Останні метри будь-якого марафону – найскладніші. Федір Лапій про перемогу над поліо в Україні та світі
24 жовтня світ вже традиційно відзначає Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (World Polio Day). В боротьбі з цією небезпечною хворобою людству вдалося досягнути справді вражаючих результатів, адже лише за декілька десятиліть захворюваність в світі вдалося знизити на рекордні 99%. Менше з тим, і просто зараз, в 21 столітті дітей в деяких країнах продовжує паралізувати внаслідок поліо. Про те, що заважає світовій спільноті остаточно перемогти поліомієліт, про ризики для України та про важливі зміни в національній програмі імунізації проти цієї хвороби ми поговорили з головою Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), кандидатом медичних наук, лікарем-інфекціоністом Федором Лапієм.
Федоре Івановичу, свого часу Ви стали одним з облич кампанії з нагоди Всесвітнього дня боротьби з поліомієлітом. Її гаслом було “ We are this close to ending polio”, тобто “Ми вже настільки близькі до перемоги над поліо”. Чому, на Вашу думку, ми так і залишаємося в стані “this close” і поки не побачили повної перемоги над хворобою? Що заважає остаточно викорінити поліомієліт у світі?
Я оптимістично дивлюся на можливість перемоги над поліомієлітом. Звісно, як то кажуть, останні метри перед будь-яким фінішем – незалежно від того, чи мова йде про марафон, чи підйом на гору – запам’ятовуються особливо яскраво. Так само і з перемогою над поліо. Нам дійсно залишилося досить-таки небагато для того щоб подолати цю хворобу, але, на жаль, на сьогодні існує два основних бар’єри на шляху до цього. Першим з них, як це не парадоксально, є той факт, що в більшості країн світу люди вже не бачать, як поліо призводить до паралічу. І в батьків виникає питання: а для чого тоді вакцинація? Тож існують ризики, що батьки будуть відмовлятися щепити дітей проти поліо, і тоді завезений з ендемічних країн вірус може спричинити спалах. Також країна, що використовує оральну поліомієлітну вакцину (ОПВ) може зіткнутися з вакциноспорідненим вірусом (так званим дериватним штамом), що за умови низького рівня охоплення вакцинацією також може призвести до спалаху поліомієліту.
Щодо другого бар’єру на шляху до перемоги над поліо, то є країни, де наявні проблеми з доступом до медичної допомоги, з довірою до системи охорони здоров’я, де є війни, і там є свої перешкоди для вакцинації. І багато людей, навіть бачачи поліо, не можуть отримати захист від цієї хвороби.
Тож, вирішивши ці дві проблеми, ми, мабуть, дійсно зможемо викорінити поліомієліт. Це цілком реально.
Чи реальним є повторення спалаху поліо в Україні?
На жаль, такий сценарій є цілком ймовірним. Так, ми отримали від міжнародних експертів визначення, що в Україні спалах 2021 року “закритий”. Проте в умовах війни, коли руйнується інфраструктура, спалах цілком можливий, якщо “дикий” вірус поліомієліту буде завезено в країну. Крім того, ми продовжуємо використовувати оральну поліомієлітну вакцину, яка є достатньо ефективною та безпечною. Менше з тим, при низьких рівнях охоплення вакцинацією в результаті циркуляції вакцинного вірусу може утворитися мутований – так званий вакциноспоріднений – вірус. Він також може викликати спалах, як це вже було у 2021 році в Закарпатті та на Рівненщині. Важливо розуміти, що аби не допустити будь-якого з цих сценаріїв, необхідно вакцинуватися відповідно до календаря щеплень. Ми починаємо курс щеплень з двох доз інактивованої поліомієлітної вакцини (ІПВ), які забезпечують непоганий індивідуальний імунітет від трьох типів вірусу поліомієліту, і далі вже цей імунітет закріплюється ОПВ. Але варто врахувати, що ОПВ наразі захищає від 1 та 3 типу вірусу поліо і не може зміцнити імунітет від 2 типу вірусу, оскільки є 2-валентною і не містить типу 2 в своєму складі. Саме тому Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) рекомендувала МОЗ перейти в календарі щеплень повністю на ІПВ. Наразі ми якраз на етапі цього переходу.
Коли саме планується повний перехід на використання в Україні лише інактивованої поліомієлітної вакцини (ІПВ)?
Зараз проводиться підготовча робота, бо переключення з однієї вакцини на іншу в національній програмі вакцинації потребує часу, готовності виробника, нашої спроможності – в тому числі фінансової. Після розгляду кількох сценаріїв переходу на ІПВ найбільш реалістичним є сценарій такого переходу в 2026 році. Зараз проводяться підрахунки кількості доз, також проводяться певні адаптації календаря щеплень, оцінюються різні схеми вакцинації (5-дозова та 4-дозова), закладаються кошти до бюджету України. Оскільки ми маємо воєнний стан та суттєвий дефіцит фінансування, то, звісно, ведуться перемовини з міжнародними партнерами, які б нам допомогли здійснити цей перехід на ІПВ.
З позиції пересічної мами, чи безпечно зараз вакцинувати дитину проти поліомієліту з використанням ОПВ, чи ж варто чекати повного переходу на ІПВ?
Чекати однозначно не варто. Бо до дитини може потрапити і дикий вірус, і мутований вірус поліомієліту – від обох цих сценаріїв захищає вакцинація. Також важливо зазначити, що курс щеплень починається з двох доз ІПВ, що зводить вірогідність рідкісних небажаних явищ після застосування ОПВ практично до нуля.
Що б Ви хотіли сказати тим читачам, які все ще не впевнені, чи варто їм вакцинувати дітей та вакцинуватися самим?
Вакцинацію створено, аби захистити. В умовах війни це особливо актуально, адже ризики виникнення спалахів та поширення інфекційних хвороб зростають, коли проводяться воєнні дії. Ми зараз маємо в Україні зростання захворюваності на кашлюк (коклюш), маємо зростання захворюваності на кір, маємо зростання кількості випадків правця. І якби спитати людей, які захворіли й мали тяжкий перебіг, що б вони обрали – хворобу, на яку вони вже перехворіли чи через яку втратили дитину (адже були й випадки смерті дітей від кашлюку) або реакцію на щеплення – то, звичайно, люди однозначно кажуть: якби ми розуміли наслідки, ми заплатили б ціну у вигляді підвищення температури, почервоніння та болю в місці введення, а не хворобу.
Закликаю всіх не перевіряти на собі те, що вже доведено на практиці. Вакцинація рятує життя.
Спілкувалась Марія Калмикова, головна редакторка національного порталу з імунізації.