Стартували освітні курси для другої групи фармацевтів, що проводитимуть вакцинацію в аптеках
Після проходження курсу фахівці зможуть отримати необхідні знання та практичні навички для проведення вакцинації в умовах аптечного закладу, відповідно до чинних стандартів та протоколів. Йдеться про правила організації та техніки проведення щеплень, надання домедичної допомоги у разі анафілаксії та інших невідкладних станів. Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я України.
Йдеться про спеціалізований курс підготовки для фармацевтів, які працюють у різних аптечних мережах країни. Навчання другої групи фармацевтів – а це 22 фахівці – проходить у навчально-науковому тренінговому центрі на базі Національного медичного університету імені О. О. Богомольця. Це вже другий набір фахівців на курс «Проведення вакцинальної сесії в аптеці: фаховий курс для фармацевтичних працівників», відколи Міністерство охорони здоровʼя створило та запустило необхідні механізми для проведення щеплень проти грипу в аптеках.
Навчання розроблені та проводяться Тренінговим центром сімейної медицини із залученням провідних експертів з імунопрофілактики за підтримки Бюро ВООЗ в Україні, уряду Нідерландів та за програмою забезпечення готовності до пандемічного грипу (PIP)
Особлива увага фармацевтів під час професійного навчання приділена важливості дотримання всіх вимог безпеки та юридичних аспектів під час надання послуг із вакцинації в аптеці. Зокрема, програма включає:
- Теоретичний модуль – ознайомлення з основами імунології, вакцинації, управління вакцинами та внесення медичних даних.
- Практичні заняття – фармацевти отримують знання з безпечного проведення вакцинації та навичок невідкладної допомоги під наглядом кваліфікованих медичних фахівців.
- Оцінка та сертифікація – після завершення курсу учасники проходять оцінку знань й отримують сертифікати, що дозволяє їм надавати послуги вакцинації в аптечних закладах.
Ліцензійні умови чітко регламентують вимоги до аптек, у яких будуть проводитися щеплення. Зокрема, такі аптеки мають отримати ліцензію МОЗ України на провадження господарської діяльності з медичної практики, забезпечити відповідне матеріально-технічне обладнання, мати окремо організоване приміщення для проведення щеплень пацієнтам та зону очікування. Ознайомитися з алгоритмом з питання отримання ліцензії на медичну практику можна за посиланням.
Що потрібно пацієнтові для того, щоб зробити щеплення проти грипу в аптеці?
- отримати рецепт на вакцину у сімейного лікаря (це можна зробити дистанційно);
- звернутися в аптеку, яка отримала ліцензію з медичної практики;
- придбати вакцину в аптечному пункті;
- заповнити згоду на проведення щеплення;
- отримати щеплення безпосередньо в аптеці;
- зачекати 30 хв після щеплення та отримати довідку про вакцинацію;
- надати довідку про щеплення своєму сімейному лікарю.
МОЗ України нагадує, що щорічна вакцинація — найдієвіший спосіб для профілактики грипу та COVID-19. З початку епідемічного сезону, з 30 вересня до 24 листопада, на ГРВІ, грип та COVID-19 вже перехворіло 941 629 осіб. Вакцина проти грипу не входить до переліку безоплатних щеплень, однак рекомендована, особливо людям з групи ризику (усім, хто працює в місцях масового скупчення людей: медпрацівникам, правоохоронцям, учителям, а також вагітним, пацієнтам із хронічними захворюваннями, дітям до 5 років та людям старше 60 років).
Грип може спричиняти небезпечні ускладнення: ураження серця, легенів, нирок тощо. Саме тому щорічна вакцинація проти грипу є рекомендованою, хоча і не входить до переліку безоплатних щеплень. Станом на 24 листопада щеплення проти грипу в країні вже зробили 87 432 людини.
Вакцини проти грипу, які доступні в Україні, — «неживі», тому їх можна поєднувати з усіма іншими. Вакцини проти грипу французького та корейського виробництва з початку жовтня доступні в аптеках. Вони сертифіковані та пройшли державний контроль якості.
Головне фото: Бюро ВООЗ в Україні
Інші новини
Україна отримала 249 ампул дифтерійного антитоксину
Що зміниться у Національному календарі щеплень з 2026 року?
Роз’яснення змін до наказу МОЗ №595 щодо нових вимог забезпечення умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин
Основні зміни в управлінні вакцинами за наказом МОЗ України №595
Результати опитування щодо ставлення до вакцинації в громадах
Спалах гепатиту А зафіксовано на Львівщині