- Головна
- Новини вакцинації
- 9 людей захворіло на гепатит А в Золотоноші у 2025 році
9 людей захворіло на гепатит А в Золотоноші у 2025 році

У місті Золотоноша Черкаської області зареєстровано 7 випадків гепатиту А (з 30 січня по 3 лютого). Четверо людей у лікарні, ще троє – лікуються амбулаторно. Усі захворілі – дорослі. Про це повідомляє Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Фахівці Черкаського ОЦКПХ проводять епідеміологічне розслідування з комплексом необхідних лабораторно-інструментальних досліджень та обстежень, зокрема, встановлюють коло контактних осіб, з’ясовують причини і умови виникнення, фактори передачі інфекції. В осередках захворювань проведено заключну дезінфекцію, здійснюється комплекс інших протиепідемічних заходів. Про результати епідрозслідування повідомимо додатково.
Загалом із початку січня 2025 року в Золотоноші зареєстровано 9 випадків вірусного гепатиту А, усі підтверджені лабораторно.
Що таке вірусний гепатит А?
Вірусний гепатит А — це захворювання печінки вірусного походження, що може мати як легкий, так і важкий перебіг.
Основні факти про гепатит А:
- Вірус гепатиту А (ВГА) передається внаслідок вживання забруднених харчів або води.
- Ризик інфікування ВГA пов’язаний з відсутністю безпечної води і поганими санітарією та гігієною (наприклад, через брудні руки).
- ВГА гине через 5 хв кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.
- Майже всі інфіковані повністю одужують від ВГА, однак зрідка бувають випадки, коли захворілі помирають від фульмінантної (блискавичної) форми ВГА.
- Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
- Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина.
Як убезпечити себе від гепатиту А? Фахівці Черкаського ОЦКПХ радять:
- дотримуватися правил особистої гігієни: слідкуйте за чистотою своїх рук, зокрема мийте руки перед уживанням їжі, після кожного відвідування туалету;
- добре мити овочі, фрукти, зелень та ягоди перед уживанням;
- пити воду перевіреної якості або кип’ячену воду (кип’ятити слід не менше 10 хв.);
- власникам бюветів, колодязів чи каптажів джерел щороку проводити планове обстеження цих споруд, їх поточний ремонт, чищення та дезінфекцію;
- вакцинуватися.
Ефективним методом профілактики гепатиту А є вакцинація, яка може проводитись з віку 12 місяців. (Важливо: вакцина може бути використана і в якості постконтактної профілактики, тобто після контакту з джерелом інфекції для попередження захворювання). Наразі вакцинація проти гепатиту А в Україні є рекомендованою. Це означає, що вакцина може бути придбана власним коштом пацієнта в аптечній мережі.
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС “Коаліція за вакцинацію”.
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова