КАШЛЮК: чому дорослим також варто подбати про вакцинопрофілактику захворювання
Серед пересічної громадськості є уявлення, що кашлюк – то дитяча хвороба. Тож коли людині, наприклад 50 чи 60 років, то вона нібито вже не може захворіти на кашлюк; тим паче жодну вакцинацію від кашлюку дорослі часто навіть не розглядають.
Проте сумна реальність полягає в тому, що захворюваність на кашлюк в Європі зростає, і велика кількість випадків фіксується саме серед дорослих пацієнтів. Наприклад, в Чехії суспільний резонанс нещодавно викликала ситуація з 80-річним мером Праги, що прийшов на засідання парламентського комітету з симптомами хвороби та без захисної маски.
Редакція Національного порталу з імунізації вирішила розвінчати міфи про захворюваність на кашлюк серед дорослих, звернувшись за роз’ясненнями до Вікторії Дяденюк, сімейної лікарки Дитячої міської поліклініки №6. м.Одеса.
Вікторіє, нагадайте будь-ласка, що це захворювання «кашлюк» та де ми можемо його зустріти у навколишньому середовищі? І чи справді він небезпечний?
Кашлюк – це гостра інфекція дихальних шляхів, яка викликається бактерією — Bordetella pertussis. Джерелом інфекції є виключно люди, хворі типовими й атиповими формами кашлюку. Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом (тобто під час чхання та кашлю).
Особливо небезпечними є хворі в початковій стадії захворюванні. Ймовірність захворіти після контакту з хворим є дуже високою – 90%. Небезпеці, зокрема, піддаються немовлята, які ще не мають вакцинного захисту. Для них хвороба є особливо небезпечною. Більше половини малюків до 1 року, хворих на кашлюк, потребують госпіталізації. 1 з 4 захворілих (23%) матиме пневмонію. 1 з 100 захворілих (1,1%) матиме судоми. 3 з 5 (61%) матимуть апное (уповільнення або припинення дихання). 1 з 300 (0,3%) матиме енцефалопатію. 1 з 100 (1%) помре.
Чи є якийсь віковий поріг на інфікування кашлюком?
На кашлюк може захворіти людина будь-якого віку. Скажу більше: людина похилого віку, оскільки в цілому вона має менш стійкий імунітет, ніж молода людина, іноді на кашлюк може захворіти швидше за дитину.
Старші діти та дорослі можуть також отримати ускладнення від кашлюку. 1 з 25 (4%) – отримає переломи ребер. 1 з 50 (2%) – матиме пневмонію. 1 з 3 (33%) – зіткнеться з втратою ваги. 1 з 3 (28%) – зіткнеться з нетриманням сечі. 3 з 50 (6%) – зіткнуться з втратою свідомості.
Для дорослих небезпека також полягає в тому, що вони часто при перших симптомах хвороби не впізнають кашлюк і не звертаються за медичною допомогою. Тобто до лікаря вони прийдуть, коли хвороба вже буде запущена. Тому для людей похилого віку вакцинація проти кашлюку є рекомендованою. Також не треба забувати і про групи підвищеного ризику: вагітних, медичних працівників, людей з хронічними захворюваннями дихальної системи. Для цих категорій населення вакцинація проти кашлюку є пріоритетною, для дітей першого року життя – обов’язковою.
Вікторія Дяденюк с коліжанкою Ганною Шоломіцькою в студії 7 каналу. Фото надане на запит редакції Національного порталу з імунізації.
Чи рівноцінний захист від вакцинації та від природного імунітету (якщо перехворів на кашлюк)?
Імунітет проти кашлюку що після перенесеного захворювання, що після вакцинації є обмеженим в часі. Природний імунітет, сформований після одужання, є стійкішим і залишається більше, ніж на 10 років, проте він не є пожиттєвим. Тож вакцинуватися проти кашлюку має сенс навіть після перенесеного захворювання. Після вакцинації імунітет зберігається щонайменше протягом 5-8 років.
Які вакцини проти кашлюку наразі доступні в Україні?
В Україні використовуються такі види вакцин:
- АКДП — вакцина, що містить убиту цільну бактерію кашлюку (цільноклітинна). Наприклад, це вакцини ПентаБіо та ПентаХіб. Їх можна отримати за державний кошт.
- АаКДП — вакцина, що містить окремі антигени кашлюку (ацелюлярна). Це такі вакцини, як Тетраксим, Пентаксим, Гексаксим, Інфанрикс Гекса, Інфанрикс ІПВ хіб, Інфанрикс ІПВ. Ці вакцини батьки можуть придбати за власний кошт.
- АаКДП-М – ацелюлярна вакцина зі зменшеним вмістом антигенів (Бустрикс, Бустрикс поліо).
Всі ці вакцини є комплексними і захищають також проти інших інфекцій, оскільки моновакцини проти кашлюку в світі не використовуються.
Яка вакцина використовується для вакцинації дорослих від кашлюку?
Для дорослого населення використовується лише ацелюлярна вакцина зі зменшеним вмістом антигенів — в Україні це Бустрикс чи Бустрикс поліо. Вакцину можна придбати в аптеці та ввести в своїй амбулаторії або зробити щеплення у приватній клініці.
Дітям згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, вакцинацію від кашлюку проводять у 2 місяці (перша доза), у 4 місяці (друга доза), у 6 місяців (третя доза) та у 18 місяців (четверта доза).Для щеплення дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися як цільноклітинні, так і ацелюлярні вакцини. Ревакцинацію проти кашлюку в більш старшому віці батьки можуть провести дітям власним коштом.
Чи безоплатна вакцинація від кашлюку?
Якщо ми говоримо про вакцинацію дітей перших років життя згідно Календаря (або про дітей до 7 років, які не були щеплені проти кашлюку вчасно і вакцинуються з порушенням графіка щеплень), то щеплення проти кашлюку для них є безоплатним згідно з Національною програмою імунізації.
На жаль, діти старшого віку та дорослі наразі можуть щепитися проти кашлюку лише власним коштом. У державних амбулаторіях дорослі безкоштовно можуть отримати щеплення лише від дифтерії та правця вакциною АДП-М.
Чи можна дорослій людині вакцинуватися від кашлюку і як довго триває захист за умов вакцинації?
Вакцинуватися проти кашлюку дорослим не просто можна, а потрібно! У багатьох країнах ревакцинація дорослих від кашлюку, дифтерії та правця є рутинною та включена до календаря щеплень. Захист від цих захворювань триває близько 10 років, тому кожні 10 років потрібно робити ревакцинацію. Особливої уваги потребують вагітні жінки. Найоптимальніше проводити щеплення проти кашлюку в період між 16 та 32 тижнем вагітності, проте за потреби це можна зробити й пізніше. Вакцина проти кашлюку АаКДП-М (в Україні це Бустрикс) є безпечною для вагітних. Важливо розуміти, що щеплення проти кашлюку під час вагітності захищає не лише саму вагітну, а й її майбутню дитину, яка матиме захист проти захворювання в перші місяці життя, доки не отримає власних щеплень проти кашлюку.
Вікторія Дяденюк, сімейна лікарка КНП “Дитяча міська поліклініка №6” м.Одеса.
Що Ви можете порадити батькам своїх маленьких пацієнтів, аби їхні діти були завжди здоровими?
Здоров’я вашої дитини закладається з моменту народження, тому ми маємо спрямувати всі свої зусилля на його формування. Це як збирати мозаїку або пазли: потрібно з маленьких, але важливих, частин зібрати цілісну гарну картину.
Тому хочу надати три важливих поради:
- По-перше, щеплення — це суперсила проти багатьох хвороб. У вас є можливість захистити свою дитину від тяжких захворювань, тому не нехтуйте цим! Дорослі, не забуваємо про те, що ми також маємо вакцинуватися.
- По-друге, не забувайте проводити щорічні check-up здоров’я дитини та себе.
- І наостанок, не бійтеся говорити та задавати питання своєму лікарю. Спілкування з лікарем – це діалог, а не монолог.
Крокуємо разом у напрямку здоровʼя!
Спілкувалась Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації.
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?