- Головна
- Новини вакцинації
- Укладено договір про закупівлю 9-валентної вакцини проти ВПЛ для безоплатних щеплень
Укладено договір про закупівлю 9-валентної вакцини проти ВПЛ для безоплатних щеплень

З 2026 року Україна вперше вводить безоплатну вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), передбачену національним Календарем щеплень, для дівчат віком 12–13 років. Наразі Медичні закупівлі України уклали договір на закупівлю 9-валентної вакцини проти вірусу папіломи людини (ВПЛ). Про це повідомляє МОЗ України.
Медичні закупівлі України (МЗУ) на запит Міністерства охорони здоров’я уклали договір на закупівлю 9-валентної вакцини проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), яка, враховуючи зміни в національному Календарі профілактичних щеплень, буде проводитися з наступного року. Безоплатна вакцинація проти ВПЛ-інфекції за однодозною схемою починаючи з 2026 року передбачена для дівчат віком 12-13 років.
“Зміни, які запроваджені для українського Календаря з 2026 року, дозволять гармонізувати підходи до імунізації з європейськими стандартами та впроваджувати сучасні стратегії. Вакцинація проти ВПЛ-інфекції у країнах ЄС є частиною обов’язкової програми з імунізації, вона ефективна і важлива для України. Така інтервенція покликана зменшити кількість онкологічних захворювань і є стратегічним рішенням. Попередньо фахівці провели порівняльну оцінку медичних технологій 4-х та 9-ти валентних вакцин і результати показали, що 9-ти валентна вакцина має вищий показник економічної ефективності” — пояснив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
За даними ВООЗ, безкоштовне однократне щеплення проти ВПЛ для дівчат за національним календарем здійснюється у 75 країнах. Загалом вакцинація проти ВПЛ включена до національних програм імунізації в 149 країнах світу.
9-валентна вакцина проти ВПЛ-інфекції формує захист від дев’яти типів вірусу: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. В тому числі і від двох типів ВПЛ високоонкогенного ризику – 16 і 18, на які за даними ВООЗ, на які припадає біля 70% раку шийки матки. Вакцинація рекомендована до початку статевого життя, бо саме в такій ситуації вакцина має найвищу ефективність, якщо її застосовувати до інфікування.
«Вакцинація — це не лише питання здоров’я, а й справедливості. Ми прагнемо, щоб у кожної дитини в Україні був рівний доступ до профілактики тяжких хвороб. Закупівля вакцини проти ВПЛ через механізм ДКД — це ще один приклад того, як розумна політика у сфері публічних закупівель може рятувати життя», — підкреслив генеральний директор МЗУ Олег Кльоц.
Перші поставки вакцини в Україну, на склад МЗУ очікуються в кінці 2025 року, після чого розпочнеться розвезення у регіони України. Закуплена вакцина «Гардасил 9» виробляється американською компанією Merck Sharp & Dohme (MSD). Медичні закупівлі України (МЗУ) уклали з виробником договір керованого доступу (ДКД) на два роки.
Механізм ДКД у МЗУ використовують з 2022 року для закупівлі важливих інноваційних та дороговартісних препаратів. Його суть у тому, що завдяки прямим перемовинам з виробниками оригінальних препаратів держава укладає з ними ексклюзивні договори. Завдяки конфіденційності, зокрема інформації про вартість та кількість лікарського засобу, виробники пропонують нижчі від ринкових ціни. Загалом, раніше МЗУ уклали договори ДКД на закупівлі препаратів від таких важких хвороб, як-от СМА, вроджені імунодефіцити, гемофілія, хвороби Гоше, Фабрі, недрібноклітинного раку легень, ювенільного ідіопатичного артриту тощо.
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова