- Головна
- Новини вакцинації
- Спалах кору зафіксовано на Вінничині
Спалах кору зафіксовано на Вінничині

З початку року на Вінниччині зареєстровано вже 116 випадків кору, найбільше – 88 – у Вінниці. Про це повідомляють у Вінницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
“Динаміка захворюваності значна: січень – 2 випадки; лютий – 3; березень – 26; квітень – 45; травень (з 1 по 20 травня) – 40”, – коментують у Вінницькому ОЦКПХ. Зокрема, у квітні 2025 року на Вінниччині зареєстровано 45 випадків захворювання на кір, що в 1,7 разу більше, ніж у березні. Найбільше захворілих – серед дітей 0-17 років (31 випадок).
“По всіх напрямках вакцинації в нашому регіоні ситуація більш-менш нормальна. Але в нас ‘провисає’, як виявилося, саме вакцинація проти кору. З одного боку, це казус, з іншого – це пояснює, чому цей спалах має місце, – каже генеральний директор Вінницького ОЦКПХ Ігор Матковський.
– Взагалі всі інфекційні захворювання мають свою циклічність, але у нас в Україні циклічність повʼязана тільки з одним фактором — через накопичення невакцинованих. Тобто кількість нещепленого дитячого населення має набрати певну кількість, коли починається епідемічне розповсюдження. І ця кількість набігає за 5 років, тож і циклічність кору в нас теж 5 років. На сьогоднішній день вакцинація від кору виконується приблизно на 30–40 % від запланованої. Прогнозування доволі небезпечна штука, але формально мої епідеміологічні очікування, враховуючи сьогоднішню ситуацію, то це 500-700 випадків кору до кінця року може бути. Але ця ситуація може змінитися будь коли“.
Довідково:
Кір – це гостра інфекційна хвороба, що викликається вірусом з родини параміксовірусів. Кір є одним з найзаразніших захворювань в світі, що може призводити до серйозних ускладнень. У випадку контакту з вірусом кору захворіє 9 з 10 людей, що не мають імунітету проти хвороби.
Небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із людиною-носієм. Достатньо просто побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина, адже вірус циркулює в приміщенні ще протягом 2 годин після того, як його залишив хворий. Також підступність захворювання в тому, що приблизно у третини захворілих спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом (запаленням серцевого м’яза) та енцефалітом (запаленням головного мозку). Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей. У середні віки кір часто називали «дитячою чумою».
Наскільки це серйозне захворювання? Які його ускладнення?
Найпоширеніші ускладнення кору – гострий середній отит (запалення вух), бронхопневмонія, ларінготрахеобронхіт, діарея.
Пневмонія (запалення легень) виникає в 1 з 20 дітей, хворих на кір. Це найчастіша причина смерті в маленьких дітей, що захворіли.
Приблизно у 1 на 1000 хворих виникає енцефаліт (запалення мозку), який може спричинити судоми, глухоту чи розумову відсталість.
1-3 дитини з 1000 захворілих на кір помирає від респіраторних та неврологічних ускладнень хвороби.
Підгострий склерозуючий паненцефаліт – це рідкісне, але невиліковне ускладнення кору. Це дегенеративне захворювання центральної нервової системи, що розвивається за 7-10 років після перенесеного кору. Хворий поступово втрачає інтелектуальні та поведінкові навички; розвиваються судоми.
Як можна захиститись?
Якщо ви не вакциновані від кору або ж не перехворіли на нього, то вірогідність зараження складає біля 90%. Єдиною ефективною профілактикою кору є вакцинація.
В Україні, як і в більшості країн світу, використовується комплексна вакцина КПК, яка також захищає від краснухи та епідемічного паротиту (“свинки”). Для оптимального захисту необхідно отримати 2 дози вакцини, які забезпечують захист від кору на рівні 97%. За період з 2000 до 2017 року протикорова вакцинація привела до зниження глобальної смертності від кору на 80%.
Згідно з Національним календарем щеплень України діти отримують щеплення бюджетним коштом в 12 місяців та 6 років. (Примітка: у випадку контакту з хворим на кір дитина може отримати “нульову” дозу вакцини з 6 місяців, в такому випадку ця доза не зараховується, і дитина далі вакцинується згідно календаря. Якщо контакт з хворим відбувся після отримання дитиною першої дози, але раніше 6 років, в такому випадку можна ввести другу дозу вакцини раніше, і ця доза зараховується).
Якщо ж з певних причин графік щеплень було порушено, то вакцинація проводиться згідно календаря щеплень з порушенням графіку. Якщо першу дозу вакцини КПК дитина отримала в віці, старшому за 12 місяців, друга доза вводиться згідно календаря – в 6 років (з мінімальним інтервалом 1 місяць від попередньої дози). Якщо так сталося, що щеплення від кору розпочалося після 6 років, дві дози вакцини можна отримати з мінімальним інтервалом 1 місяць.
Захистіть найдорожче – вакцинуйте дітей від кору!
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС “Коаліція за вакцинацію”.
Інші новини
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова
«ВАКЦИНАЦІЯ — СПІЛЬНА СПРАВА»: ЯК ГРОМАДИ СТАЮТЬ ЛІДЕРАМИ ІМУНОПРОФІЛАКТИКИ
Оголошено конкурс для участі в Літній школі з імунології для юніорів
На платформі Національного порталу з імунізації пройшли навчальні вебінари про здоров’я дітей та підлітків