- Головна
- Новини вакцинації
- Кожен випадок правця в дитини – це трагедія, якої можна уникнути, – Федір Лапій
Кожен випадок правця в дитини – це трагедія, якої можна уникнути, – Федір Лапій

У Черкаській області зареєстровано випадок правця у 13-річної жительки Уманського району: про це повідомили у Черкаському обласному центрі контролю та профілактики хвороб. Потерпілу шпиталізували до КНП «Черкаська обласна дитяча лікарня ЧОР». Їй надають кваліфіковану медичну допомогу.
Що наразі відомо про цей випадок і як можна попередити подібні трагедії в майбутньому? Про це редакція Національного порталу з імунізації поспілкувалась з Федором Лапієм – головою Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, кандидатом медичних наук, лікарем-інфекціоністом.
Що наразі відомо про випадок правця на Черкащині? Чи відомо, як дитина інфікувалась?
Кожен випадок правця в дитини – це трагедія, якої можна було б уникнути, якби дитина була вакцинована. Адже ніхто з нас не застрахований від якихось травм, а інфікуватись можна навіть через незначну травму. Згідно з інформацією, яку я маю від колег, в даному випадку була побутова травма, і вона не була значною. Була пошкрябина в ділянці за вухом, нанесена ціпком, на який був прив’язаний собака. Дитина не була вакцинована проти правця. Зараз спостерігаємо досить тяжкий перебіг хвороби, що потребує перебування дитини в реанімаційному відділенні.
Уточніть, будь ласка, що мається на увазі під тяжким перебігом правця?
Коли мова йде про тяжкий перебіг правця, є таке поняття як генералізована форма, коли спостерігається спазм, судоми м’язів у всьому тілі, так що тіло аж вигинається в дугу. Звісно, тут медики мають можливість полегшити цей стан та вводять відповідні препарати. Проте це не означає, що потрібно нехтувати питанням вакцинації та розраховувати на медикаментозну допомогу у випадку хвороби: на жаль, все одно не всі можливості є в медиків на сьогоднішній день, аби повністю позбавити пацієнта страждань. Важливо розуміти, що навіть за умови успішного лікування матимуть місце страждання дитини та необхідність перебування її в реанімаційному відділенні; потім ще буде тривалий період відновлення.
Наскільки вакцинація проти правця ефективна? Чому потрібно регулярно проводити ревакцинацію?
Вакцина надзвичайно ефективна: згідно з результатами клінічних досліджень, ефективність курсу щеплень проти правця сягає 100%. Але зважаючи на те, що правець – це хвороба, яка зумовлена дією токсину, а вакцина забезпечує утворення антитіл, які будуть нейтралізувати цей токсин, то для підтримання захисту проти правця необхідно проводити ревакцинацію протягом всього життя. Ревакцинація проводиться і в дитячому віці, і протягом всього дорослого життя, аби підтримувати захисний рівень антитіл. Вакцина на сьогоднішній день наявна в Україні в достатній кількості, і варто звернутися до свого лікаря сімейної медицини, аби перевірити, чи нема пропущеної вакцинації, за потреби отримати ревакцинацію й бути захищеним від правця.
Довідково: згідно з Національним календарем щеплень, вакцинація проти правця та дифтерії проводиться у віці 2, 4, 6 та 18 місяців, 6 та 16 років; надалі ревакцинальні дози вводяться кожні 10 років. Вакцинація від правця та дифтерії забезпечується коштом держави і є безоплатною для пацієнтів – як для дітей, так і для дорослих.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова