Страхи та упередження щодо вакцинації пацієнтів з онкозахворюваннями. Розвінчуємо разом з лікарем-педіатром Іриною Капшук.
В лютому 2024 року в Україні розпочалася вакцинальна кампанія проти грипу для осіб з груп ризику. Особливу увагу цього року приділено вакцинації онкохворих пацієнтів. Зокрема, з нагоди Всесвітнього дня боротьби проти раку вакцинація розпочалась у Рівному серед онкохворих людей — в обласному протипухлинному центрі. Отримати безоплатні щеплення мали змогу пацієнти та працівники медичного закладу. Наступним медзакладом, що організував вакцинацію співробітників та пацієнтів, був Національний інститут раку в Києві.
На жаль, попри те, що онкохворі мають підвищений ризик тяжкого перебігу грипу та інших захворювань, страхи та упередження часто стають на заваді отримання необхідних щеплень цією групою пацієнтів. Аби розвінчати деякі популярні “міфи” про щеплення онкохворих, редакція Національного порталу з імунізації звернулася за коментарем до Ірини Капшук – лікаря-педіатра, медичної директорки з поліклінічної роботи ТОВ “Дім медицини Odrex”.
“Наявність онкозахворювання не повинна зупиняти нас на шляху захисту від інфекційних захворювань. Навпаки, розуміння того, що під час лікування ми будемо мати імуносупресію, повинно спонукати нас захищатись та створювати безпечне середовище.
Щоб досягти перемоги над онкозахворюванням, у тому числі, обов’язково необхідно подбати, щоб нам не заважали оточуючі нас інфекції. Головне – робити це у правильний час та із урахуванням певних особливостей.
Доведено численними дослідженнями та досвідом медицини у світі – онкологічні пацієнти можуть безпечно отримувати неживі вакцини.
По можливості провести вакцинацію необхідно до початку хіміотерапії (далі – ХТ) або лікування іншими імуносупресивними препаратами, оскільки під час неї імунна відповідь на щеплення буде слабкою, хоча у певних випадках слабка відповідь краще ніж відсутність захисту.
Ризик інфекційних хвороб у пацієнтів з онкологічними захворюваннями залежить від оточення, вакцинального анамнезу та рівня імуносупресії.
Люди з онкологічними захворюваннями мають більший ризик захворіти на грип. Людям, які отримують ХТ, слід пройти вакцинацію проти грипу або за 2 тижні до початку ХТ, або між циклами ХТ. Пацієнтам, що мають таргетну терапію або променеву терапію, можна вакцинуватися проти грипу. Також слід робити щеплення від грипу членам сім’ї, вихователям та членам домогосподарства онкохворого аби не стати для нього джерелом іфекції.
Усім онкохворим рекомендується вакцинація проти пневмококової інфекції. Пневмокок – це бактерія, що викликає запалення легень, мозку, тяжкий перебіг інфекції може призводити до сепсису (зараженню крові). В ідеалі вакцинуватися перед ХТ.
Також доцільно вакцинуватися проти гепатиту В. Вірус гепатиту В викликає хронічне запалення печінки, вилікувати яке ще не здатна сучасна медицина. Щоб досягти оптимального захисту від інфекції, бажано завершити курс щеплень принаймні за 2 тижні до початку імуносупресивної терапії або проводити вакцинацію коли імуносупресивна терапія знаходиться на найнижчому рівні.
Вакцинація для онкопацієнтів потрібна та безпечна. Проте в залежності від типу лікування онкохворого, вакцинацію інколи потрібно відтермінувати.
Поговорити детальніше про інфекції, від яких необхідний захист, та про складання індивідуального плану вакцинації можна із сімейним лікарем. Бажаю кожному знайти саме такого сімейного лікаря, який допоможе подбати про захист від інфекцій”.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік