Про вакцинацію в пологовому будинку та щеплення “дорогою ціною”. Наталія Сарахман
Свої перші щеплення — проти туберкульозу та гепатиту В — дитина зазвичай отримує одразу після народження. Тому відсоток вакцинації немовлят залежить від комунікації медиків з батьками на етапі вагітності і одразу після пологів, а також від забезпеченості закладів вакцинами. Шлях подальшої вакцинації дитини, як обов’язкової, так і рекомендованої, також будується стараннями медиків, насамперед педіатрів.
Докладно про щеплення новонароджених, проблеми охоплення малюків вакцинацією проти гепатиту В, особливості вакцинації у пологовому будинку та рекомендовані щеплення розповіла в інтерв’ю Національному порталу з імунізації Наталія Сарахман, лікар-педіатр, неонатолог, ординатор Тернопільського міського перинатального центру, засновниця клініки «Педіатрікс», консультантка з грудного вигодовування.
Свідомі батьки та «антивакси»
Хоча нинішніх батьків нерідко критикують, оперуючи даними охоплення вакцинацією, я навпаки схильна думати, що вони в більшості свідомі, наполегливі та обізнані в питаннях дитячого здоров’я, зацікавлені доказовою медициною та вакцинацією. Вони не застали радянської епохи і мають доступ до актуальних даних, готуються до появи малюка, відвідують школи батьківства та багато читають. Тому переважна більшість моїх пацієнтів у клініці вакциновані не тільки обов’язковими, але й додатковими щепленнями. Вони мають високий рівень довіри до лікаря і слідують його рекомендаціям щодо імунізації.
Також слід відзначити великий вплив вимушеної міграції. Багато вагітних та молодих мам виїхали за кордон від початку повномасштабного вторгнення і побачили, якою є політика щодо імунізації там. Вони на практиці зіткнулися з ситуацією, коли питання «будете чи не будете робити щеплення» взагалі не ставлять, особливо в пологовому будинку, — просто роблять.
Затяті «антивакси» серед молодих батьків зустрічаються дуже рідко. І декі з них все ж приходять вакцинувати дітей, причому не тільки обов’язковими вакцинами, але й додатковими. Це зазвичай трапляється після перенесеної дитиною хвороби, наприклад,
кашлюку або ротавірусної інфекції. Я називаю це «дорогою ціною».
Щеплення проти туберкульозу та гепатиту В
За 2023 рік охоплення щепленням БЦЖ новонароджених у Тернопільському міському перинатальному центрі склало 92%. Це високий показник, який свідчить про прихильність молодих батьків до вакцинації. У 2022 році було 86%. Але тут важливо зазначити, що, по-перше, частина дітей має істинні протипокази до вакцинації, які прописані в Наказі МОЗ України №2070 (таких дітей ми пізніше довакциновуємо), а по-друге, у 2022 і 2023 роках були періоди, коли вакцини в закладі не було.
Більша проблема з вакцинацією проти гепатиту В — через те, що вакцина відсутня з середини липня 2023 року. Тому за результатами року маємо показник вакцинації лише 29%. Станом на зараз, вакцина ще не надійшла до перинатального центру. І це великий біль для мене як для мене медика, особливо коли поступає вагітна, яка має гепатит. Адже тоді малюка потрібно вакцинувати у перші 12 годин після народження, щоб мама змогла годувати його грудьми. Загалом більшість батьків готові вакцинувати дитину в пологовому від гепатиту В. Упевнена, що якби вакцина була доступна, ми мали б такі ж високі рівні охоплення, як і БЦЖ.
Особливості вакцинації передчасно народжених
Батькам і медикам слід пам’ятати, що передчасно народжені діти входять до групи ризику складного перебігу інфекційних хвороб та смерті від ускладнень цих хвороб, тому вони потребують першочергової вакцинації. Особливо це стосується дітей, які перебували на респіраторній підтримці, — для них кашлюк, наприклад, є смертельно небезпечним. І додатково вони мають бути вакциновані від ротавірусної та пневмококової інфекцій. Те саме стосується дітей, які пройшли реанімаційне відділення, або мають вроджені вади серця. Мої маленькі пацієнти з серцевою патологією, і навіть після операцій, уже до року мають усі необхідні щеплення, включно з сезонною вакцинацією від грипу.
У перинатальному центрі в питанні вакцинації передчасно народжених малюків ми керуємося інструкціями до вакцин. Попередня партія БЦЖ, наприклад, була дозволена з гестаційного віку 34 тижні у разі, якщо вага дитини більша від 2 кг. А щойно ми отримали вакцину польського виробництва, в інструкції до якої вказано, що вона вводиться дітям з вагою від 2,5 кг. Якщо дитина виписується з пологового із меншою вагою, ніж потрібна для вакцинації, то згодом щеплення доробляють у поліклініці.
Знеболювальний ефект прикладання до грудей
У нашій клініці ми часто практикуємо вакцинацію, коли дитинка прикладена до грудей матері. Така ж практика є в пологовому будинку.
Справа в тому, що механізм ссання немовлям грудей має знеболювальний ефект, пов’язаний зі смоктальними рухами дитини та глюкозою з грудного молока. Уже у старших малюків, у віці 3-4 місяців, доєднується заспокійливий та безпековий ефект пригортання до тіла матері. Тому вакцинація може відбутися безболісно або завдати меншого дискомфорту дитині.
Рекомендовані щеплення
Мені не дуже подобається термін «рекомендовані». Ми маємо щеплення, які наша країна може забезпечити коштом державного бюджету (від 10 захворювань), і є ті, що не може — з фінансових причин. Наприклад, якби не війна в Україні, вакцинація від пневмококової інфекції уже була б включена до Національного календаря, перейшовши з «рекомендованих» до «обов’язкових».
Щеплення, які ми зараз рекомендуємо, є життєво необхідними, тому варто і треба робити їх, якщо є фінансова можливість.
За моїми спостереженнями, діти, які були вакциновані від ротавірусу і проконтактували з хворим, як правило, не самі хворіли взагалі або хворіли в легкій формі, яка не потребувала госпіталізації. Також маю багато дітей, вакцинованих від пневмококової інфекції. Завжди говорю батькам: це не означає, що діти не будуть хворіти взагалі, але ви матимете справу з соплями та кашлем, а не з бронхітами, отитами та риносинуситами, окрім спорадичних випадків.
«Кокон вакцинації» для немовляти
У школах материнства ми пропагуємо вакцинацію вагітних і всієї сім’ї, де має з’явитися дитина, адже є таке поняття як «кокон вакцинації». Дитина до 6 місяців, наприклад, не може отримати щеплення від грипу. Тому ми пояснюємо родині, що всі дорослі та діти в оточенні малюка мають бути вакциновані, щоб не принести додому цю інфекцію і не становити загрозу для ще не захищеної дитини.
Рекомендуємо також вагітним на терміні від 27 до 36 тижнів вакцинацію Бустрикс, яка включає дифтерію, правець та кашлюк (ці терміни відповідають рекомендаціям CDC, США; згідно ж досліджень, проведених у Великій Британії, найбільш оптимальними термінами щеплення вагітних проти кашлюку є період з 16 по 32 тиждень вагітності – ред.). Пояснюємо, що вакцинована мама передає новонародженому свої антитіла, які будуть захищати його, поки час щеплень за календарем ще не настав. Також розповідаємо дорослим про вакцинацію проти гепатиту В, адже вона відносно нещодавно була включена до Національного календаря, тож люди старшого віку щеплень не отримували. А ситуація з поширеністю гепатиту В в Україні не набагато краща, ніж з туберкульозом.
Спілкувалась Анна Мячина, PR-менеджерка проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я” від ГС “Коаліція за вакцинацію”