Здоров’я пацієнтів як спільна мета ЦКПХ та ГО – Мирослава Войцеховська
Наразі в Україні функції управління програмами з імунізації на рівні регіонів покладено на обласні Центри контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ). Саме тому громадська спілка “Коаліція за вакцинацію”, що створила Національний портал з імунізації, підписала Меморандум про співпрацю з Київським центром контролю та профілактики хвороб. Про те, чому співпраця ЦКПХ та громадськості є важливою, за вирішенням яких питань можна наразі звертатися до ЦКПХ, як проходить національна кампанія з вакцинації проти кору та про інші актуальні питання редакція Національного порталу з імунізації поспілкувалася з Мирославою Войцеховською – фахівцем відділу імунопрофілактики ДУ “Київський міський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України”. Сподіваємося, що цей матеріал стане в нагоді як представникам громадськості, так і медичним працівникам, що планують співпрацювати з ЦКПХ в питаннях імунопрофілактики.
Пані Мирославо, нещодавно провайдерами вакцинації в регіонах стали Центри контролю та профілактики хвороб. Розкажіть, будь ласка, що це за структури, які їхні функції і за вирішенням яких питань можна до них звертатись?
Центри контролю та профілактики хвороб МОЗ (ЦКПХ) були створені в рамках закону про систему громадського здоров’я. Основна їхня функція – це епідеміологічний нагляд, тобто оцінка, спостереження, контроль за показниками та чинниками, що впливають на здоров’я населення. Також до функцій ЦКПХ належить оцінка готовності реагування на небезпечні чинники та ефективне запобігання виникненню хвороб, а також мінімізація наслідків випадків, що все ж виникли. Наш Київський ЦКПХ має декілька лабораторій: наприклад, вірусологічна та бактеріологічна, де відбуваються дослідження води. Наші працівники виїжджають в рекреаційні зони, на пляжі, в бювети м.Києва, відбирають проби води і досліджують їх на різні небезпечні захворювання. Також у нас відбувається моніторинг повітря м. Києва на забруднюючі речовини, і він викладається в наших соцмережах щоденно. Разом з тим в нас працює епідеміологічний відділ, який займається розслідуванням випадків хвороб. Наприклад, якщо сімейні лікарі або педіатри запідозрять якесь небезпечне інфекційне захворювання, вони подають до нас екстрене повідомлення, і розпочинається розслідування. Існують часові обмеження та певні правила, відповідно до яких відбуваються такі епідрозслідування. Наприклад, нещодавно в м. Києві було зафіксовано спалах сальмонельозу в 3-х районах. Наші співробітники проводили розслідування та уточнювали, чому виникла небезпечна ситуація і як потрібно надалі організовувати роботу закладів харчування, аби уникнути таких випадків у майбутньому. Також у нас є відділ комунікації, який проводить діалог з населенням щодо роботи нашого закладу. В лютому 2022 року було створено відділ імунопрофілактики: в законі про громадське здоров’я навіть виділено з цього приводу окрему статтю 42, яка регламентує проведення щеплень дитячого та дорослого населення згідно календаря щеплень, а також екстрену вакцинацію. До функцій нашого відділу імунопрофілактики належить:
активна участь у реалізації комплексних заходів та програм з імунізації;
вивчення стану популяційного імунітету населення до інфекційних хвороб;
визначення необхідності здійснення профілактичних щеплень спільно з закладами охорони здоров’я;
організація моніторингу реалізації програм імунізації;
моніторинг щодо виявлення і встановлення причинно-наслідкового зв’язку несприятливих подій після введення імунобіологічних препаратів;
участь у плануванні потреби та розрахунках і розподілі імунобіологічних препаратів; моніторинг їхнього транспортування, подальшого зберігання та використання;
консультативно-методична допомога з питань інфекційного контролю при проведенні профілактичних щеплень;
моніторингова оцінка охоплення щепленнями;
систематичне поширення інформації щодо результатів моніторингу;
співпраця з місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями щодо здійснення моніторингу імунопрофілактики.
Отак побудовано нашу роботу.
Для наших читачів хотілося б уточнити, чи можна звертатися до ЦКПХ з питаннями стосовно наявності тих чи інших вакцин в медичних закладах?
Так, наразі – можна. Донедавна забезпечення імунобіологічними препаратами відбувалося через Департаменти охорони здоров’я (ДОЗ). МОЗ розподіляло вакцини на регіон, далі ними забезпечували Департаменти. На сьогодні ж цю функцію повністю передано на ЦКПХ. У нас наявні склад імунобіологічних препаратів, холодова кімната, а також прекваліфіковане ВООЗ холодильне обладнання. Ми отримуємо вакцину з ДП “Укрвакцина” зі збереженням холодового ланцюгу і доставляємо її на наш склад, а потім розподіляємо на медичні заклади. Так, минулого місяця ми отримали вакцину АДП для дітей 6 років, вакцину Пентабіо (комплексну вакцину для дітей молодшого віку) і розподілили на заклади відповідно до їхньої потреби. Моніторинг залишків вакцин в закладах ми вже проводимо, тож володіємо інформацією, в якому медзакладі яка вакцина наявна.
З якими викликами стикнувся Київський ЦКПХ, перебравши на себе функції з імунопрофілактики?
Нагальна проблема наразі полягає в тому, що в нас багато приватних медичних закладів, що надають послуги з імунізації, їх в м.Києві близько 127-ми. На жаль, з минулого року Департамент охорони здоров’я не працює з приватними закладами, і вакцини їм не розподіляються. Враховуючи те, що в приватних закладах заключено декларації з пацієнтами – близько 270 тисяч – ці діти та дорослі залишаються без профілактичних щеплень. Медзаклади вирішують це питання шляхом закупівлі вакцин в аптечній мережі, проте необхідні вакцини для проведення щеплень згідно Календаря не завжди є в наявності. Наприклад, на комерційному ринку зараз недоступні вакцини БЦЖ, ОПВ, АДП, і діти можуть залишатися неохопленими щепленнями. Тож на сьогодні це є проблемою в м.Києві, яку ми вже вирішуємо. Приватні заклади до нас звертаються листами, і ми збираємо їхню потребу та плануємо розподіляти їм вакцину так само, як і комунальним закладам. Пацієнти, що заключили декларацію з лікарем, мають бути забезпечені вакцинами за бюджетний кошт відповідно до нашого законодавства. Ми це усвідомлюємо і обов’язково будемо співпрацювати з приватними медзакладами. Якщо приватний заклад до нас звертатиметься з проханням надати їм вакцину відповідно до їхніх потреб, то, звісно, ми її надамо, якщо потрібна вакцина в нас наявна. Адже відбулися зміни в постанові Кабінету міністрів №298, в якій ця функція покладається саме на ЦКПХ, і в цьому документі нема розмежування на комунальні та приватні заклади: єдиною вимогою є договір з НСЗУ. Якщо такий договір у закладу є, і в нього є задеклароване населення, то ми будемо з ним співпрацювати.
Також варто зазначити, що наразі в нас проходить наздоганяюча кампанія з вакцинації проти кору, і деякі приватні заклади мають пацієнтів, що підлягають вакцинації в рамках кампанії. Якщо таких пацієнтів в медзакладі більше 50, ми організовуємо виїзд мобільної бригади до такого закладу. Під час таких виїзних сесій ми вакцинуємо не лише дітей проти кору, паротиту та краснухи, а й дорослих проти дифтерії та правця. Минулого місяця ми мали 2 виїзди до приватних клінік: вакцинували медичних працівників та пацієнтів клініки, тож вже маємо такий досвід і плануємо продовжувати цю роботу.
Чому, на Вашу думку, ЦКПХ важливо співпрацювати з громадськими організаціями? Яких результатів Ви очікуєте від співпраці з ГС “Коаліція за вакцинацію”, з якою нещодавно було підписано Меморандум про співпрацю? Якими Ви бачите перші спільні з ГС заходи?
На жаль, існує проблема недовіри населення до державної влади. Ми відкриті до діалогу з суспільством – в тому числі і за посередництва громадських організацій. На мою думку, ГО стоять на захисті інтересів громадян, вони обізнані щодо питань законодавства, є активними учасникам процесів, що відбуваються в суспільстві, та зацікавлені в змінах на краще. Ми теж зацікавлені в цих змінах і в цьому потребуємо допомоги громадськості. Лідери ГО є лідерами думок, і довіра до них вища, ніж до органів державної влади. Співпраця з ГО сприяє діалогу між тими, хто пропонує послуги з імунізації, і тими, хто їх отримує. Також ГО чудово вміють перекладати суху термінологію медичних працівників на зрозумілу мову пацієнтів. Саме в цьому питанні співпраця дуже ефективна, бо іноді пацієнти мало що розуміють зі сказаного лікарями, але потім читають пост в соцмережі чи на сайті ГО, і їм одразу все стає зрозумілим. З’являється мотивація бути здоровим.
Щодо перших спільних заходів з ГС “Коаліція за вакцинацію”, то на серпень-вересень заплановано вакцинацію дітей в м. Києві в точках “Спільно”, з керівниками яких ми зараз співпрацюємо. Одна точка знаходиться в Маріїнському парку, друга – в парку Деснянського району. Враховуючи досвід, який ми отримали навесні під час Тижня імунізації, ми знову плануємо працювати по 4 дні в кожній точці включно з вихідними днями, аби в батьків було більше можливостей привести дітей. Ми дуже хотіли б залучити ГС “Коаліція за вакцинацію” та інші громадські організації для поширення інформації про наші виїзні вакцинальні сесії. Буде організовано інформаційну кампанію, аби більше людей дізналося про такі заходи і використали свою можливість вакцинуватись. Також ми будемо організовувати виїзні вакцинальні сесії в інших парках та людних місцях і так само будемо звертатись до ГО, аби обізнаність населення була якомога більшою і можливостей для вакцинації в них також було більше. В подальшому ми плануємо в рамках співпраці проводити тренінги та вебінари і вважаємо, що участь громадських організацій буде дуже корисною для лікарів, які прагнуть спілкуватися з пацієнтами так, аби останні розуміли лікарів й хотіли вакцинуватися. Саме цього лікарям дуже сильно не вистачає, а ГО мають цей досвід, і він доволі успішний. Тож в рамках нашого Меморандуму ми б хотіли співпрацювати для створення безпечного середовища для пацієнта, а також для того, аби до нас як до державного органу була більша довіра. Бо ми працюємо на спільну мету: аби наші пацієнти були здорові та захищені.
Якими за Вашою оцінкою є проміжні результати загальнонаціональної кампанії з вакцинації проти кору?
Активна фаза кампанії почалася нещодавно, 17 липня, – саме тоді ми отримали вакцину КПК для її проведення. На м. Київ при плануванні було заявлено 5680 пацієнтів, які потребують вакцинації. На сьогодні в нас уже щеплено 2423 пацієнти, тобто 42,7%. З початку кампанії станом на 05.08 щеплено дітей 2-6 років 1-ю дозою КПК (проти кору, паротиту та краснухи) – 872 особи, дітей 7-17 років- 320 осіб. 2-ю дозою КПК серед дітей 7-17 років щеплена 1231 особа. Ми оцінили цей проміжний результат і бачимо, що якщо хочемо досягти мети, яку перед собою поставили, ми маємо проводити 350-400 щеплень на тиждень. Таким чином, наразі темпи проведення кампанії все ще недостатні, і тут не вистачає, як на мене, обізнаності населення. За інформацією лікарів пацієнти будуть повертатися з канікул десь після 15 серпня, і ми очікуємо, що дітей на вакцинацію буде приходити більше, бо всі хочуть до школи та садочку. Тож пацієнти будуть оформлювати документи для вступу, і лікарі будуть активно співпрацювати з батьками, аби все ж таки дітей дощепити. Проблема в тому, що через військові дії дуже багато дітей виїжджає. Це залежить від ситуації в регіоні. Якщо стає спокійніше, діти повертаються та щеплюються. Якщо стає більш небезпечно, шукають інші регіони, де більш безпечно. Тож маємо над чим працювати. Ми забезпечили заклади інформаційними матеріалами щодо кору, епідпаротиту та краснухи та важливості вакцинації. Наразі в закладах охорони здоров’я наявна достатня кількість вакцини КПК. Будемо працювати над обізнаністю пацієнтів. Гадаю, що за тиждень-два ми вийдемо на показники, які запланували.
Тісне щоденне спілкування дітей під час навчального процесу може стати фактором виникнення в Україні нового спалаху кору за умови недостатнього рівня вакцинації. Як ЦКПХ планує сприяти недопущенню нещеплених дітей до закладів освіти?
Ми усвідомлюємо, що потрібно працювати з закладами освіти. Лікар в довідці для навчального закладу має вказати, що дитина не вакцинована або вакцинована з порушенням графіку, і написати, які саме вакцини потрібно доробити. На жаль, трапляються випадки, коли попри надану в довідці інформацію нещеплені діти допускаються до колективу адміністрацією навчального закладу. Тому дуже важливо провести з освітянами ряд нарад, які наш координатор з вакцинації КПК вже запланував на середину серпня, аби все ж таки дати розуміння працівникам освіти, що приймати до колективу невакцинованих дітей небезпечно. І якщо є можливість уникнути небезпеки, то варто дотримуватись тих алгоритмів, які вже існують і себе виправдали. В нас є спільний план з ДОЗ, закладами освіти, соціальною службою, і на ці питання там якраз акцентовано увагу. Сподіваюсь, що порозуміння під час нарад з представниками освіти буде досягнуто. Також ми дуже розраховуємо на підтримку ГО, які, як на мене, часто мають більш суттєвий вплив на пацієнтів, ніж медичні працівники.
Поділіться, будь ласка, власним досвідом вакцинації. Чи вакциновані Ви та члени Вашої родини? Якщо так, то де саме Ви вакцинуєтесь?
Я – лікар, і я довіряю доказовій медицині. А доказова медицина говорить, що ефективність імунопрофілактики в боротьбі з вакцинокерованими інфекціями є на вищому рівні. Тому і я, і мої близькі всі вакциновані. В них навіть не виникає сумнівів в тому, що треба робити щеплення. Тож вибір стоїть не вакцинуватися чи не вакцинуватися, а якою саме вакциною щепитися – залежно від того, які вакцини наразі є в наявності в місті. Ми вакцинуємось у свого сімейного лікаря в комунальному закладі, де перебуваємо на обліку вже досить давно. Ми довіряємо своєму лікареві, а моя родина довіряє мені. Тож питань щодо доцільності вакцинації в нас не виникає: ми всі вакциновані і слідкуємо за віком, аби не пропустити планову вакцинацію за календарем щеплень.
Для справок: контактна інформація Київського ЦКПХ
044 4862254
im.prof@ukr.net (відділ імунопрофілактики)
Спілкувалася головна редакторка Національного порталу з імунізації