Чому вакцинація освітян – це важливо?
Нещодавно Центр громадського здоров’я України інформував про нові випадки смерті від СOVID-19, грипу та перевищення епідпорогу захворювань в одній з областей України. Тож ми вирішили нагадати, що значну роль у створенні колективного імунітету в громадах грають освітяни. Чому саме вони, роз’яснює сімейна лікарка, експертка з вакцинації Зоя Чорна, спікерка на зустрічах з промоції вакцинації в громадах в рамках впровадження проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Освітяни входять до групи ризику
Освітяни, як і медики, входять до групи медичного ризику, оскільки кожного дня комунікують з великою кількістю як дітей, так і дорослих. Така ситуація інфекційного ризику є показанням до вакцинації і не лише проти СOVID-19, але й проти грипу, дифтерії та інших інфекційних захворювань.
Освітяни, так само як і працівники соціальної сфери (торгівлі, банківської сфери, сфери обслуговування), які також кожного дня стикаються з великою кількістю осіб, повинні першочергово робити щеплення, оскільки це захистить не лише їх самих, а й убезпечить велику кількість інших людей від можливого інфікування. Коли ж мова йде про дітей, то ризик збільшується в декілька разів, бо діти частіше, ніж дорослі, хворіють на респіраторні захворювання та з більшою ймовірністю поширюють його серед інших, в тому числі серед членів своїх сімей.
Освітянська спільнота є лідером суспільної думки в громаді та взірцем для своїх вихованців
Освітянська думка є авторитетною для людей, передусім у сільські місцевості. Якщо вчитель/викладач/ вихователь публічно демонструє свою думку, то ця думка має значну підтримку у громаді. Бо освітяни є взірцем як для батьків, так і для самої малечі.
Окрім того, діти, які отримують знання в навчальних закладах, потім стануть дорослими. І якщо в дитинстві вони матимуть досвід комунікації з вчителями, які володіють перевіреною інформацією про вакцинацію, то існує висока вірогідність того, що ці діти будуть вакцинуватися і в подальшому вакцинувати своїх дітей.
«Друзі, знайомі та батьки вихованців, учні, студенти рівнятимуться на освітян і теж захочуть захиститися від інфекцій шляхом вакцинації, оскільки будуть робити свій свідомий вибір, спираючись на достовірну інформацію», – коментує Зоя Чорна.
Вакцинація збереже сімейні кошти та ваш особистий час
На жаль, лікування COVID-19 може виявитись дороговартісним у випадку ускладнень. Тому вакцинація заощадить кошти сімейного бюджету. Також вам не потрібно буде витрачати два чи три тижні, а, може, й місяць свого життя на лікування. Не варто забувати, що головна цінність – це якість життя, а не його тривалість. «Без вакцинації якість життя може суттєво знизитись внаслідок захворювання, якому можна було легко та ефективно запобігти”, – відзначає Зоя Чорна.
Вакцинація збереже від ускладнень хвороби
СОVID-19 може призводити до ускладнень, які часто лікуються набагато складніше, ніж саме захворювання. Вакцинація ж з високою вірогідністю забезпечить легкий перебіг хвороби без ускладнень, якщо вакцинована особа все ж захворіє.
«Тож закликаю задуматись над цим аргументом, коли ви робите свій вибір щодо вакцинації », – акцентує Зоя Чорна.
Тож нагадуємо, які щеплення є важливими для освітян:
- від дифтерії та правця кожні 10 років,
- від грипу щорічно,
- від COVID-19 ( на сьогодні базовий курс вакцинації складає 3 дози – 2 основні та 1 бустерне щеплення; групам медичного ризику рекомендована наступна бустерна доза, якщо від попередньої минуло 6 місяців і більше).
Також варто отримати рекомендовані щеплення, виходячи з індивідуальних потреб кожного.
Перевірену інформацію про вакцинацію можна отримати на Національному порталі з імунізації, на сайтах МОЗ України, ЦГЗ України, ВООЗ у спільнотах , тематичних сторінках. Також, якщо ви не знайшли відповіді на своє питання, можна звернутися безпосередньо до експертів, які співпрацюють з Національним порталом з імунізації.
Також рекомендуємо освітянам до використання у роботі сценарії уроків на тему вакцинації для закладів середньої та дошкільної освіти, а для доозброєння доказовими знаннями щодо вакцинації від СOVID-19 – збірник, в якому акумульовані відповіді на найпоширеніші запитання.
Аби отримати щеплення проти COVID-19, зверніться до свого сімейного лікаря або до найближчого пункту щеплення!
Вакцинуйтесь, бо ви того варті!
Спілкувалась Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації
Від Сovid-19 вакцинується вчитель Слобідського ліцею Юрій Фраценюк (Роздільнянська громада на Одещині). Фото надано проєктом “Розбудова стійкої системи громадського здоров`я”. Вакцинація проводилась мобільними командами за підтримки проєкту.
Зоя Чорна, експертка з вакцинації, надає правдиву інформацію про вакцинацію освітянам Виноградарського ліцею (Одеська область,. Роздільнянська громада) під час зустрічі з промоції вакцинації в межах впровадження проєкту.
Ганна Лєснікова, координатоорка з вакцинації проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров`я” передає тематичну поліграфію у подарунок освітянам Старостинського ліцею (Одеська область, Роздільнянська громада).
Освітяни Виноградарського ліцею разом з командою проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров`я” після проведення просвітницької зустрічі (Одеська область, Роздільнянська громада).
Інші новини
У Чернівецькій області зареєстровано спалах кору
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 2
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 1
ЮНІСЕФ доставив в Україну 100 000 доз вакцини від дифтерії та правця
Перебіг вакцинальної кампанії від грипу серед когорти дітей віком до 6 років: досвід одеської дитячої поліклініки
В Одесі обговорили стратегію вакцинопрофілактики в Україні