Вакцинальний Компаньйон Вакцинайко. Успішний кейс з імунізації Вінницького ОЦКПХ
Продовжуємо ділитися з вами найуспішнішими кейсами в напрямку імунізації від керівників обласних центрів контролю та профілактики хвороб МОЗ України (ЦКПХ). Сьогодні про свій досвід нестандартного підходу вирішення важливої проблеми розповідає Ігор Матковський, генеральний директор ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».
Пане Ігоре, розкажіть, будь ласка, про один успішний кейс з напрямку «Імунізація», яким Ви пишаєтесь як керівник ЦКПХ?
Проєкт «Вакцинальний Компаньйон Вакцинайко» – це один із прикладів нашої роботи з імунізації.
Мета Проєкту – захистити дітей віком до 6 років від кашлюку, дифтерії та правця, небезпечних інфекцій, яким можна запобігти шляхом вакцинації.
Ми постійно працюємо над тим, щоб зробити вакцинацію доступною та зручною для всіх жителів Вінницької області.
У 2023-2024 роках у трьох громадах Вінниччини втілюється проєкт Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб – «Вакцинальний Компаньйон Вакцинайко».
Реалізація Проєкту стала можливою завдяки підтримці Українського Католицького Університету (УКУ), Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та уряду Бельгії.
Ідея Проєкту полягає в створенні у центрах первинної медико-санітарної допомоги дружнього середовища та формування у дітей уявлення про вакцинацію як про цікаву пригоду, корисну подорож за суперсилою від хвороб.
І допомагає в цьому образ цуценяти-супергероя Вакцинайка, зображення якого прикрашає приміщення ЦПМСД, дитячі вакцинальні кабінети, облаштовані фотозони, а також використовується у промоційній продукції та інформаційних матеріалах – як друкованих, так і відео.
Чи є цей кейс важливим для населення всієї області? Як Ви вважаєте?
У Вінницькій області – близько 40 тисяч дітей віком до 6 років. Станом на кінець 2023 року, майже 11 тисяч дітей не отримали або отримали неповний вакцинальний комплекс щеплень від дифтерії, кашлюку та правця. Ці діти – в зоні ризику інфікування. Наш обов’язок – захистити їх шляхом вакцинації.
В ході реалізації Проєкту ми дослідили громадську думку, виявили потреби та прогалини, пов’язані з імунізацією в громадах, провели числені зустрічі з посадовцями органів місцевого самоврядування, медиками, освітянами, дітьми та батьками, лідерами громадської думки.
Завдяки опитуванню 795 респондентів в 11 територіальних громадах Вінниччини ми дізнались, що міфи та дезінформація, відсутність усвідомлення важливості вакцинації та невпевненість в ефективності вакцин – три основні перешкоди для вакцинації.
Натомість конкретними заходами, які можуть сприяти покращенню охоплення вакцинацією, на думку респондентів, є інформування про важливість вакцинації, її переваги та безпеку, роз’яснювальна робота щодо наслідків відмови від імунізації та можливих ризиків для власної дитини та інших дітей, поширення інформації про переваги вакцинації.
Саме для цього створений «Вакцинальний Компаньйон Вакцинайко».
Проєкт об’єднав громади в питаннях підвищення прихильності до щеплень та профілактики інфекцій як у дітей, так і у дорослих.
Вакцинальний Компаньйон Вакцинайко діє за формулою «3 громади, 3 хвороби, 3 місяці».
Тобто в проекті беруть участь три громади – Шаргородська, Жмеринська та Могилів- Подільська. Протягом трьох місяців ми спільно працюємо над захистом дітей від трьох хвороб – кашлюку, дифтерії та правця.
За цей час, команда Вінницького ОЦКПХ організовувала стратегічні сесії «Роль громади у формуванні здорового способу життя та вакцинації», де спільними зусиллями працівники соціальної сфери, лікарі, освітяни, правоохоронці, керівники громад визначали кроки для підвищення обізнаності щодо імунізації дітей та дорослих.
До прикладу, результатом нашої діяльності є те, що протягом перших двох місяців нинішнього року проти кашлюку, правця та дифтерії у Вінницькій області уже вакциновано 15% дітей до 1 року, що перевищує середній показник в Україні.
Тобто в абсолютних цифрах тільки у січні та лютому 2024 року базовий комплекс щеплень проти кашлюку отримали загалом 1290 дітей, а повний комплекс вакцинації проти кашлюку отримало в цілому 1389 дітей.
Чи зіткнулися Ви з труднощами, аби реалізувати цей кейс?
Тішить той факт, що медична спільнота, освітяни, батьки, діти, керівники громад, масмедіа підтримують наш проєкт та охоче долучаються до активностей – чи то інформаційна кампанія, чи вихід у прямі ефіри на радіо та телебачення, організація зустрічей чи стратегічних сесій.
Так, насправді, жоден Проєкт неможливий без подолання певних викликів. Це стосувалось співпраці з міжнародними організаціями та територіальними громадами, у яких часом своє бачення певних процесів. Зокрема, комунікаційної складової під час реалізації Проєкту та планування заходів.
Проте завдяки відкритому діалогу, командній роботі та прагненню до спільної мети нам вдалося налагодити ефективну співпрацю з громадами та успішно втілювати проект у життя.
Ми віримо, що будь-які труднощі можна подолати, якщо є чітке бачення, згуртована команда та щире бажання зробити світ кращим.
Проєкт “Вакцинальний Компаньйон Вакцинайко” став чудовим прикладом того, як спільними зусиллями можна зробити значний крок у покращенні здоров’я дітей та дорослих.
Ми не зупиняємося на досягнутому і вже плануємо розширення проекту на інші громади Вінницької області.
Адже наше спільне завдання – захистити дітей від небезпечних інфекцій та зберегти їхнє здоров’я на довгі роки.
Які керівницькі якості стали Вам у нагоді для того, аби подолати виклики на шляху до реалізації цього кейсу, і чому Ви навчилися?
Звісно ж, досвід у реалізації попередніх проєктів, чітка взаємодія зі своєю командою та її підтримка, відкритість для своїх співробітників, повага до колег, адже ми усі робимо одну справу – передбачаємо загрози, захищаємо здоров’я та зберігаємо майбутнє.
Проєкт навчив кожного з нас бути готовим до змін, систематизувати свої знання щодо імунізації, покращувати комунікацію з громадами.
Я впевнений, що будь-який керівник має постійно вчитися та розвиватися, щоб йти в ногу з часом та успішно долати виклики.
Цей проєкт став для мене важливим уроком та цінним досвідом, який я буду використовувати у своїй подальшій роботі.
Я щиро вдячний всім, хто долучився до реалізації проекту “Вакцинальний Компаньйон Вакцинайко”. Разом ми робимо важливу справу – захищаємо життя та здоров’я людей!
Що б ви побажали іншим керівникам ЦКПХ, аби успішно лупати сю скелю далі?
Я переконаний, що кожен керівник ЦКПХ має потенціал для того, щоб зробити значний внесок у покращення здоров’я громад.
Спільними зусиллями ми можемо зробити наше суспільство здоровішим та щасливішим!
Необхідно постійно навчатись та вдосконалюватись, завжди оцінювати потреби громад, щоб вчасно реагувати на виклики, мати чіткий план дій, використовувати у роботі наукові дані та достовірні статистичні джерела. А насамперед – бути гнучкими та адаптивними.
Хочу також додати, що не варто боятися помилок. Помилки – це невід’ємна частина будь-якого процесу навчання та розвитку. Важливо вміти їх аналізувати, робити правильні висновки та використовувати отриманий досвід для подальшого вдосконалення.
Бажаю всім успіхів, натхнення та невтомного прагнення до своїх цілей!
Закінчити інтерв’ю хочу цитатою відомої особистості: “Вакцинація – це не просто щеплення, це – щит, який захищає нас від хвороб” – Нельсон Мандела.
Вакцинуйтеся і будьте здорові!
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?