Вакцинація пацієнтів з алергією. Віра Сем’янчук
Щеплення пацієнтів з алергічними захворюваннями – “гаряча” тема для обговорення як серед батьків, так і серед медичних працівників. Мабуть, саме про вакцинацію цієї категорії пацієнтів існує найбільше міфів на пострадянському просторі. В результаті багато дітей та дорослих з алергією або взагалі не отримують необхідних щеплень, або ж отримують їх з великим запізненням чи лише частково. Це створює значні ризики для добробуту та життя цих пацієнтів. Розвінчати міфи про вакцинацію пацієнтів з алергією редакції допомогла експертка Національного порталу з імунізації Віра Сем’янчук – дитячий алерголог, дитячий імунолог, педіатр, к.м.н, доцент кафеди дитячих хвороб ПО Івано-Франківського НМУ, керівник МЦ “VISE clinic” (м. Івано-Франківськ), голова правління ГО “Західноукраїнська академія педіатрії”, член УАПс, ВАДІ, EAP, EACCI, ESPID.
Пані Віро, на пострадянському просторі досі існує стереотип, що пацієнтам з хронічними хворобами - зокрема, з алергією - вакцинуватися не потрібно й навіть небезпечно. Звідки це упередження? Яка позиція сучасної доказової медицини з цього питання? Чому багато "вузьких" фахівців і досі відмовляють таких пацієнтів від щеплень? Як, на Ваш погляд, можна вирішити цю проблему?
Шкода, але це дійсно так. Причин цьому є декілька. По-перше, в колишніх, застарілих наказах з вакцинації багато хронічних хвороб, в тому числі і алергія, було вказано в якості протипоказів. Хоча накази були змінені дуже давно, але «за звичкою» лікарі далі вважають це протипоказом.
По-друге, у дітей і дорослих періодично стаються загострення їх основних захворювань, і це є звичним явищем. Але якщо попередньо була вакцинація, навіть давно – все рівно хочеться знайти причину загострення, і вакцинація стає тією соломинкою за яку «хапаються», як пацієнти, так і лікарі.
Однозначно хочу запевнити, що в рекомендаціях усіх країн, і в наших оновлених також, вказано, що пацієнти з хронічними захворюваннями є більш вразливі до захворювань. Вони важче переносять грип чи пневмококову інфекцію, не кажучи вже про дифтерію чи кір. Тому мають першочергово бути захищені вакциною. Багато досліджень доводять, що пацієнтам з неврологічною патологією, захворюваннями нирок чи печінки тощо потрібний захист і що натуральну інфекцію вони будуть переносити важче, якщо захворіють.
Відмова лікарів щеплювати пацієнтів з алергією, на мій погляд, відбувається через брак знань щодо вакцинації. І тільки просвітницька діяльність серед немедиків та поглиблене навчання лікарів та медсестер може зупинити процес відмов.
Якими додатковими вакцинами (окрім календарних) мають бути захищені пацієнти з алергією?
Пацієнти з алергією потребують додаткової вакцинації від грипу та пневмококу (це стосується проявів респіраторних захворювань, наприклад, бронхіальної астми).
Пацієнти, що страждають на атопічний дерматит, важко переносять вітряну віспу і часто мають шкірні ускладнення, тому потребують вакцинації від вітряної віспи, якщо не хворіли на неї.
Чи більшість Ваших пацієнти вакциновані? Які аргументи Ви зазвичай озвучуєте, аби пояснити їм необхідність профілактичних щеплень?
Так, більшість моїх пацієнтів вакциновані. На мій погляд, переконливим аргументом є вакцинація, яку проводжу собі і своїм дітям. А також багато пацієнтів, які часто хворіють на ГРВІ з бактеріальними ускладненнями, помічають результат від пневмококової вакцини, тому це є аргументом робити і інші вакцини.
Переконуюсь, що залякування, на кшталт, якщо дитина захворіє дифтерією, то може померти – не працюють.
Варто наводити випадки з практики. Наприклад, одного сезону у клініці від грипу вакцинувались працівники. Одна з медсестер мала дитину до 6 місяців, тому не вакцинувала її, а тільки себе. Чоловік відмовився, і він інфікував дитину, яка важко перенесла грип.
Часто антивакцинатори кажуть, що лікарі не вакцинуються самі й не вакцинують своїх дітей. Чи щеплені Ви та члени Вашої родини? Чи щеплюєте Ви дітей крім календарних ще й рекомендованими вакцинами?
Так, як я вже казала, моя родина вакцинована усіма календарними та рекомендованими вакцинами. Від ковіду діти отримали 2 дози. Дорослі 4. Щороку вакцинуємось від грипу. Це стараюсь висвітлювати в соцмережах. Це формує прихильність до вакцинації у моїх підписників.
Що Ви, як фахівець, могли б порадити пацієнтам з алергією, які попри отриману від лікарів інформацію все ще бояться вакцинуватися?
Протипоказом до вакцинації пацієнтів з алергією є важка алергічна реакція на попередню вакцину. Але це не означає, що вони не повинні вакцинуватись іншими вакцинами.
Іноді у людини є алергічна реакція на медикамент, наприклад, цефалоспориновий антибіотик, але коли виникає бактеріальна інфекція, то лікарі не радять почекати, а дають лікування антибіотиком з іншої групи. Тут такий самий підхід.
В мене в практиці вакциновано багато дітей з алергією і всі вони переносять вакцинацію добре. Тому це міф – що пацієнтам з алергією не потрібно вакцинуватись. Багато інформації є в доступних доказових джерелах, що алергія на курячі яйця, пилок чи антибіотики не є протипоказом до щеплення. Варто просто перечитати її, щоб переконатись: дослідження за участі мільйонів людей довели, що це безпечно. І, звісно, потрібно мати лікаря, який володіє цією інформацією та якому пацієнти довіряють.
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації
Фото надане Вірою Сем’янчук на запит редакції.