55 випадків кору зафіксували в Україні в 2023 році – МОЗ
В Україні упродовж 11 місяців 2023 року зареєстрували 55 випадків кору (з них 31 – у дітей віком до 17 років), повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я України.
Захворювання виявляли в 13 областях України та столиці. Найбільше випадків:
- на Тернопільщині — 12,
- м. Києві — 10
- у Львівській області – 7.
Серед дітей, які захворіли на кір у 2023 році, 12 % не мали жодного щеплення, 30 % — лише одне, у 20 % випадків інформації про вакцинацію не було.
В Україні було зафіксовано 5 точкових спалахів кору протягом 2023 року, які вдалося локалізувати і які не переросли в масові захворювання.
Влітку була організована загальнонаціональна кампанія з «наздоганяючої вакцинації». За 3 місяці пропущені планові щеплення надолужили 153 тисячі дітей.
Зараз вакцина проти кору є у кожній області. Вона є безоплатною. Щоби вакцинуватися за Національним календарем профілактичних щеплень чи надолужити пропущені щеплення, зверніться до педіатра або сімейного лікаря!
За Національним календарем кожна дитина має отримати дві дози вакцини проти кору: в 12 місяців та в 6 років. Вакцина є трикомпонентною: вона дозволяє сформувати специфічний імунітет проти кору, паротиту та краснухи. Ліків проти кору не існує, тому вакцинація — єдиний засіб захисту проти хвороби. Якщо дитина проконтактувала з хворим на кір, то рекомендовано проведення екстренної вакцинації протягом 72 годин з моменту контакту навіть якщо другу дозу вакцини дитина отримає раніше, ніж у віці 6 років. Ця доза зараховується як друга згідно Календаря і не потребує повторення у віці 6 років.
Що таке кір?
Кір – це гостра інфекційна хвороба, що викликається вірусом з родини параміксовірусів. Кір є одним з найзаразніших захворювань в світі, що може призводити до серйозних ускладнень. У випадку контакту з вірусом кору захворіє 9 з 10 людей, що не мають імунітету проти хвороби.
Основна небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із людиною-носієм. Достатньо просто побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина, адже вірус циркулює в приміщенні ще протягом 2 годин після того, як його залишив хворий. Також підступність захворювання в тому, що приблизно у третини захворілих спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом (запаленням серцевого м’яза) та енцефалітом (запаленням головного мозку). Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей. У середні віки кір часто називали «дитячою чумою».
Як можна заразитись кором?
Передається хвороба повітряно-крапельним шляхом: захворіла особа виділяє вірус у повітря з крапельками слини при розмові, обіймах, поцілунках, чханні, кашлі. Близько двох годин вірус ще буде циркулювати в приміщенні та залишатись на поверхнях, на які інфікована людина чхала чи кашляла. Ризик заразитись у осіб, що не мають імунітету проти кору, складає близько 90 відсотків.
Через який час після зараження кором з’являться перші симптоми?
Симптоми захворювання проявляються за 7-14 днів після контакту з вірусом. Важливо: хворий заразний за 2-3 дні до появи перших симптомів захворювання, весь період катаральних проявів та перші 4 дні з початку висипів. Тож якщо ви дізналися, що мали контакт з хворим на кір, не маючи імунітету проти захворювання, отримайте екстрене щеплення проти кору та уникайте контактів з іншими людьми, особливо з особами з груп медичного ризику – людьми понад 60 років, пацієнтами з супутніми захворюваннями, вагітними, немовлятами.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?