Успішні кейси організації вакцинальних кампаній на рівні громад
«Наздоганяюча» catch-up кампанія з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дитячого населення, яка тривала протягом 5-ьох місяців в Україні, пройшла успішно. В трійці лідерів по областях – Одеська, Дніпропетровська та Тернопільська області. Відсоток охоплення дітей від 2 до 18 років, які свого часу не зробили щеплення вчасно, сягає майже 100%. Більшість ЦПМСД по завершенню кампанії мають перевиконання плану, але ми вирішили поговорити з медичними сестрами Маяківського та Роздільнянського ЦПМСД – тими закладами первинки, які мали високі показники охоплення ще на старті кампанії – та дізнатися секрети ефективності впровадження вакцинальних кампаній на рівні громад.
Розкажіть, будь ласка, за рахунок чого одразу вдалося вийти на стабільні показники охоплення щепленнями й тримати провідні позиції протягом всієї кампанії?
Ми одразу правильно спланували роботу з проведення кампанії. Була організована зустріч з педіатрами та сімейними лікарями, всі мали чіткі завдання. Всі планово обдзвонювали батьків задекларованих у них дітей. У нас педіатри напам’ять знають «своїх дітей», громада невелика. Причому керівництво нашої громади, а також освітяни, мають чітку позицію в питанні вакцинації. Вони самі всі щеплені від СOVID-19, мають щеплення АДП-М, вакцинуються від грипу. Наш голова громади брав участь у вакцинації лідерів думок. Це нам дає додатковий важель у комунікації з батьками нашої громади, – розповідає Наталя Дяченко, головна медична сестра Маяківського центру первинної медико-санітарної допомоги.
Наталя Дяченко – головна медична сестра Маяківського ЦПМСД
На рівні управління освіти також було проведено роз’яснення з приводу того, що не можна допускати до офлайн відвідування навчальних закладів – як дошкільних, так і середньої освіти – дітей, які не отримали пропущеного щеплення від кору, паротиту та краснухи і не надали підтверджуючих документів. Це стало вагомим важелем у просуванні catch-up кампанії в Маяківській громаді.
Головним було правильно внести дані в ЕСОЗ (електронну систему охорони здоров’я – ред.): від цього залежало, які охоплення та показники буде мати заклад охорони здоров’я. Тому я самостійно знайшла відповідне навчання на сайті Національної служби здоров’я України, ознайомилась з ним, потім провела роботу з лікарями, які вносили дані. Це дало можливість в перші місяці робити виправити помилки, які вже були зроблені, а потім не допускати їх в подальшому, – відзначила Людмила Якименко, головна медична сестра Роздільнянського центру первинної медико-санітарної допомоги.
Медики Роздільнянського ЦПМСД під час робочого виїзду. Людмила Якименко – головна медична сестра, перша зліва.
Чи залишились діти, які ще не отримали пропущене щеплення КПК?
Так, в нашій громаді таких 4-и дитини, проте це ті, які виїхали за кордон, але залишаються нашими декларантами. На жаль, нам досі не вдалося з ними зв’язатися, аби з’ясувати їхній вакцинальний статус, – прокоментувала Наталя Дяченко. – Відсутність на національному рівні механізму, який би давав можливість вилучати таких дітей з плану, на жаль, поки нема. Тому такі діти рахуються як невакциновані.
Що б ви порекомендували іншим головним медичним сестрам первинної ланки, аби так само успішно впроваджувати подібні вакцинальні кампанії?
Гадаю, що успіх криється в трьох основних складових . По-перше, на початку кампанії ефективно спланувати роботу. Маю на увазі поставити чіткі завдання: яких дітей треба записати на щеплення, в які терміни їх провакцинувати, не затягувати з внесенням даних в ЕСОЗ. По-друге, правильна комунікація з батьками – від цього залежить дуже багато, якщо лікар чи медсестра можуть пояснити мамі чи татові, чому варто їхній дитині надолужити щеплення, що здоров’я дитини – це відповідальність батьків, що маємо війну, – а це додатковий ризик тощо. Останній секрет – це довіра медичних працівників одне до одного, коли всі разом працюють на спільний результат, не бояться запитати, якщо чогось не знаєш, проконсультуватися, – відзначила Наталя Дяченко.
Хочу сказати, що робота в проєкті «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» також сприяла тому, що ми так ефективно відпрацювали цю кампанію, оскільки ми вже мали чіткий алгоритм організації та планування роботи мобільних команд по селам, вчасного звітування та проведення зустрічей з промоції вакцинації – саме цей досвід нам став в нагоді під час організації та проведення catch-up кампанії в наших громадах, – підсумувала Людмила Якименко.
Спілкувалася Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації.
Медики амбулаторії Маяківського ЦПМСД у селі Йосипівка. Наталя Дяченко – першла зліва.
Фото надані проєктом “Розбудова стійкої системи громадського здоров`я” на запит редації Національного порталу з імунізації із згоди спікерів.
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?