Лідерство – це бути прикладом для команди та брати на себе відповідальність. Успішний кейс з імунізації Чернігівського ЦКПХ
Сьогодні ми розкажемо про успішний кейс з імунізації Чернігівського ЦКПХ, яким з нами поділився генеральний директор закладу Олександр Чепурний. Треба зазначити, що це вже не перше наше інтерв’ю, і навіть не десяте, а керівники все продовжують надихати кейсами. Бо ми такі – ми українці – сильні, незламні і пристрасні до роботи.
Пане Олександре, назвіть, будь ласка, найуспішніший кейс з напрямку “імунізація”, яким Ви пишаєтесь як керівник ЦКПХ?
Сміливо можна назвати, що це «Наздоганяюча» (catch-up) кампанія з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дитячого населення. Враховуючи характерну для кору циклічність епідпроцесу (через 4-5 років), зареєстрований у 2023 році випадок захворювання на кір у дитини 6 років (м. Ніжин, Чернігівської обл.) та останній спалах кору в області у 2017-2020 роках, можна було очікувати наступний циклічний підйом захворюваності.
Кір – це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання. В основному кором хворіють нещеплені діти, які відвідують дитячі заклади. Підлітки й дорослі, які раніше не хворіли на кір та не отримали вакцину проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції. Єдиний захист від кору – вакцинація! Якщо дитина не отримала першу чи другу дози вакцини КПК за графіком, їй потрібно якнайшвидше надолужити пропущені щеплення.
Чи просто це було?
Перші труднощі з’явилися під час мікропланування «catch-up» кампанії, так як планування здійснювалося за задекларованими у лікарів дітьми. Але Чернігівська область має велику кількість дітей, які переїхали до інших областей та за кордон, певна частина дітей були навпаки з інших областей (ВПО), які не мали інформації про виконані щеплення.
Наступними труднощами стали «підтримка», а саме її відсутність з боку органів місцевої влади та освіти. Постало важливе питання про перебування невакцинованих дітей у навчальних колективах. Адже для отримання колективного імунітету кількість вакцинованих у ньому повинна бути не менше 95%. Також хочеться відмітити позицію Чернігівського УОЗ, яке увесь шлях наздоганяючої кампанії лишалося осторонь.
Шляхи реалізації кампанії.
Першим кроком в реалізації кампанії було забезпечення кожного надавача послуг з імунізації у Чернігівській області, не залежно від форм власності, необхідною кількістю МІБП для вакцинації КПК. Для цього використовувався спеціалізований авторефрижератор. Логістика здійснювалася за погодженими маршрутами по області з дотриманням умов «холодового ланцюга». Подальшим кроком було проведення фахівцями ОЦКПХ навчання для лікувальних закладів. Важливе місце мало постійна кураторська підтримка та проведення моніторингових візитів до кожного надавача послуг з імунізації.
Спільно з фахівцями лікувальних закладів формувалися списки відмовників та велася активна робота з ними. Особливої уваги вимагали громади з відмовами від вакцинації за релігійними переконаннями і тут лише словами самих священнослужителів доносилася ця інформація.
Також були задіяні усі ЗМІ з постійним інформування. Постійний (щоденний) аналіз давав можливість виявити недоліки у проведенні «наздоганяючої» кампанії.
Кампанія з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дитячого населення у Чернігівській області почалася з значними відставаннями у виконанні поставлених планів. Щотижня область входила до числа областей з низькими показниками по вакцинації і лише завдяки ретельно проведеним вищезазначених заходів, а також спільними зусиллями фахівців ДУ «Чернігівський ОЦКПХ» та лікувальних закладів ми реалізували поставлені плани на 93,4 %.
Рішучим кроком з метою збереження безпечного середовища для дітей стала «Постанова Головного державного санітарного лікаря Чернігівської області» про відсторонення дітей, які не щеплені відповідно до Календаря профілактичних щеплень, від очного навчання. Це рішення було пов’язане з високим ризиком спалаху кору в області. Недопуск нещеплених дітей до закладів освіти їхні права не порушує, а захищає їх та інших від небезпеки – це визнано Європою і Україною.
Які висновки можна зробити? – Вірно виконане планування це уже 50% успіху.
Подолавши цей кейс, може впевнено сказати, що бути лідером – це бути прикладом для команди та брати на себе відповідальность, – генеральний директор Олександ Чепурний.
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Спілкувалася Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ “Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік