Актуальні питання профілактики вірусних гепатитів
Незабаром (28 липня) світ буде відзначати Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, тому зазвичай липень в сфері охорони здоров’я присвячено промоції профілактики гепатитів, тобто їхньої вчасної діагностики та вакцинації проти них. Тож ми поспілкувалися про актуальні питання профілактики гепатитів з Катериною Скрипник, лікаркою-педіатринею, сімейною лікаркою, медичною директоркою приватної клініки “Медея”, членкинею Української Академії педіатричних спеціальностей.
Пані Катерино, розкажіть, будь ласка, як можна інфікуватися гепатитом В? Де його можна знайти в навколишньому побутовому середовищі? Чому важливо захистити себе проти цієї інфекції?
Вірусний гепатит В передається в результаті контакту з інфікованою кров’ю чи іншими рідинами хворої людини. Тож як можна інфікуватися:
- При контакті з біологічними рідинами хворої людини (кров, слина, сім’яна рідина, вагінальні виділення);
- Від матері до дитини під час пологів;
- Статевим шляхом;
- Внаслідок спільного використання речей (зубні щітки, манікюрні інструменти, бритви), що можуть бути інфіковані рідинами, про які я сказала раніше;
- При хірургічних та стоматологічних маніпуляціях, переливанні крові;
- При виконанні татуювання, пірсингу та інших косметологічних маніпуляцій, де будуть навіть мінімальні травмування шкіри.
Ми не зможемо заразитися через воду, обійми, кашель та чхання, поцілунки та рукостискання (якщо при цьому не буде пошкоджень шкіри чи слизових оболонок).
Так як вірус дуже стійкий в навколишньому середовищі, він може “жити” там від 1 тижня до 1 місяця. При цьому вірус зберігатиме свою вірулентність та при потраплянні в організм може призвести до розвитку хвороби, адже інфекційна доза може міститися навіть в мікроскопічній краплі біологічної рідини. Тому навіть перебуваючи на дитячому майданчику, відвідуючи стоматолога, взявши для використання чужу річ, Ви чи Ваша дитина може зустрітися з вірусом.
Поясніть, будь ласка, чому важливо розпочати вакцинацію від гепатиту В одразу після народження, незважаючи на вагу немовляти? Багато батьків вважає, що вакцинацію проти гепатиту В варто не проводити в пологовому будинку, а відкласти. Чи правильно це?
Важливо розуміти, що розвиток хронічного гепатиту В напряму залежить від віку зараженої людини. А саме: чим менший вік інфікування гепатитом В, тим більша ймовірність розвитку хронічної інфекції, а отже й виникнення важких ускладнень (печінкової недостатності, цирозу печінки, смерті). За статистикою при інфікуванні в перинатальний період (з 22 тижня вагітності і до 7 дня після пологів) і на першому році життя хронічний гепатит виникне в 90% випадків; якщо інфікування відбудеться з 1 року до 5 років, – в 25-50% випадків, а при інфікуванні дітей від 5 років і дорослих – в 5-10% випадків.
Саме для того, аби попередити важкі ускладнення й розвиток хронічного гепатиту В і рекомендовано вакцинацію одразу після народження. Першу дозу вакцини від гепатиту В дитина повинна отримати в першу добу життя в пологовому будинку. Рекомендована схема вакцинації – 0-1-6 міс (де 0 – перша доза, 1 – друга доза, яку вводять через 1 місяць після першої, 6 – це третя доза, яку вводять через 6 місяців після першої або через 5 місяців після другої).
Після отримання вакцинального комплексу з 3-х доз у 95% вакцинованих формується захисний імунітет.
Катерина Скрипник з колегами – працівниками ТОВ “Медея” (Катерина в центрі фото)
Чим суттєво відрізняється гепатит В від інших гепатитів?
Відрізняють 5 основних типів гепатитів: А, В, С, D і Е. Вони усі спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Гепатити А і Е передаються фекально-оральним шляхом, тобто під час вживання інфікованої їжі або води. Сприйнятність до вірусу надзвичайно висока. Ці гепатити мають нетривалий інкубаційний період, мають загальні симптоми, для всіх гепатитів і більш типові прояви. Гепатит А є самообмежувальним захворюванням на відміну від гепатиту В, який може перейти в хронічну форму.
Інфікування гепатитами В, С, D відбувається через пошкоджену шкіру або слизову під час контакту. Для цих типів гепатитів є характерним тривалий інкубаційний період та перехід в хронічну форму з розвитком важких ускладнень (цирозу печінки, печінкової недостатності, раку печінки). Гепатит С в 80 % випадках протікає безсимптомно, тому частіше виявляється через декілька років від початку захворювання.
Чи допоможе вакцинація від гепатиту В від інфікування гепатитом С?
Ні, вакцинація від вірусного гепатиту В не захищає від зараження гепатитом С, так як вакцина від гепатиту В містить один антиген- поверхневий білок вірусу HBsAg, що не має відношення до РНК-вмісного вірусу. Проте ми зможемо профілактувати розвиток вірусного гепатиту D саме за допомогою вакцинації проти гепатиту В, так як для розмноження вірусного гепатиту D необхідна присутність вірусу гепатиту В. Інфікування гепатитом D відбувається лише одночасно з гепатитом В, – зазначає Катерина Скрипник.
Чи можна одночасно вакцинуватись проти гепатитів B та А?
Так, проведення одночасного щеплення проти гепатитів В та А можливе, якщо вакцинація від гепатиту В не проводилася раніше чи курс вакцинації від гепатиту В не було завершено. Вакцини можна вводити одночасно в різних шприцах (моновакцини) та в різні ділянки або одночасно в одній вакцині внутрішньом’язово.
Вакцинація від гепатиту В входить до Національного календаря щеплень та є обов’язковою, а вакцинація від гепатиту А є рекомендованою в ендемічних зонах, а також для:
- персоналу установ громадського харчування та підприємств харчової промисловості;
- військовослужбовців, співробітників МВС та ДСНС України, персоналу служб спеціального призначення (оперативні служби);
- персоналу з обслуговування водоочисних споруд, водопровідних мереж, з обслуговування каналізаційних систем та каналізаційних очисних споруд;
- осіб, які подорожують до регіонів з високою ендемічністю щодо гепатиту А;
- осіб, які спілкувалися з хворим на гепатит А в осередках інфекції.
На скільки років я отримаю захист, якщо зроблю щеплення у дорослому віці? Чи існують вікові обмеження щодо вакцинації проти гепатиту В дорослих?
Незалежно від того, в якому віці проведено курс вакцинації від гепатиту В, масштабні дослідження підтверджують стійкість сформованого імунітету. Згідно інформації, отриманої з проведених досліджень, 90% вакцинованих отримають захист принаймні протягом на тридцять років, про подальший захист інформації поки не маємо. При цьому введення додаткової (бустерної) дози для посилення захисту поки показано лише для категорій пацієнтів, які входять до груп медичного ризику (ті, що знаходяться на гемодіалізі, ВІЛ-інфіковані, пацієнти, що отримують цитостатики) за умови, якщо рівень антитіл нижче 10 МО / мл. Вакцинацію від гепатиту В можна робити в будь-якому віці, відмінною буде тільки доза вакцини: з 14 років вона становитиме 1,0 мл. Після отримання вакцинального комплексу з 3-х доз у 95% вакцинованих формується захисний імунітет.
Чи зберігається ризик інфікування гепатитом В чи А одразу після вакцинації, в період формування вакцинального імунітету?
Так, зберігається ризик інфікування гепатитом А та В, проте це ні в якому разі не повинно Вас зупиняти в прийнятті рішення щодо вакцинації. У зв’язку з тривалим інкубаційним періодом гепатиту В можлива присутність прихованої інфекції під час імунізації. У таких випадках застосування вакцини вже не може запобігти розвитку гепатиту В. Саме тому важливо проводити вакцинацію одразу після народження, що зменшує ризик інфікування та розвитку ускладнень, – роз’яснює лікарка.
Що стосується гепатиту А, то у проведених клінічних дослідженнях у 99 % вакцинованих було отримано утворення антитіл через 30 днів після введення першої дози вакцини, у 79% вакцинованих антитіла були на 13-й день і 100 % антитіл були виявлені на 19-й день. З цього можна зробити висновок, що цей час коротший середньоінкубаційного періоду розвитку захворювання гепатиту А (4 тижні). Ефективність вакцинації проти гепатиту А в осередках спалаху було перевірено, і отримані дані свідчать про те, що припинення спалахів захворювання відбувалося за період від 4 до 8 тижнів. Тому важливо проводити вакцинацію в осередках спалаху інфекції для зменшення розповсюдження та зменшення кількості хворих.
Катерина Скрипник з пацієнтами
Пацієнтів часто турбує питання, яку вакцину обрати. Які вакцини проти гепатитів В та А наявні зараз на ринку України? Чи дороговартісні вони? Чи є можливість якісь із цих вакцин отримати безоплатно у комунальних закладах і чи варто це робити?
Всі вакцини, що наразі наявні в Україні, є ефективними та безпечними. Вакцинацію від гепатиту В рекомендовано розпочати в перші години після народження дитини, а вакцинацію від гепатиту А – з 1 року.
Тож розглянемо, які вакцини наявні на нашому ринку:
- Енджерикс В в дозуванні 0,5 та 1,0 мл (дитяча та доросла дози відповідно), що захищає від гепатиту В. Вартість такої вакцини в аптеках в межах 310 -500 грн за 1 дозу.
- Хаврикс-720 по 0,5 мл та Хаврикс-1440 по 1,0 мл (дитяча та доросла дози відповідно), що захищає від гепатиту А. Вартість цих вакцин в аптеках в межах 760 -1000 грн за 1 дозу
- Твінрикс – це комбінована вакцина від гепатитів А та В (1,0 мл.) Вартість цієї вакцини в аптеках в межах 1300 -1570 грн за 1 дозу.
Вакцинуватись проти гепатиту В також можна в складі комбінованованих дитячих вакцин для профілактики дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, гемофільної інфекції та гепатиту В, таких як Інфанрикс Гекса та Гексаксим. Вартість таких вакцин в аптеках – в межах 1350 -2000 грн за 1 дозу.
Безкоштовною альтернативою вакцин для профілактики гепатиту В, якої не потрібно боятися, а тим більше відмовлятися від неї, є вакцина, яку кожен медзаклад отримує в межах державної закупівлі чи гуманітарної допомоги. Для дітей вона є доступною бюджетним коштом, оскільки входить до Національного календаря щеплень. Вакцини представлені в вигляді моновакцин (Еувакс В) чи дитячих полівакцин для профілактики гепатиту В, кашлюку, дифтерії, правця та гемофільної інфекції (Пентабіо, Пентахіб).
В 2023 році Україна отримала вакцину для профілактики гепатиту А в межах гуманітарної допомоги під час спалаху гепатиту А в Вінницькій області, що допомогло швидко провести екстрену профілактику та попередити поширення захворювання.
Що Ви можете порадити нашим читачам, аби вони завжди були здорові?
Будьте уважні до себе і своїх діточок! Профілактика є запорукою здоров’я. Важливо дотримуватися правил гігієни: використовувати тільки власні речі, засоби захисту, слідкувати за інструментами, що використовують майстри манікюру, пірсингу чи татуювання, слідкувати за використанням одноразових медичних голок. Гепатити виліковні, проте деякі їх види занадто агресивні та призводять до тяжкого перебігу та смерті. Дотримуйтесь профілактичних заходів, а при виникненні перших ознак захворювання – звертайтесь до лікаря.
Головне, пам’ятайте: після введення масової імунізації від гепатиту В захворюваність на гострі форми гепатиту в світі скоротилася в 10 разів.
Вакцинація – це гарний внесок для підтримання здоров’я! Дбайте про себе та рідних!
Катерина Скрипник, лікарка-педіатриня, сімейна лікарка, медична директорка приватної клніки «Медея», що в м.Одеса. Стаж роботи 14 років. Членкиня Української Академії педіатричних спеціальностей.
Спілкувалась Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації.
Фото надані Катериною Скрипник на запит редакції.
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік