Все про “Згоду батьків на щеплення”: коментар експерта
Одним з найпоширеніших запитань батьків щодо вакцинації є питання щодо згоди на щеплення: чому її треба підписувати? чи означає це, що лікарі не гарантують, що щеплення не завдадуть шкоди їхній дитині? чи не звинуватять батьків, якщо з дитиною станеться щось погане після щеплення? Ми вирішили прояснити ситуацію щодо цього документу та звернулись за роз’ясненням до Ганни Єфіменко, лікарки – інтерна спеціальності «Педіатрія» КНП «Дитяча міська поліклініка №6 Сompass».
Поясніть, будь ласка, що це за документ – згода батьків на щеплення дитини?
Перед кожним щепленням дитини передбачений обовʼязковий базовий огляд педіатра, під час якого лікар збирає анамнез і скарги пацієнта, оцінює стан дитини: чи здорова вона, чи ні. Вся ця інформація вноситься у форму № 063 -2/о, яка правильно називається «Інформована згода та оцінка стану здоров’я особи або дитини одним з батьків або іншим законним представником дитини на проведення щеплення або туберкулінодіагностики». Це документальне підтвердження проведення вакцинації за згоди пацієнта або його законних представників.
Важливо розуміти, що згода підписується батьками перед будь-яким медичним втручанням, що проводиться дитині. Адже згідно Основ законодавства України про охорону здоров’я, статті 43, “Згода інформованого відповідно до статті 39 цих Основ пацієнта необхідна для застосування методів діагностики, профілактики та лікування. Щодо пацієнта віком до 14 років (малолітнього пацієнта), а також пацієнта, визнаного в установленому законом порядку недієздатним, медичне втручання здійснюється за згодою їх законних представників”.
Форма № 063 -2/о, затверджена на виконання цієї норми Закону, – це обов’язковий документ, затверджений Наказом МОЗ №1086 від 31.12.2009.
Він складається з:
- паспортної частини;
- контрольних запитань щодо самопочуття в день щеплення;
- інформації про наявність/відсутність хронічних захворювань, алергічних реакцій та переливань імуноглобулінів/компонентів крові протягом останнього року;
- інформації про те, від чого саме проводиться вакцинопрофілактика;
- даних і підпису медичного працівника, який проводив опитування про стан дитини, та підпису батьків, що засвідчує їхню згоду на проведення щеплення.
Тож на що саме дають згоду батьки, коли підписують цю згоду?
Батьки дають згоду на медичне втручання, що проводиться дитині, в даному випадку – на профілактичне щеплення.
Батьки своїм підписом підтверджують, що лікар:
- ознайомив їх з усією інформацією про вакцину,
- відповів на їхні запитання щодо щеплення,
- повідомив про наслідки відмови від вакцинації,
- розповів про протипоказання та можливі поствакцинальні реакції,
- також дають згоду на проведення медичного втручання (в цьому конкретному випадку – щеплення) їхній дитині.
Якщо дитина матиме серйозну побічну реакцію на щеплення, то хто несе відповідальність за ситуацію, що склалася? Батьки чи лікар? Чи правда, що, підписуючи інформовану згоду на медичне втручання дитині, батьки таким чином “знімають відповідальність” з лікаря за можливі негативні наслідки цього медичного втручання?
Важливо розуміти, що підписання інформованої згоди на медичне втручання не знімає з лікаря жодної відповідальності, яку він має згідно посадових обов’язків. Лікар має виконувати будь-яку процедуру згідно галузевих стандартів і правил. І боротися з негативними наслідками процедури, якщо вони матимуть місце, незалежно від того, чи давав пацієнт згоду на проведення цієї процедури. Інформована згода на медичне втручання – це дозвіл на втручання дозволеним законом препаратом і способом, не більше й не менше. Спекуляції навколо цього документу не мають нічого спільного ані з метою його використання, ані з його змістом, і використовуються недобросовісними людьми для залякування батьків, які мають сумніви щодо доцільності вакцинації, – відзначає Ганна Єфіменко.
Що ж до власне вакцинації, то це спільна відповідальність медичних працівників і батьків для створення здорового та щасливого підростаючого покоління.
Медики забезпечують суворе дотримання правил зберігання вакцин, обов’язкове проведення огляду перед вакцинацією, детальне консультування та правильність виконання всіх медичних маніпуляцій.
Батьки, зі свого боку, є відповідальними за дотримання призначень і рекомендацій лікаря щодо вакцинопрофілактики та алгоритму дій в поствакцинальний період. У разі виникнення серйозних поствакцинальних реакцій батьки одразу мають звертатись за кваліфікованою медичною допомогою.
З приводу імунізації наполегливо рекомендую усім батькам зрозуміти, що ризик виникнення серйозних побічних реакцій неймовірно малий у порівнянні з ризиками тяжких ускладнень захворювань, які можна попередити вакцинопрофілактикою.
Чи існує якийсь алгоритм отримання щеплення дитиною, якщо батьки не підписали згоду на щеплення?
Всі планові щеплення дітям можуть бути здійснені лише за умови підписання згоди батьками. Ця згода не потрібна лише у разі наявності ознак ПРЯМОЇ ЗАГРОЗИ ЖИТТЮ пацієнта за умови неможливості отримання з обʼєктивних причин згоди на таке втручання від самого пацієнта/його законних представників. Це регулюється ч. 2 ст. 43 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоровʼя». Прикладом є екстрена вакцинація від сказу в разі звернення за медичною допомогою з приводу укусів, подряпин, ослинення хворими або підозрюваними щодо захворювання на сказ тваринами.
В усіх інших випадках підписання згоди є обов’язковим для проведення планової вакцинації дітям.
Підсумовуючи нашу розмову, хочу зазначити наступне: всі батьки повинні розуміти, що лікарі – це люди, в основі професії яких лежить ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. Бо ми кожного дня беремо на себе відповідальність за ваше здоров’я. Це медична етика, яка діє негласно, тому жоден лікар не буде свідомо робити якісь дії, які нашкодять здоров’ю дитини чи дорослого, – коментує Ганна Єфіменко.
Довіряйте своєму сімейному лікарю/педіатру, дослухайтесь до його рекомендацій та виконуйте його настанови, тоді ви й ваші діти завжди будуть здорові!
Спілкувалась Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації.
Ганна Єфіменко з директором КНП «Дитяча міська поліклініка №6 Сompass» ОМР Сергієм Горіщаком. Фото взяте із профілю ФБ Ганни Єфіменко.
Інші новини
У Чернівецькій області зареєстровано спалах кору
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 2
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 1
ЮНІСЕФ доставив в Україну 100 000 доз вакцини від дифтерії та правця
Перебіг вакцинальної кампанії від грипу серед когорти дітей віком до 6 років: досвід одеської дитячої поліклініки
В Одесі обговорили стратегію вакцинопрофілактики в Україні