Вакцина “Пневмовакс 23”: від чого захищає і кому рекомендована?
До багатьох медичних закладів первинної медико-санітарної допомоги надійшли запити від регіональних центрів контролю та профілактики хвороб з проханням надати потребу в вакцині “Пневмовакс 23”, яку Україна планує отримати в якості гуманітарної допомоги. Тож редакція Національного порталу з імунізації отримала багато питань як від пересічних громадян, так і від медичних працівників щодо того, від чого захищає вакцина “Пневмовакс 23” і кому в першу чергу вона рекомендована. Ми поспілкувались про це з головою Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), кандидатом медичних наук, членом Європейської технічної консультативної групи експертів з імунопрофілактики (ETAGE), лікарем-інфекціоністом Федором Лапієм.
Що це за вакцина?
Вакцина “Пневмовакс 23” захищає від інфекції, що зумовлена такою бактерією як пневмокок, а саме – від 23 різновидів (так званих серотипів) пневмококу. На сьогодні це найбільш розширений склад проти пневмококової інфекції, що ми маємо серед існуючих вакцин (також в світі існують ефективні вакцини від 10, 13, 15 та 20 серотипів – останні дві наразі не зареєстровані в Україні – ред.). Тож в даному випадку мова йде про 23-валентну вакцину, тобто таку, що захищає від 23 серотипів пневмококу. 23-валентна вакцина містить приблизно 90% серотипів, що викликають інвазивні пневмококові інфекції в розвинених країнах.
Важливо зазначити, що ця вакцина неефективна для дітей віком до 2 років, бо належить до так званих некон’югованих вакцин і у дітей до 2 років не формує імунної відповіді.
Кому ця вакцина показана?
В першу чергу, тим, хто належить до груп медичного ризику. Це люди з супутньою хронічною патологією або певними станами. До таких патологій та станів, зокрема, належать:
ВІЛ-інфекція;
ураження нирок (хронічна ниркова недостатність або нефротичний синдром);
бронхіальна астма;
функціональна чи анатомічна аспленія (відсутність селезінки або неповноцінно функціонуюча селезінка);
цукровий діабет;
хронічні захворювання легень;
туберкульоз;
хронічні ураження серцево-судинної системи;
онкологічні захворювання (щеплення онкохворих проводяться згідно відповідного розділу наказу 2070 – ред);
імуносупресивна гормональна терапія;
трансплантація органів;
первинні імунодефіцити.
Також (згідно з розділом “Рекомендовані щеплення” наказу №595) вакцинація проти пневмококової інфекції показана дітям із закритих колективів та особам похилого віку, особливо тим, які мешкають в інтернатах.
Звертаю увагу медичних працівників на те, що групи медичного ризику, яким рекомендована вакцинація проти пневмококової інфекції, зазначені в чинному наказі МОЗ №595 в розділі “Щеплення за станом здоров’я”.
Другий наказ, на який ми спираємось в Україні, це наказ №2070, де пневмококова полісахаридна (некон’югована) вакцина (ППВ) згадується в розділах “Вакцинація осіб з первинним імунодефіцитом”, “Вакцинація ВІЛ-інфікованих”, “Вакцинація передчасно народжених дітей” (в цьому випадку перша доза після досягнення 2 років; друга доза вводиться через 5 років після першої – ред). Зазначу, що некон’югована вакцина є додатковим захистом до кон’югованої вакцини проти пневмококу (в Україні з таких вакцин на ринку наявні Синфлорикс та Превенар 13), тобто некон’югована та кон’югована вакцини не є взаємозамінними.
Чи це “нова” вакцина? Чи безпечно її вводити?
Можливість для пацієнтів в Україні щепитись вакциною “Пневмовакс 23” з’явилася завдяки гуманітарній допомозі від міжнародних партнерів, і це справді чудова можливість. Адже є люди, які знаходяться в групі ризику тяжкого перебігу пневмококової інфекції, і ця вакцина дасть їм можливість отримати проти неї ефективний захист безоплатно. Тож дуже не хотілося б, аби таку можливість додаткового захисту вразливих до пневмококу пацієнтів було згаяно. Ми маємо відповідні накази МОЗ, де є згадки саме про 23-валентну вакцину проти пневмококу.
Тому для медичних працівників надзвичайно важливо знати й розуміти, що це за вакцина і кому вона показана. Це не якась “іноваційна” чи “експериментальна” вакцина: вона успішно використовується в світі з 1983 року, є ефективною та безпечною.
Є досвід її використання і в Україні, а саме для щеплення військовослужбовців: адже пневмокок дуже часто є причиною пневмоній та інших серйозних захворювань у випадку спільного проживання в казармах, особливо серед новобранців, які потрапляють до нового колективу.
Все сказане вище не означає, що особам, які не належать до груп ризику, вакцина протипоказана: за наявністю вільних доз вакцини щеплення можуть отримати всі бажаючі віком від 2 років.
Тож звертаюся до медичних працівників: за можливістю захистіть своїх пацієнтів з груп ризику! А пересічним громадянам раджу обов’язково прийняти пропозицію вакцинуватись, якщо така надійде. Це справді чудова можливість ефективно захистити себе проти небезпечних захворювань, спричинених пневмококовою інфекцією.
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік