Чи не запізно вакцинуватись проти грипу в січні? Роз’яснює експерт
Мабуть, багато хто чув про те, що робити щеплення від грипу нібито потрібно лише до початку сезону захворюваності, а вакцинація, з певних причин проведена пізніше, не лише неефективна, а й шкідлива. Але чи вірним є це твердження? Чи, можливо, це лише черговий популярний “міф”? На це запитання відповідає експерт: лікар-імунолог, завідувачка відділу імунопрофілактики ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Людмила Самойленко.
«Коли вакцина вводиться в період зростання захворюваності, використовується принцип екстреної профілактики. Вакцина вводиться внутрішньом’язово, тому іммунна система “бачить” її практично через 20- 30 хвилин. І одразу починають працювати неспецифічні фактори захисту – це ті ланки імунної системи, що першими включаються в захист.
На 7 день після вакцинації починається вироблення антитіл; на 10 день їх кількість складає близько 50% , на кінець третього тижня антитіла практично повністю вироблені, і це означає, що пацієнт захищений.
Інкубаційний період грипу (час розмноження вірусу в організмі до початку хвороби) продовжується до 4-х днів.
В ситуації з вакциною імунна система ніби біжить «наввипередки» з вірусом. Якщо ми вакциновані, то імунна система буде готова до зустрічі з ним.
Таким чином вакцинація ефективна навіть у випадку, коли щеплення зробили в інкубаційному періоді захворювання – в цьому випадку перебіг захворювання буде легшим».
Таким чином, міф, що вакцинуватися від грипу можна лише до початку зростання захворюваності, спростовано.
Реальність полягає в тому, що вакцинуватися від грипу можна протягом всього сезону захворюваності і навіть в інкубаційному періоді хвороби. Особливо актуальним це є для груп медичного ризику: дітей до п’яти років, літніх людей, пацієнтів з хронічними захворюваннями та вагітних. Тому якщо з певних причин ви ще не встигли зробити щеплення від грипу, обов’язково зробіть його зараз та захистіть себе та своїх близьких від захворювання та його ускладнень.
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?