9 людей захворіло на гепатит А в Золотоноші у 2025 році
У місті Золотоноша Черкаської області зареєстровано 7 випадків гепатиту А (з 30 січня по 3 лютого). Четверо людей у лікарні, ще троє – лікуються амбулаторно. Усі захворілі – дорослі. Про це повідомляє Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Фахівці Черкаського ОЦКПХ проводять епідеміологічне розслідування з комплексом необхідних лабораторно-інструментальних досліджень та обстежень, зокрема, встановлюють коло контактних осіб, з’ясовують причини і умови виникнення, фактори передачі інфекції. В осередках захворювань проведено заключну дезінфекцію, здійснюється комплекс інших протиепідемічних заходів. Про результати епідрозслідування повідомимо додатково.
Загалом із початку січня 2025 року в Золотоноші зареєстровано 9 випадків вірусного гепатиту А, усі підтверджені лабораторно.
Що таке вірусний гепатит А?
Вірусний гепатит А — це захворювання печінки вірусного походження, що може мати як легкий, так і важкий перебіг.
Основні факти про гепатит А:
- Вірус гепатиту А (ВГА) передається внаслідок вживання забруднених харчів або води.
- Ризик інфікування ВГA пов’язаний з відсутністю безпечної води і поганими санітарією та гігієною (наприклад, через брудні руки).
- ВГА гине через 5 хв кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.
- Майже всі інфіковані повністю одужують від ВГА, однак зрідка бувають випадки, коли захворілі помирають від фульмінантної (блискавичної) форми ВГА.
- Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
- Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина.
Як убезпечити себе від гепатиту А? Фахівці Черкаського ОЦКПХ радять:
- дотримуватися правил особистої гігієни: слідкуйте за чистотою своїх рук, зокрема мийте руки перед уживанням їжі, після кожного відвідування туалету;
- добре мити овочі, фрукти, зелень та ягоди перед уживанням;
- пити воду перевіреної якості або кип’ячену воду (кип’ятити слід не менше 10 хв.);
- власникам бюветів, колодязів чи каптажів джерел щороку проводити планове обстеження цих споруд, їх поточний ремонт, чищення та дезінфекцію;
- вакцинуватися.
Ефективним методом профілактики гепатиту А є вакцинація, яка може проводитись з віку 12 місяців. (Важливо: вакцина може бути використана і в якості постконтактної профілактики, тобто після контакту з джерелом інфекції для попередження захворювання). Наразі вакцинація проти гепатиту А в Україні є рекомендованою. Це означає, що вакцина може бути придбана власним коштом пацієнта в аптечній мережі.
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС “Коаліція за вакцинацію”.
Інші новини
Троє людей померло від сказу на Харківщині у 2024 році
Розвінчання 5 найпоширеніших міфів про протипоказання до вакцинації від сімейної лікарки Зої Чорної
Офіційне повідомлення ГС “Коаліція за вакцинацію” щодо подальшої роботи з підтримки імунопрофілактики в Україні
Україна отримала 249 ампул дифтерійного антитоксину
Що зміниться у Національному календарі щеплень з 2026 року?
Роз’яснення змін до наказу МОЗ №595 щодо нових вимог забезпечення умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин