Кожен випадок правця в дитини – це трагедія, якої можна уникнути, – Федір Лапій
У Черкаській області зареєстровано випадок правця у 13-річної жительки Уманського району: про це повідомили у Черкаському обласному центрі контролю та профілактики хвороб. Потерпілу шпиталізували до КНП «Черкаська обласна дитяча лікарня ЧОР». Їй надають кваліфіковану медичну допомогу.
Що наразі відомо про цей випадок і як можна попередити подібні трагедії в майбутньому? Про це редакція Національного порталу з імунізації поспілкувалась з Федором Лапієм – головою Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, кандидатом медичних наук, лікарем-інфекціоністом.
Що наразі відомо про випадок правця на Черкащині? Чи відомо, як дитина інфікувалась?
Кожен випадок правця в дитини – це трагедія, якої можна було б уникнути, якби дитина була вакцинована. Адже ніхто з нас не застрахований від якихось травм, а інфікуватись можна навіть через незначну травму. Згідно з інформацією, яку я маю від колег, в даному випадку була побутова травма, і вона не була значною. Була пошкрябина в ділянці за вухом, нанесена ціпком, на який був прив’язаний собака. Дитина не була вакцинована проти правця. Зараз спостерігаємо досить тяжкий перебіг хвороби, що потребує перебування дитини в реанімаційному відділенні.
Уточніть, будь ласка, що мається на увазі під тяжким перебігом правця?
Коли мова йде про тяжкий перебіг правця, є таке поняття як генералізована форма, коли спостерігається спазм, судоми м’язів у всьому тілі, так що тіло аж вигинається в дугу. Звісно, тут медики мають можливість полегшити цей стан та вводять відповідні препарати. Проте це не означає, що потрібно нехтувати питанням вакцинації та розраховувати на медикаментозну допомогу у випадку хвороби: на жаль, все одно не всі можливості є в медиків на сьогоднішній день, аби повністю позбавити пацієнта страждань. Важливо розуміти, що навіть за умови успішного лікування матимуть місце страждання дитини та необхідність перебування її в реанімаційному відділенні; потім ще буде тривалий період відновлення.
Наскільки вакцинація проти правця ефективна? Чому потрібно регулярно проводити ревакцинацію?
Вакцина надзвичайно ефективна: згідно з результатами клінічних досліджень, ефективність курсу щеплень проти правця сягає 100%. Але зважаючи на те, що правець – це хвороба, яка зумовлена дією токсину, а вакцина забезпечує утворення антитіл, які будуть нейтралізувати цей токсин, то для підтримання захисту проти правця необхідно проводити ревакцинацію протягом всього життя. Ревакцинація проводиться і в дитячому віці, і протягом всього дорослого життя, аби підтримувати захисний рівень антитіл. Вакцина на сьогоднішній день наявна в Україні в достатній кількості, і варто звернутися до свого лікаря сімейної медицини, аби перевірити, чи нема пропущеної вакцинації, за потреби отримати ревакцинацію й бути захищеним від правця.
Довідково: згідно з Національним календарем щеплень, вакцинація проти правця та дифтерії проводиться у віці 2, 4, 6 та 18 місяців, 6 та 16 років; надалі ревакцинальні дози вводяться кожні 10 років. Вакцинація від правця та дифтерії забезпечується коштом держави і є безоплатною для пацієнтів – як для дітей, так і для дорослих.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Стартували освітні курси для другої групи фармацевтів, що проводитимуть вакцинацію в аптеках
Як ви ставитеся до вакцинації? Пройдіть опитування
Вакцинуватися людям з ослабленим імунітетом — життєво необхідно!
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ