- Головна
- Новини вакцинації
- Вакцинація дорослих від поліомієліту. Роз’яснення експерта
Вакцинація дорослих від поліомієліту. Роз’яснення експерта

У вересні 2023 року Європейське регіональне Бюро ВООЗ оголосило про завершення спалаху поліомієліту в Україні, який було виявлено у жовтні 2021 року. Нагадаємо, 30 грудня 2021 року Міністерство охорони здоров’я України затвердило план дій у відповідь на спалах поліомієліту, який включав, серед інших ініціатив, кампанію прискореної імунізації дітей віком від 6 місяців до 6 років, що не отримали необхідні дози в ході планової імунізації. Кампанія почалася в середині лютого 2022 року, але на її масштаб та темпи суттєво вплинула повномасштабна війна в Україні, тому її було завершено через півтора роки. В період спалаху до сімейних лікарів часто зверталися дорослі із запитаннями: чи можу я захворіти, як я можу захистити себе, чи вакцинують дорослих від поліомієліту тощо. Ми вирішили звернутися до постійного коментатора нашої новинної рубрики Руслана Савчука, головного державного санітарного лікаря Івано-Франківської області, генерального директора ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України», та отримати відповіді на питання щодо вакцинації дорослих від поліомієліту.
Чи хворіють на поліомієліт дорослі і якщо так, то як можна себе захистити?
Дорослі також можуть хворіти на поліомієліт, проте у групі ризику перебувають діти до 15 років (особливо до 5 років) через те, що діти є більш сприйнятливими до цієї хвороби. Дорослі за потреби також можуть вакцинуватись від поліомієліту: в першу чергу вакцинація показана тим, хто виїжджає за кордон. До групи людей з високим ризиком захворюваності також належать:
- Люди, що подорожують до країн, де фіксуються спалахи поліомієліту (Нігерія, Афганістан, Пакистан).
- Люди, які є співробітниками наукових лабораторій, в яких проводяться роботи з вірусом поліомієліту.
- Персонал медичних установ, що контактує з пацієнтами, у яких підозрюється або діагностовано поліомієліт.
Для дорослих, які входять в групу ризику та не отримали щеплення в дитинстві, графік щеплення буде наступним: перша доза – якнайшвидше; друга доза вводиться після 1 чи 2 місяців після першої; третя доза через 6-12 місяців після другої. Якщо дорослий пацієнт отримував у дитинстві 1-2 дози вакцини, для нього графік вакцинації передбачає введення однієї або двох доз відповідно. Дорослим, які мали три щеплення, у дорослому віці достатньо отримати лише одне щеплення.
Якою вакциною проводиться щеплення від поліомієліту у дорослому віці?
Щеплення дорослим проводиться інактивованою поліомієлітною вакциною ІПВ.
Яку реакцію очікувати на щеплення від поліо в дорослому віці? Чи вона буде чимось відрізнятися від реакції у дитячому віці?
Дорослих вакцинують тільки ІПВ. Реакція на щеплення у будь-якому віці однакова, все залежить від індивідуальної відповіді організму на щеплення. Можливі реакції після щеплення проти поліомієліту, які не є приводом звернення до лікаря, наступні: невелика набряклість у місці введення ін’єкції, нетривале підвищення температури не більше 38,0 С0 не більше 1-2 дні, почервоніння у місці уколу не більше 8 см, нудота та одноразова блювота, підвищена збудливість і нервозність.
Тож якщо ви є дорослою людиною, не отримали щеплення у дитячому віці від поліомієліту та входите до групи ризику інфікування, я рекомендую вакцинуватись та захистити себе від цього страшного захворювання, – підсумовує Руслан Савчук.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова