Юридичні аспекти вакцинації: що нового? Олег Юдін
Експертні коментарі адвоката з багаторічним стажем, фахівця з медичного права, голови Ради захисту прав лікарів Олега Юдіна з приводу змін в оформленні медичної довідки для вступу дітей до навчальних закладів, а також особливостей оформлення лікарями відмови батьків від щеплень дітей викликали неабиякий резонанс серед читачів нашого ресурсу. Тож ми поспілкувалися з паном Олегом більш детально, аби надати читачам відповіді на їхні актуальні питання з приводу змін в законодавстві та нюансів, що стосуються імунопрофілактики.
Пане Олеже, ви вже коротко коментували на наш запит нові вимоги до оформлення медичної довідки для зарахування дітей до дитячих закладів, і з цього приводу в читачів виникли додаткові запитання. Уточніть, будь ласка, чи скасовано інші форми довідок (зокрема, форма 079/о - на дитину, яка від’їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку)? Яку довідку лікар видає дитині, що їде в дитячий заклад для оздоровлення: тільки нову форму 086 чи також і форму 079/о?
Наказом МОЗ від 25 липня 2023 року N 1351 було затверджено не тільки нову редакцію форми 086/о. Було також затверджено ще і Порядок проведення медичного огляду дітей та інших осіб для зарахування їх до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку.
Так ось, згідно п.9 цього Порядку, передбачено застосування обох форм за такими цільовими призначеннями:
«За результатами медичного огляду особі (її батькам чи іншим законним представникам) видаються документи для подання до закладу освіти у порядку, визначеному законодавством, а саме витяг з медичної картки амбулаторного хворого за формою N 086/о “Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)”, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року N 110, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за N 661/20974.
Особі (її батькам чи іншим законним представникам) за результатами медичного огляду видаються документи для подання до дитячого закладу оздоровлення та відпочинку у порядку, визначеному законодавством, за формою N 079/о “Медична довідка на дитину, яка від’їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку”, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 травня 2013 року N 435, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за N 990/23522».
Тобто залежно від того, куди батьки планують скерувати дитину, лікар застосовує різні форми медичної документації.
Окремо слід зауважити, що у оновленій Інструкції до форми 086/о зараз передбачено, що у пункті 12 цієї форми, “Лікарський висновок”, для дитини у якої відсутні усі щеплення згідно календаря, слід вказати не «здорова», а зазначити рекомендації щодо проведення профілактичних щеплень.
Жваве обговорення викликав Ваш коментар стосовно порядку дій лікаря у випадку відмови батьків від щеплення їхньої дитини. Чи справді лікар має повідомляти служби опіки та піклування про відмову батьків вакцинувати задекларовану в нього дитину окрім заповнення стандартної форми №063-2/о?
Пацієнт або законні представники пацієнта, мають право відмовитись не тільки від щеплення, а й від будь-якого запропонованого виду медичного втручання.
Це їх особистий вибір і лікар за цей вибір не несе відповідальності. Про це прямо вказано у ст.34 Основ. Головне тут для лікаря зафіксувати той факт, що відповідні рекомендації були надані, але пацієнт чи його представники відмовились.
Проте є певна відмінність в тому, хто саме відмовляється від медичного втручання.
Коли пацієнт відмовляється стосовно себе особисто, це стосується його власного життя та здоров’я. Інша річ – коли відмову дає представник. У такому випадку він вже розпоряджається не власним життя, а життям іншої людини. Тут може бути конфлікт інтересів. Саме аби запобігти такому конфлікту, окрім дотримання загального порядку фіксування відмови, закон передбачає додаткову гарантію безпеки – повідомлення органу опіки та піклування.
Чи притягались лікарі до відповідальності за невиконання такого обов’язку в нашій країні, мені не відомо – до мене щодо таких проблем не звертались, а я сам не відслідковував ці випадки.
Але у ЄСПЛ така справа щодо недбалості лікарів розглядалась. Це справа Глас проти Сполученого Королівства. Суд зазначив, що лікарі надмірно зволікали зі зверненням до суду з метою подолання відмови представника пацієнта на лікування.
Якщо приймати відмову за стандартною формою №063-2/о, що робить переважна більшість лікарів, то, як на мене, наявність хоча б такої форми – це вже набагато краще, аніж повна відсутність фіксації факту відмови.
Однак, якщо уважно почитати Основи законодавства України з охорони здоров’я, то ми дізнаємось, що відмова приймається у два етапи, і кожен з них має свої певні особливості. І аби згодом не звинувачували лікаря в тому, що він не пояснив наслідків відмови (мовляв, якби пояснив, то батьки б не відмовлялись, а значить вина у смерті дитини нібито на лікарі, а не на батьках), раджу ретельно вивчити цей порядок, а я про нього вже багато писав, та дотримуватись його.
Болючим питанням для свідомих батьків є практика відвідування дитячого закладу дітьми, що не отримали необхідних щеплень. Чи має керівництво дитячого закладу повноваження не прийняти дитину для очного відвідування закладу, якщо їй не проведено профілактичні щеплення згідно Календаря? Якщо так, то як це правильно реалізувати й на що посилатися? А як щодо права батьків на відстоювання безпечного середовища для дитини: що робити, якщо дізнався, що, наприклад, однокласник твоєї дитини відвідує заклад без щеплень - чи можна тут щось зробити в правовому полі?
Так, керівник не тільки має право, він має обов’язок щодо недопуску. І всі рішення Верховного Суду, які за останні час були ухвалені, ґрунтувались на тому, що індивідуальне право на відмову не може бути протиставлене колективному праву на безпечне середовище.
Якщо керівник не дотримується цих вимог, то, на мій погляд, набагато краще почати зі звичайних скарг. При чому скаржитись слід не керівнику, а на керівника іншим органам. Це добре працює. І тільки, як на скарги не буде реакції, тоді тільки слід йти до суду та витрачати гроші там.
Бурхливу дискусію в соціальних мережах викликали нові вимоги до медичних оглядів працівників згідно зміни до наказу МОЗ №280 - про профілактичні медичні огляди працівників (наказ МОЗ N 1925 від 08.11.2023 "Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23 липня 2002 року N 280"). Чи справді містить оновлений наказ вимогу щодо вакцинації медичних працівників (зокрема, проти гепатиту В) та представників інших професій?
Перш за все, я б наголосив на тому, що цей наказ (наказ МОЗ N 1925 від 08.11.2023 “Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23 липня 2002 року N 280”) набуде чинності тільки з 01 жовтня 2024 року.
З урахуванням поточної турбулентності, це приблизно теж саме, як написати – через 1000 років… За цей час може багато чого змінитись.
Поки що заплановані зміни не передбачають обов’язковості щеплень від гепатиту В. Вказано лише, що під час чергових оглядів необхідно провести серологічні дослідження крові на інфекційні хвороби, які медичним працівникам проводять щодо гепатиту B тільки за відсутності даних про проведене щеплення.
На сьогодні діє КАЛЕНДАР ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЩЕПЛЕНЬ В УКРАЇНІ, затвердєжений Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 вересня 2011 року N 595.
У розділі III. Рекомендовані щеплення, прямо вказано, що для медичних працівників щеплення від Гепатиту B є рекомендованим, а не обов’язковим. Поки що змін до Календаря я не бачив.
Якою є Ваша особиста позиція стосовно вакцинації? Чи щеплені Ви та члени Вашої родини?
Так, звісно. Заходьте на мою сторінку на Фейсбук – там є регулярні звіти щодо щеплення. Як любимо казати ми, прихильники щеплень – без фотозвіту імунна відповідь не формується :)))
Спілкувалась Марія Калмикова, головна редакторка національного порталу з імунізації
Джерело фото – Фейсбук-сторінка Олега Юдіна