Спалахи ротавірусу в Одесі та Запоріжжі: що відомо?
В Одесі та на Запоріжжі виявлено спалахи ротавірусної інфекції, повідомляють у Центрі громадського здоров’я.
Упродовж 19-25 січня 2024 року в Одесі госпіталізували п’ятьох дітей з попереднім діагнозом “Гострий гастроентероколіт”. Під час лабораторного обстеження було виявлено ротавірус.
Встановлено, що усі хворі діти відвідували один дошкільний заклад. На сьогодні провели обстеження контактних осіб, відібрали проби харчових продуктів, води та змивів, щоб встановити джерело гострої кишкової інфекції.
Станом на 29 січня нових випадків захворювання не зареєстровано. Тривають протиепідемічні заходи й лабораторні дослідження.
Також спалах ротавірусної інфекції було зафіксовано 20 січня у Запорізькій області. Зареєстровано 17 хворих, всі дорослі. Це — 15 пацієнтів та 2 співробітники одного з медзакладів закритого типу. У 16 випадках діагноз підтверджено лабораторно, 13 з них вже виписали, 3 залишаються на стаціонарі. На сьогодні епідрозслідування триває, встановлено коло контактних осіб. Станом на 27 січня у закладі нових випадків захворювання не зареєстровано.
Нагадаємо, у 2023 році в Україні було зареєстровано 3 000 випадків ротавірусної інфекції.
Що таке ротавірусна інфекція й чим вона небезпечна?
Ротавірусна інфекція (ротавірусний ентерит) — хвороба, що є найчастішою причиною тяжкої діареї, нерідко смертельної, особливо у немовлят і маленьких дітей. Згідно даних Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), ротавірус є найбільш поширеною в світі причиною важких діарей, що призводять до зневоднення, в дітей до 5 років: в результаті щорічно близько 25 мільйонів осіб звертається за медичною допомогою, а близько 2 мільйонів осіб госпіталізується.
Майже кожна дитина у світі до 5-річного віку заражається ротавірусом принаймні один раз. Ротавірус є найбільш поширеною причиною діареї в дітей віком від 6 місяців до 4–5 років у всьому світі. Проте хворіти можуть і дорослі. У них захворювання зазвичай протікає в легкій формі з менш вираженими симптомами. До того ж, це захворювання може мати епідемічний характер.
Джерелом ротавірусів є людина. Інфікування відбувається фекально-оральним шляхом як безпосередньо, так і під час контакту з поверхнями і предметами, що могли бути забруднені: іграшками, підлогою, меблями, одягом тощо, а також під час їжі. У фекаліях хворого ротавірус зберігаєтся до появи симптомів і до 10 днів після їх зникнення, а на поверхнях і предметах — кілька тижнів.
Як захиститися від ротавірусної інфекції?
Основними методами профілактики ротавірусної інфекції є вакцинація та дотримання правил особистої гігієни (миття рук після відвідування туалету та громадських місць, перед їжею), а також правил обробки їжі та води. Проте дотримання правил особистої гігієни, на жаль, недостатньо для контролю поширення ротавірусної інфекції.
Вакцина захищає немовлят від ротавірусних гастроентеритів і розвитку тяжких форм захворювання. В Україні щеплення проти ротавірусної інфекції відносять до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом. Для вакцинації від ротавірусної інфекції можна використати одну з двох вакцин, зареєстрованих в Україні та в світі:
Ротарикс (курс складається з 2-х доз: першу необхідно ввести не раніше віку 6 тижнів і не пізніше віку віку 15 тижнів, другу – до віку 24 тижнів, мінімальний інтервал між дозами складає 4 тижні).
Ротатек (курс складається з 3 доз: першу слід ввести не раніше віку 6 тижнів і не пізніше віку 12 тижнів. Інтервал між застосуванням доз – не менше 4 тижнів. Бажано, щоб курс вакцинації, який складається з трьох доз, закінчився до досягнення дитиною віку 20-22 тижні. При необхідності третю (останню) дозу можна ввести у віці до 32 тижнів).
Вакцини проти ротавірусної інфекції мають високу ефективність: 9 з 10 вакцинованих дітей сформують захист проти тяжкого перебігу хвороби, а 7 з 10 вакциновних дітей будуть захищені від захворювання будь-якої тяжкості.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Результати опитування щодо ставлення до вакцинації в громадах
Спалах гепатиту В зафіксовано на Львівщині
Стартувала доставка вакцин проти COVID-19 та грипу в регіони
МОЗ оприлюднило проєкт наказу про внесення змін до Календаря щеплень
Статистика охоплень щепленнями в Україні: станом на 1.12.2024
Про вакцинацію дітей під час війни: розмова з сімейною лікаркою