- Головна
- Новини вакцинації
- Спалах поліомієліту в Україні оголошено завершеним – ВООЗ
Спалах поліомієліту в Україні оголошено завершеним – ВООЗ

Європейське регіональне Бюро ВООЗ оголосило спалах поліомієліту в Україні, виявлений у жовтні 2021 року, офіційно завершеним, повідомляють у Центрі громадського здоров’я. Країна зупинила передачу вірусу, який загрожував життю та майбутньому її дітей, й запобігла поширенню серед інших країн в умовах війни, що триває.
Комплексне реагування на спалах, ініційоване Міністерством охорони здоров’я України у грудні 2021 року, з кінця лютого 2022 року зіткнулося з численними проблемами, включаючи масове переміщення населення, руйнування медичної інфраструктури та порушення логістичних маршрутів доставки медпродукції.
“Зупинка розповсюдження поліовірусу в розпал руйнівної війни є великим досягненням та наочною демонстрацією найвищого рівня прихильності уряду України забезпеченню добробуту свого населення”, — заявили у Бюро ВООЗ в Україні.
Завершення спалаху узгоджено з рекомендаціями після комплексної оцінки спалаху, проведеної партнерами Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту (GPEI) та Європейською регіональною комісією із сертифікації ліквідації поліомієліту.
“Наразі спалах ліквідовано, але наша робота щодо запобігання поліомієліту та іншим захворюванням, яких можна уникнути за допомогою вакцин, в Україні триває попри всі перешкоди. Допоки поліомієліт буде глобальною загрозою, Україна залишатиметься вразливою. Тому Міністерство охорони здоров’я прагне посилити епіднагляд за хворобами, яким можна запобігти за допомогою вакцин, і працювати над досягненням та підтриманням високого рівня охоплення плановою імунізацією по всій країні, щоб захистити кожну дитину”, – заявив міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.
Нагадаємо, 30 грудня 2021 року Міністерство охорони здоров’я України затвердило план дій у відповідь на спалах поліомієліту, який включав, серед інших ініціатив, кампанію прискореної імунізації дітей віком від 6 місяців до 6 років, що не отримали необхідні дози в ході планової імунізації. Кампанія почалася в середині лютого 2022 року, але на її масштаб та темпи суттєво вплинула повномасштабна війна в Україні.
Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус.
У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.
Ліків проти поліо не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.
Існують безпечні та ефективні вакцина від поліомієліту – інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) та оральна поліовакцина (ОПВ). Використання вакцин обох типів забезпечує необхідний захист дітей як від безпосередньо захворювання так і від можливості стати носієм вірусу та заразити інших. Ефективність вакцинації від поліомієліту сягає 99% – 100% у разі отримання повного курсу щеплень.
В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно відповідно до Календаря щеплень згідно такого графіку:
у 2 місяці — 1 доза (ІПВ);
у 4 місяці — 2 доза (ІПВ);
у 6 місяців — 3 доза (ОПВ);
у 18 місяців — 4 доза (ОПВ);
у 6 років — 5 доза (ОПВ);
у 14 років — 6 доза (ОПВ).
Інші новини
Сучасна система зберігання вакцин за умов «холодового ланцюга» та посилення лабораторного потенціалу на рівні регіонів
Вірус папіломи людини. Чому вакцинація в підлітковому віці – найкращий захист
Міфи та правда про туберкульоз
Вебінар “Батьківство без стресу” пройшов на платформі Національного порталу з імунізації
Профілактична вакцинація проти сказу
Зимова Школа Вакцинації-2025 пройшла в Закарпатській області