Діабет є не протипоказанням до вакцинації, а прямим показанням до неї – Марія Жигаліна-Гриценюк
На жаль, в Україні вакцинація осіб з хронічними захворюваннями залишається дискусійним питанням, хоча в цивілізованому світі такі пацієнти давно вакцинуються за розширеним календарем. Розвінчати поширені міфи про щеплення осіб з цукровим діабетом та розібратися в тому, яких додаткових щеплень потребує ця категорія пацієнтів, нам допоможе екпертка Національного порталу з імунізації Марія Жигаліна-Гриценюк – лікар ендокринолог-дієтолог, кандидат медичних наук.
В українському суспільстві досі існує стереотип, що пацієнтам з хронічними хворобами - зокрема, з цукровим діабетом - вакцинуватися не потрібно й навіть небезпечно. Яка позиція сучасної доказової медицини з цього питання? Чому багато вузьких фахівців і досі відмовляють пацієнтів від щеплень? Як можна вирішити цю проблему?
На жаль, так, в нашому суспільстві є фобія вакцин та гормонів, але я думаю, що страх та побоювання виникають при відсутності знань. Наприклад, раніше думали, що блискавка – це кара богів та дуже боялися, а зараз всі знають, що це природне явище, електричний розряд, і треба дотримуватись правил безпеки та не панікувати.Так і з вакцинами. Що саме нам говорить медична наука? Діабет – це хронічна хвороба, при якій ризики інфекційних хвороб та ускладнень більші, ніж у здорових людей. Діабетики у 3-5 разів частіше потрапляють на госпіталізацію від ускладнень грипу чи коронавірусу (а показники смертності також вищі в цих групах), тому саме ці пацієнти потребують більшого захисту. Діабет є не протипоказанням до вакцинації, а прямим показанням до неї. Це захист, це “пасок безпеки”, який, як ми пам’ятаємо, не дає 100% гарантії вижити в ДТП, але шанси на виживання значно підвищує.
Ще одна група пацієнтів з хронічним захворюванням, яке в нашому суспільстві не вважається захворюванням, – пацієнти з ожирінням! Люди вважають це лише косметичним дефектом, але є багато даних, які свідчать про те, що жирова тканина – це джерело хронічного запалення; там синтезується запалення навіть і без хвороби. Жир синтезує фактор некрозу пухлин, наприклад. А уявіть, що відбувається, коли людина, яка вже має запалення, додатково ще захворіє на гостру інфекцію. Дані останніх світових досліджень підтверджують підвищену смертність хворих з ожирінням з підвищеною смертністю від ускладнень коронавірусної хвороби.
Якими вакцинами мають бути захищені хворі з цукровим діабетом?
Поважна організація СDC (Центри контролю та профілактики захворювань, США) рекомендує 6 вакцин (від грипу, пневмококу, кашлюку-дифтерії-правця, гепатиту В, оперізуючого герпесу та COVID-19).
Вакцина проти грипу
Згідно даних Американської діабетичної асоціації, вакцинація від грипу може зменшити госпіталізацію за рік усіх випадків грипу на 79% і більше.
Вакцина проти пневмококу
Уявіть: одна вакцина після 65 років на все життя може позбавити вас від пневмококових пневмоній, отитів, пієлонефритів, пневмококового менінгіту та сепсису. Тому більшість світових діабетичних асоціацій наполягає на необхідності цієї вакцини для діабетиків.
Вакцина проти кашлюку, дифтерії та правця (АаКДП-М, в Україні доступна під комерційною назвою “Бустрикс” – прим.ред.)
З урахуванням того, як українці люблять поратися на городі, дачах, працювати з землею, тим більше у період повномасштабної війни, коли солдати у окопах, де дуже високий ризик правцю, ця вакцина актуальна як ніколи. Нагадую: щеплення проти правця треба поновлювати раз на 10 років, варіант “робив у дитинстві” в даному випадку не працює. Вакцина АаКДП-М захищає проти трьох різних захворювань: кашлюку, дифтерії та правця (також в Україні бюджетним коштом доступна вакцина АДП-М проти дифтерії та правця). Правець – небезпечне захворювання, яке вбиває 1 з 10 інфікованих і спричиняє болюче напруження та скутість м’язів
Вакцина проти гепатиту В
Згідно даних CDC, особи з діабетом мають на 60% більше шансів захворіти на гепатит В.
Вакцина проти оперізуючого герпесу
Оперізуючий герпес – неприємне захворювання, яке в народі називають ще “лишай”. Існують дані про те, що ступінь болю у пацієнтів з діабетом значно вищий у порівнянні з особами без діабету. (Наразі вакцини проти оперізуючого герпесу не зареєстровані в Україні, проте вони доступні за кордоном – прим.ред.)
Вакцина проти COVID-19
Є відповідні дослідження, і, на жаль, в своїй практиці я мала пацієнтів, у яких розвився діабет після коронавірусної хвороби.
Чи Ваші пацієнти вакциновані? Які аргументи Ви озвучуєте, аби пояснити їм необхідність профілактичних щеплень?
Ми з кожним пацієнтом проговорюємо індивідуальні ризики у випадку відсутності щеплень, а щодо аргументів, то їх, на жаль, надає саме життя, особливо “завдяки” наслідкам пандемії коронавірусу, де у кожного є знайомі або близька людина, яка тяжко хворіла або навіть померла і з супутніх захворювань мала діабет або ожиріння.
Які додаткові вакцини рекомендовані вагітним?
Я б рекомендувала подбати про захист ще на етапі планування вагітності. Ми знаємо, що є такі віруси, які спричиняють вади плоду, викидні, – краснуха, кір, паротит, вітряна віспа. Рекомендую перевірити, чи є у вас антитіла до цих інфекцій, аналіз можна провести у більшості лабораторій. Якщо захисту нема, то за 3 місяці до вагітності треба зробити щеплення. У цивілізованому світі це називається прегравідарна підготовка, і вона надзвичайно важлива. Бо це великий біль для всієї сім’ї, коли стається довгоочікувана вагітність, а потім у сусідній квартирі дитина з садочку приносить вітрянку. Вітрянка дуже контагіозна (заразна) і стається викидень. А під час вагітності важливо щепитися проти грипу, кашлюку та COVID-19 – не лише заради особистого захисту вагітної, яка може мати тяжкий перебіг цих захворювань, а й для захисту новонародженої дитини від цих інфекцій в перші місяці її життя.
Часто антивакцинатори кажуть, що лікарі не вакцинуються самі й не вакцинують своїх дітей. Чи щеплені Ви та члени Вашої родини? Чи щеплюєте Ви дітей крім календарних ще й рекомендованими вакцинами?
О, чула такий міф! Не буду казати за всіх, але я, звісно, щеплена. Вся моя родина щеплена обов’язковими та рекомендованими вакцинами (не тільки діти та батьки, але й бабусі та дідусі). Ба більше, мої друзі-лікарі, які постійно вдосконалюють свої знання, читають першоджерела мовами оригіналу, відвідують наукові конференції – всі вони та їх діти також щеплені.
Додаткові джерела інформації для вивчення:
https://www.cdc.gov/vaccines/hcp/adults/downloads/fs-diabetes-vaccines.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9205425/
https://www.ncirs.org.au/sites/default/files/2018-12/diabetes-and-vaccines-fact-sheet.pdf
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації.
Фото надане Марією Жигаліною-Гриценюк на запит редакції