
Проєкт USAID “Розбудова стійкої ситеми громадського здоров’я” презентує анімаційні ролики про вакцинацію
Як мама боролася за життя своєї невакцинованої доньки, яка захворіла на кашлюк
Чим небезпечна відмова від вакцинації?